Ana sayfa Pet-rihoo Köpek Bakımı Nasıl Olmalı? – Köpek Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpek Bakımı Nasıl Olmalı? – Köpek Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

412
Köpek Bakımı
Köpek Bakımı

Köpek bakımı nasıl olmalıdır, hiç araştırdınız mı? Bu konuda yapılması ya da yapılmaması gereken şeyleri evcil dostlarımızın sağlığı için bilmemizde fayda var.

İnsanoğluyla beraber yıllardır etkileşim içerisindedir hayvanlar. Kimisi evcilleştirilirken kimisi de vahşiliğini korumaya devam etmiştir. Bunlar içinde belki de en özellerinden biridir köpekler. İnsanlara  yakınlığı ve sadıklığı ile bilinen köpeklerin elbette belli başlı köpek bakımı durumları vardır, özellikle de evimizde bakıyorsak. Öncelikle bir konuya daha değinmeliyiz. Eğer bir evcil hayvan sahiplendiyseniz veya satın aldıysanız ona özenle bakmalısınız. Sonuçta o da bir can taşıyor ve onun da duyguları var.

Köpek Bakımı Nasıl Olmalı? – Köpek Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler


Köpek Bakımı Hakkında Temel Kurallar – Özverili Köpek Sahibi

Köpek bakımı için temel kural uygun barınma ortamıdır. Kuru, ferah ve kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortam sağlamalı, onlara şefkatli davranmalısınız. Ayrıca, su ve mama durumlarını sürekli kontrol etmelisiniz. Bir başka konu ise köpeğinize ayıracağınız alan. Köpeğinizin evin içinde rahatlayabileceği, kendini güvende hissedebileceği bir ortam olmalı. Evinizde yavru köpeğinizi rahatsız edecek, onu huzursuz durumda bırakacak her şeyden kurtulmalısınız. Köpek bakımı için bu oldukça önemlidir.

Köpeklerde Beslenme – Yavru Köpeğinizi Nasıl Beslemelisiniz?

Köpeğinizin iyi beslenmesi, onun sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde hayatını devam ettirmesinde gereken önemli bir unsurdur. Ona vereceğiniz besinler, yavru köpeğinizi her açıdan etkiler. Bu yüzden besinleri kafanıza göre değil de veterinerinizin tavsiyesine göre seçmenizde fayda var.

Köpeğinizin Yıkanması ve Tımarlanması

Köpeğinizi düzenli bir şekilde yıkamak ve tımarlamak(taramak) köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Fakat köpek bakımı için yıkama da dikkat etmeniz gereken ayrıca hususlar da bulunuyor. Köpeğinizi özel ilaçlarla ve sabunlarla yıkamalısınız. Zira bu köpeğinizin bitlerden ve pirelerden korunması için çok önemlidir. Bunu yapmak ayrıca tüylerinin de parlak gözükmesini sağlayacaktır.

Köpeğinizi Düzenli Bir Şekilde Muayene Ettirin ve Kontrol Edin

Birkaç günde bir köpeğinizi ellerinizle kontrol etmelisiniz. Vücudunda herhangi bir yara, şişlik vb. şeyler var ise işte bu durumlar için bilmeniz gerekenler;

  • Köpeğinizin vücudunda ki kesikleri, topakları, kızarmış noktaları kontrol edin. Bu tür problemlerle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini köpek deri hastalıklarından daha detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.
  • Elinizi köpeğinizin vücudunda gezdirirken verdiği tepkileri iyi gözlemleyin.
  • Düzenli olarak köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini kontrol edin.
  • Köpeğinizin patilerini ve tırnaklarını düzenli olarak kontrol edin.
  • Köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol edin. Nemlenmeye ve iltihaplanmaya karşı önlemlerinizi veteriner hekim ile beraber almalısınız.

Köpek Aşıları

Kanlı ishal, hepatit, kuduz gibi hastalıklardan korunmanın en önemli yolu aşılardır. Yaşadığınız bölgedeki veterinerinize danışarak bu tür hastalıklar hakkında bilgi alabilirsiniz. Genellikle 1 yaşına kadar aşıları da tamamlanmış oluyor.


Ayrıca En İyi 15 Ev Köpekleri Listesi ve Köpekler Kaç Ayda Doğurur? makalelerimize de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here