Ana sayfa Hastalıklar LYM (Lenfosit) Düşüklüğü Nedir? – Ne Demek? – Kanda LYM Düşüklüğü Nedir?...

LYM (Lenfosit) Düşüklüğü Nedir? – Ne Demek? – Kanda LYM Düşüklüğü Nedir? – Kaç Olmalı?

1417
LYM Düşüklüğü
LYM Düşüklüğü

LYM Düşüklüğü Nedir?

LYM düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış sebeplerden dolayı olması gerekenden daha az lenfosit bulunmasına verilen addır. Tıpta bu duruma lenfositopeni adı verilir.

Bu durum sağlınız için tek başına pek bir sorun teşkil etmez. Ancak bu durumla beraber gelen diğer bir olasılık belki de başınızı ağrıtabilir.

LYM düşüklüğü yaşandığında vücudumuzun enfeksiyon kapma riski artabilir. Bu enfeksiyon grip gibi basit ve zararsız bir enfeksiyon tipi olabilir, ya da hepatit gibi ciddi bir enfeksiyon tipi de olabilir. Yani bu durum bizim için pek bir sorun teşkil etmezken, bu durum sonrasında vücudumuzun yaşadığı savunmasızlık çok fazla baş ağrısı yaratabilir.

LYM Düşüklüğü Ne Demek?

LYMPH düşüklüğü, doktorunuzun hemogram (tam kan sayımı) testi sonucunda teşhis ettiği bir hastalık türüdür. Bu test iki farklı kısaltma altında olabilir; ilki LYM, ikincisi ise LYMPH‘dir. İkisi de lenfosit değeri gösterdiğinden dolayı aralarında herhangi bir fark yoktur.

Kanda LYM düşüklüğü vücudumuzda nasıl bir etki yaratıyormuş benzetmelerle anlatmaya başlayalım isterseniz.

Eğer LYM (lenfosit) nedir? makalemizi okuduysanız hatırlarsınız ki lenfositleri ‘masa başı’ polislere benzeterek anlatmıştık.

Enfeksiyonlara karşı savaşan ve diğer akyuvar hücrelerine yardım eden bir lökosit hücre tipi. En önemli görevleri ise antikor üretmektir.

Şimdi hayal edin, polislerin bir eylem yerine müdahale edip şehirde kargaşa çıkmasını önlemesi gerekiyor. Arabalarına bindiklerinde çalışmadığını fark ediyorlar. Böyle bir durum belki de bir kaç insanın yaralanmasına hatta hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

Yine aynı yerden devam edecek olursak polislerin bu sefer teröristlerle çatışma altında olduğunu hayal edin. Fakat çatışmanın ortasında polislerden birinin silahı tutukluk yaptı ve bu onun ölümüyle sonuçlandı. Bu durumların yaşanmasını engellemekse ‘masa başı’ polislerinin görevidir. Onlar gerekli ekipmanların en iyi koşulda kalmasını sağlarlar ve ekipmanlardan birinde sorun olduğunda ya tamir ettirirler ya da gerekli makamlara yenisi için dilekçe yazarlar. Eğer bunu yapacak bir birim olmasaydı yukarıda bahsettiğimiz durumları sık sık haberlerde görebilirdik.

LYMPH düşüklüğü ise vücudumuzda aynı etkiyi gösterir. Ancak sadece enfeksiyonlara karşı olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta enfeksiyonlarla savaşmak onların görevdir. İşte bu sebepten dolayı enfeksiyonlara yakalanma riskimizde bir artış gözlenir.

LYM Düşüklüğü Neyi Gösterir?

LYM düşüklüğü daha önce de bahsettiğimiz gibi enfeksiyon riskinizi arttırır ve belki de bu durumdan muzdarip olmanızın sebeplerinden biri de bu olabilir.

LYM düşüklüğü nedenleri arasında genellikle bağışıklık sisteminde bir zayıflama ya da bu duruma sebep olabilecek hastalıkları da gösterebiliriz. Bazen tam tersi de olmakla beraber, bağışıklık sisteminiz kanda LYM düşüklüğü durumu yaşandığı için de zayıflayabilir.

Aşağıda verdiğimiz listede LYM düşüklüğü neden olur? bunları görebilirsiniz.

LYM Düşüklüğü Nedenleri

 • Hepatit
 • Aşırı egzersiz
 • Kemoterapi
 • Lupus
 • Romatoid artrit
 • Otoimmün hastalıklar
 • AIDS/HIV
 • Kanser
 • Lösemi
 • Lenfoma
 • Hodgkin hastalığı
 • Besin yetmezliği
 • Stres

Listemizden de görebileceğiniz gibi kanda LYM düşüklüğü normal ve zararsız sebeplerden olabileceği gibi, çok tehlikeli hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir.

Yukarıdaki gibi durumlarda en iyisi pozitif bir tavır takınıp, yeyip içtiklerinize dikkat etmek ve geçmesini ummaktır. Tabi eğer başka bir hastalıktan kaynaklı ise, zaten doktorunuz en kısa sürede bu durumu fark edecektir. Bundan dolayı pek fazla endişelenmeye de gerek yok.

LYM düşüklüğü nedenleri hakkında bilgiler verdiğimize göre, sırada LYM düşüklüğü belirtileri geliyor. Yalnız şöyle bir durumla karşı karşıyayız. Bu hastalığın kendine özel belirtileri bulunmamakta. Yukarıda verdiğimiz listemizden de fark edebileceğiniz gibi genellikle başka hastalıktan dolayı kaynaklanmaktadır. Hal böyle olunca elbette yaşayabileceğiniz belirtilerin hangi hastalıktan kaynaklandığına göre de değişiklik göstermektedir. Biz bu belirtilerin arasında en sık yaşananları bulup sıraladık.

İsterseniz hemen LYM düşüklüğü belirtileri nedir, ne değildir bir bakalım.

LYM Düşüklüğü Belirtileri

Listemizde verdiğimiz belirtilerin çoğu başka hastalıklara aittir. Örnek olarak eklemlerde ağrı ve şişmeyi gösterebiliriz. Bu durum genellikle romatoid artrit hastalığında görülür.

Aynı şekilde yüksek ateş ve öksürükten de bahsedebiliriz. Bu durumlar neredeyse bütün enfeksiyon tipi hastalıklarda görülür.

Umut ediyoruz ki, bu belirtileri yaşıyorsanız en azından grip ilacı almaya doktora uğrarsınız. O zaman bu hastalıktan muzdarip olup olmadığınız ortaya çıkacaktır zaten.

Hemogram LYM Nedir? – Kan Tahlilinde LYM Düşüklüğü Nedir?

Hemogram LYM, tam kan sayımı testinde bulunan lenfositlerin sayısını gösteren değere verilen addır.

Lenfosit normal değeri genellikle 800 ila 5000 mcL arasındadır. Buna ek olarak, toplam akyuvar yani lökosit hücrelerinin %18 ila %45 ‘ini oluşturur.

Eğer lenfosit normal değeri 800’den az ise lenfositemi anlamına gelir.

Aynı şekilde 5000’den fazla ise lenfositoz olduğunuz anlamına gelir.

Bazen doktorunuz tüm kan değerlerinizi değil de sadece LYM değerinizi görmek isteyebilir. Bu durumda hemogram testi yerine LYM kan tahlili istenir.

Bu tahlilde gelen sonuç eğer verdiğimiz değer aralıklarında daha az ise bu bir hastalık göstergesidir ve en kısa sürede tedavi uygulanması gerekmektedir.

Kan tahlili LYM düşüklüğü ise hemogram (tam kan sayımı) testi sırasında vücudumuzda olması gerekenden lenfosit sayısından daha az lenfosit bulunması durumudur.

LYM Nedir Kaç Olmalı ? – Lenfosit Normal Değeri

Bu kadar LYM düşüklüğü konusundan bahsettikten sonra, değerinin ne zaman düşük olduğuna dair biraz bilgi verelim.

Aşağıda verdiğimiz tabloda lenfosit normal değeri ve kanda diğer lökosit tipi hücrelerin yüzde kaçını oluşturduğuna dair bilgileri bulabilirsiniz.

LYM Normal Değeri Tablosu

TestYetişkinlerde Normal Hücre SayısıYetişkinlerde Normal Değer AralığıDüşük SeviyeYüksek Seviye
Lökosit (WBC)4,500 - 10,000 (4.5 - 10.0) Lökosit/mcLTüm kanın %1'ini oluştururmcL başına 2,500'den az Lenfosit olduğunda tehlikelidirmcL başına 30,000'den fazla Lenfosit olduğunda tehlikelidir
Lenfosit (LYM)800-5000 (0.8-5.0) Lenfosit/mcLBütün Lökosit hücrelerinin %18 - %45 arasındamcL başına 800'den az Lenfosit olduğu durumdamcL başına 5000 den fazla Lenfosit olduğu durumda

Yukarıda verdiğimiz tablonun aklınızda lenfosit normal değeri hakkında oluşmuş soruları cevapladığını düşünüyoruz. Ancak LYM hakkında daha genel bir bilgi almak istiyorsanız LYM Nedir? makalemize de göz atabilirsiniz.

Birazdan anlatacağımız konunun bu makalemizi okuyan anneleri ve belki de biraz babaları daha çok ilgilendireceğini düşünüyoruz. İsterseniz bu konu neymiş hemen bir göz atalım.

Gebelikte LYM Düşüklüğü Nedir?

Gebelikte LYM düşüklüğü, hamilelik sırasında annenin vücudunda olması gerekenden daha az lenfosit bulunmasıdır.

Hamilelikte LYM düşüklüğü yaşanması oldukça doğal bir durumdur. Bu durum için iki sebep gösterebiliriz:

 • Kansızlık: Hamilelikte genellikle annenin vücudunda bir kansızlık yaşanır. Bu durum annenin sağlığı açısından pek de sorun teşkil edecek bir durum değildir. Kan yapıcı besinler tüketerek bu durumun hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Bazı hormonlar: Annenin hamilelik döneminde salgıladığı hormonlar da bu duruma sebep olabilir.

Hamilelik Döneminde Salgılanan Hormonlar

 • Progestron
 • Kortkikosteroidler
 • Estrojen
 • Koryonik gonadotropin

Yukarıda listelediğimiz hormonların hepsi bir şekilde LYMPH düşüklüğü sebebidir.

Mesela koryonik gonadotropin hormonu, vücudumuzda bulunan T tipi lenfosit hücrelerinin sayısını direk azaltır.

Diğer bir örnek olarak, progestron hormonunu gösterebiliriz. Bu hormon vücuttaki bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu yolla vücudun bebeğe verebileceği tepkimeleri azaltır.

Bu hormonların hepsi bebeğinizin sağlığı için ne kadar önemli olsa da, LYM düşüklüğü sebebi oldukları da bir gerçektir.

İşin özü eğer hamileyseniz ya da eşiniz hamile ise, endişe gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Boşuna stres yapıp kendinizi yormayın.

LYM Düşüklüğü Tedavisi

Eğer bu durum başka bir hastalıktan kaynaklanıyorsa doktorunuz zaten size o hastalık için tedavi ilaçları vermiştir. Eğer tedavinizde hiç bir sorun çıkmazsa LYM değeriniz normal değerlerine dönecektir. Tabi tedavi olduktan sonra hemen eski haline gelmeyecektir, biraz zaman geçmesi gerektiğini de unutmamak gerekir.

Eğer tedaviye tepki vermiyorsanız, o zaman size uygulanan tedavide bir değişikliğe gidilir ve kemik iliğinize kök hücre tedavisine başlanır.

Sağlık alanında yapılan araştırmalar bu durumu önlemek için daha iyi LYM ilaçları üzerinde çalışmaktadırlar, ancak o zamana kadar hiçbir şeye yanıt vermiyorsanız, size yapılabilecek en son tedavi kök hücre tedavisidir.

Bunların dışında belki ilaçlar kadar faydalı olmasa da diyetinize ekleyebileceğiniz bazı yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin neler olduklarını merak ediyorsanız, WBC (lökosit) nedir? makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.


Kaynak

HealthLine

Health.OneHowTo

MSDManuals

Medical-Dictionary.TheFreeDictionary

HealthyandNaturalWorld

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here