Ana sayfa Pet-rihoo Köpekler Kaç Ayda Doğurur? – Köpeklerde Hamilelik Belirtileri İçin 9 İpucu

Köpekler Kaç Ayda Doğurur? – Köpeklerde Hamilelik Belirtileri İçin 9 İpucu

1591
Köpekler kaç ayda doğurur
Köpekler kaç ayda doğurur

Köpekler kaç ayda doğurur ve köpekler kaç günde doğurur gibi sorulara cevap arıyorsanız buyurun.

Çok geniş cins ve boyutlara sahip köpekler olsa da Chihuahua’dan büyük Danua‘ya kadar hepsinin gebelik durumu aynı şekillenir.

Köpekler Kaç Ayda Doğurur? – Köpeklerde Hamilelik Belirtileri İçin 9 İpucu


Köpekler Kaç Ayda Doğurur?

Köpeklerin hamilelik süresi 58 gün ile 64 gün arasındadır.

Not: Ayrıca son zamanlarda köpeklerde sıkça rastlanan bir hastalık olan Parvo Virüsüne de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Boyut ve cinsine göre minimal değişimler olmakla birlikte çoğu köpek 63. Günde doğum yapar.

Köpeğinizin çiftleştiği tarihi biliyorsanız o tarihten itibaren 63 gün sürebilir. Doğum yapacağı günden 2 hafta öncesinde doğum yapması için özel bir yatak ayarlamanız sağlıklı bir doğum için önemlidir.

Bazı köpekler 63 günden daha erken doğum yapmasına rağmen, 58 günden daha önce doğmuş olan yavrular ilk birkaç günde büyük ihtimal öleceklerdir.

Bunun nedeni, köpeklerin ciğerlerinin hamileliğin son birkaç gününde gelişiyor olmasıdır. En erken 58. günde doğan bir yavru hayatta kalabilir.

58. günde doğan bir köpek yavrusunun akciğerleri tamamen gelişmemiştir ancak onun hayatta kalmasını sağlayacak kadar gelişmiştir.

Erken doğan yavruların tüyleri olmayacaktır. Sadece pembe tırnakları göze çarpar. Eğer bu köpeğinizin ilk doğumu ise veterinere danışmanızda fayda vardır. Köpeğinizin ne zaman çiftleştiğini bilmiyorsanız en son kızgınlaştığı tarihi referans olarak alabilirsiniz.

Doğum tarihini belirlemek için kızınızın kızgınlık süresinin orta tarihinden itibaren 63 gün sayın. Elbette ki bu size net doğum tarihini vermeyecektir. Ancak, yaklaşık ne zaman doğum olacağını kestirebilir ve 2 hafta öncesinden hazırlıklara başlaya bilirsiniz.

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri İçin 9 İpucu

1. Gebeliğin başlangıcında yemek alışkanlıkları değişir. Aslında, iştahında belirgin bir düşüşle, tamamen yemek istememe noktasına gelebilir.

Onu yemek yemeye zorlamamanız gerekiyor, sadece yemek istediğinde yiyecekleri elinin altında bulması kafidir.

2. Gebeliğin üçüncü haftasına gelindiğinde, herhangi bir veteriner köpeğinizin rahmini hissedebilir ve onun gebe olup olmadığını söyleyebilir.

Köpeğinizin gebe olduğundan şüpheleniyorsanız kızgınlık döneminden 3 hafta sonra bir veterinere kontrol ettirmenizde fayda var.

3. Her zaman olmasa da gebe köpeklerin meme uçları şişmeye başlar. Özellikle de ilk hamileliği değil ise daha kolay fark edersiniz.

4. Köpeğiniz hamileyse hareket ederken biraz daha dikkatli davranmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Biraz güvensiz davranabilirler ve her zamankinden daha fazla ilgi beklediklerini görebilirsiniz.

5. Bir çok gebe köpek hamile ise açık kahverengi bir akıntısı olacaktır.

6. Köpeğinizin hamileliğinin başlangıcında her zamankinden daha fazla sevilmek isteyeceğini fark edeceksiniz.

7. Enerjisi düşük olacaktır ve çok eğlendiği oyunları oynamakla daha az ilgilenecektir.

8. İştahı değişiklik gösterebilir. Az yada çok fazla yiyebilir ve ayrıca normalde verdiğiniz mamalardan hoşlanmayabilir.

9. Doğum zamanı yaklaştıkça elbette ki kilo almaya başlayacaktır ve fiziksel olarak bu durumu fark edeceksiniz.

Tüm ipuçlarını görüyorsanız, köpeğinizin hamile olma ihtimali yüksektir. Sonraki adımınız gelen yavrular ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğini araştırmak olmalı.

Hamile olan kızınıza iyi bakın. Doğum zamanı yaklaştıkça huysuz ve daha sinirli olduğunu fark edebilirsiniz.


Kaynaklar

DogNameSearch

DogsLovetoKnow

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here