Ana sayfa Hastalıklar LYM (Lenfosit) Yüksekliği Nedir? – Kaç Olmalı? – Kanda LYM Yüksekliği Ne...

LYM (Lenfosit) Yüksekliği Nedir? – Kaç Olmalı? – Kanda LYM Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

3782
LYM Yüksekliği
LYM Yüksekliği

LYM Yüksekliği Nedir?

LYM yüksekliği, vücudumuzda iç ya da dış sebeplerden dolayı olması gerekenden daha fazla lenfosit bulunmasıdır. Tıpta bu duruma verilen isim ise lenfositoz‘dur.

Bu durum genellikle sağlığınız için çok büyük bir tehlike teşkil etmez. Hatta bu duruma sahip olduğunuzu gösterecek belirtiler neredeyse yok denecek kadar azdır. Yine de kanda LYM yüksekliği durumunu gözardı etmemek gerek. Çünkü bu durum bazı tehlikeli hastalıkların da göstergesi olabilir. Bu hastalıklara örnek olarak kronik enfeksiyon ya da kanser tiplerinden bazılarını gösterebiliriz.

Kanda LYM yüksekliği nedir anlattığımıza göre birde LYM yüksekliği ne anlama gelir onu inceleyelim.

LYM Yüksekliği Ne Anlama Gelir – LYM Yüksekliği Neyi Gösterir?

LYM yüksekliği çok da önemli sayılmayacak bir durum olsa da yine de bir hastalıktır. Bu hastalığın birden fazla sebebi olabilir ve sebebine göre de hastalığın ciddiyeti değişir. İsterseniz bu hastalığın ne zaman tehlikeli bir hale geldiğinden bahsedelim.

Eğer LYM Nedir? makalemizi okuduysanız lenfositleri polislere benzetmiştik. Hatta daha derine inecek olursak ‘masa başı’ polislere benzetme yapmıştık. Bunun sebebi lenfositlerin yabancı maddelerle savaşmaktan çok, savaşan hücrelere destek olmasından kaynaklıydı. Özellikle de antikor üretmeleriyle öne çıkıyorlardı.

Peki kanda LYM yüksekliği neyi ifade eder? neden bizim için bir sorun olur?

Bu soruyu da hemen yanıtlayalım. Dediğimiz gibi lenfositler vücudumuzda daha çok destek ekibi gibi çalışırlar ve antikor adı verilen ve vücudumuza zararlı gördüğü her şeyi yok eden hücreleri üretirler.

Antikorlar vücudumuzda zararlı gördükleri her şeyi yok ederler. Bu zararlı şeylerin sadece vücut dışından gelen mikroplar olması anlamına gelmiyor. Yani eğer antikorlar vücutta bulunan dokuları ve hücreleri de zararlı olarak görürse onları da yok etmeye başlar. Zaten bu ana görevlerinden biridir.

Ana görevlerinden bir diğeri ise vücudumuza yayılmadan önce kanser hücrelerini bulup onları yok etmektir. İşte sorun da burada zaten. Eğer bilgisayar programlamasıyla uğraştıysanız eminim yaşamışsınızdır. Bazen yazdığınız programa bir türlü bir sırayı tanıtamazsınız. Hatta bazen girdiğiniz kod, tam tersi işlevi gördüğü yaptığı da olur. İşte bu durum bazen lenfositler için de geçerli olabiliyor.

Lenfositler, sadece kanser hücrelerine müdahale etmektense, vücudun sağlıklı hücrelerine de saldırabiliyor. Elbette tekrar hatırlatmalıyız ki bu oldukça nadir bir durum. Aşağıda tahlilde LYM yüksekliği durumuna sebep olabilecek durumları bulabilirsiniz.

LYM Yüksekliği Neden Olur?

LYM yüksekliği neden olur ve bu duruma hangi rahatsızlıklar sebep olur tek tek gördük. Bir de LYM yüksekliği belirtileri nelerdir onlara bir göz atalım.

Önceden de belirttiğimiz gibi bu hastalığın neredeyse yok denecek kadar az belirtisi bulunur. Ancak yine de verdiğimiz listeye bir göz atmanızda fayda var.

LYM Yüksekliği Belirtileri

Yukarıda verdiğimiz LYM yüksekliği belirtileri göreceğiniz gibi hayatı zorlaştıracak ya da direk aklınıza bu hastalığa sahip olduğunuzu gösterecek belirtiler değildir.

Mesela uykusuzluk herhangi bir sebepten olabilir. İshal oldunuz, kötü bir şey yediniz ve midenizi bozdunuz. Devamlı boğaz ağrısı (eğer kullanıyorsanız) sigaradan kaynaklanabilir. Lenf düğümlerinin büyümesi gibi belirtiler ise, sağlık alanında eğitim almamış insanların kolay kolay fark edemeyeceği bir şeydir. Durum böyle olunca bu hastalığa sahip olduğunuzu anlamak da epey zorlaşıyor. Bizden size en iyi tavsiye doktorunuza başvurup hemogram testi yaptırmanız olacaktır.

Hemogram LYM Nedir? Kan Tahlilinde LYM Yüksekliği Nedir?

Hemogram LYM, tam kan sayımı testinde bulunan lenfositlerin sayısını gösteren değere verilen addır.

Lenfosit normal değeri genellikle 800 ila 5000 mcL arasındadır. Buna ek olarak, toplam akyuvar yani lökosit hücrelerinin %18 ila %45‘ini oluşturur.

Eğer lenfosit normal değeri 800’den az ise lenfositemi anlamına gelir.

Aynı şekilde 5000’den fazla ise lenfositoz olduğunuz anlamına gelir.

Bazen doktorunuz tüm kan değerlerinizi değil de sadece LYM değerinizi görmek isteyebilir. Bu durumda hemogram testi yerine LYM kan tahlili yapılır.

Bu tahlilde gelen sonuç eğer verdiğimiz değer aralıklarından daha yüksek ya da daha az ise, bu bir hastalık göstergesidir ve en kısa sürede tedavi olmanız gerekmektedir.

Hemogram LYM nedir ve lenfosit normal değeri konularından bahsettiğimize göre, konunun biraz detaylarına inelim.

Not: Lenfosit hakkında daha genel bilgi almak için LYM Nedir? makalemize de göz atabilirsiniz.

LYM Nedir Kaç Olmalı ? – Lenfosit Normal Değeri

Bu kadar LYM yüksekliği  hakkında size bilgi verdikten sonra elbette size ne zaman yüksek olduğuna dairde biraz bilgi vermeliyiz. Aşağıda verdiğimiz tabloda LYM normal değeri ve kanda diğer lökosit tipi hücrelerin yüzde kaçını oluşturduğuna dair bilgileri bulabilirsiniz.

LYM Normal Değeri Tablosu

TestYetişkinlerde Normal Hücre SayısıYetişkinlerde Normal Değer AralığıDüşük SeviyeYüksek Seviye
Lökosit (WBC)4,500 - 10,000 (4.5 - 10.0) Lökosit/mcLTüm kanın %1'ini oluştururmcL başına 2,500'den az Lenfosit olduğunda tehlikelidirmcL başına 30,000'den fazla Lenfosit olduğunda tehlikelidir
Lenfosit (LYM)800-5000 (0.8-5.0) Lenfosit/mcLBütün Lökosit hücrelerinin %18 - %45 arasındamcL başına 800'den az Lenfosit olduğu durumdamcL başına 5000 den fazla Lenfosit olduğu durumda

Lenfosit normal değeri konusunu da aradan çıkardığımıza göre, belki de bu makalemizi okuyan annelerin daha çok ilgisini çekecek bir bölüme giriş yapmak istiyoruz: Bebeklerde LYM yüksekliği Nedir?

Bebeklerde LYM Yüksekliği Nedir? – Bebeklerde LYM Yüksekliği Neden Olur?

Bebeklerde LYM yüksekliği, iç ya da dış sebeplerden dolayı bebeklerde olması gerekenden daha fazla lenfosit bulunması durumudur. Ancak bu durum için fazla endişelenmenize gerek yok.

Tüm makale boyunca bahsettiğimiz gibi bu durum fazla bir sorun teşkil etmez. Tabi eğer yukarıda bahsettiğimiz durum ile  bir alakası yoksa.

İlk olarak bilmeniz gereken şu ki LYM yüksekliği bebeklerde doğuştan bulunur. Yanlış anlamaya sebep olmadan hemen açıklayalım.

Bu durumun sebebi, doğuştan bebeklerde ve çocuklarda LYM yüksekliği bulunması ve bundan dolayı bebekler için hastalık seviyesi kabul edilen sınırın bir yetişkine göre daha fazla olmasıdır.

Aşağıda doğumdan 20 yaş ve üzerine kadar LYM kan değeri yüksekliği değerlerini gösteren bir LYM değeri listesi hazırladık, hemen ona bir göz atalım.

LYM Değeri Listesi

  • 0 – 6 altı günlük: %26-36 (2000-11000 LYM)
  • 7 – 13 günlük: %36-46 (2000-17000 LYM)
  • 1 – 5 aylık: %43-53 (2500-16500 LYM)
  • 6 – 11 aylık: %45-75 (4000-13500 LYM)
  • 1 – 3 yaş arası: %50-70 (3000-9000 LYM)
  • 4 – 9 yaş arası: %40-60 (2000-8000 LYM)
  • 10 – 20 yaş arası: %25-45 (1500-6500 LYM)
  • 20 yaş ve üzeri: %18-44 (1300-4000 LYM)

Listeden de görebileceğiniz gibi sağlıklı bir bebekte LYM değeri bir yetişkine göre kat ve kat fazladır. Bu durum ise bir bebeğin yaşını doldurasıya kadar devam eder. 1 yaşından sonra ise 20 yaşına kadar LYM değeri yavaş yavaş düşmeye başlar ve bizim normal kabul ettiğimiz değerler arasında sabit kalmaya başlar.

Peki bebeklerde LYM yüksekliği neden olur?

İlk olarak annenin sakin kalması gerektiğini hatırlatmak zorundayız. Çünkü bu sizin endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir.

Yaptığımız araştırmalara göre, yeni doğmuş bir bebekte LYM yüksekliği görülmesinin 2 sebebi vardır: astım gibi kronik iltihaba sebep olan hastalıklar, ikincisi ise bebeğiniz enfeksiyon kapmış olabilir. Dediğimiz gibi endişeye gerek yok, ikisi de zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalık türleridir.

Eğer çocuğunuza astım teşhisi konulduysa aslında sevinmeniz gerekir. Öncelikle sakin olun, ekrana yumruk atmadan önce hemen açıklayalım.

Öncelikle belirtmeliyiz ki dalga geçmiyoruz, eğer bebeğinizde astım bulunduysa bu iyi bir durumdur. Bu durumun nedeni ise, astım eğer ergenlik öncesi teşhis edilirse tedavi edilme ihtimali vardır. Yani eğer bu durumu erkenden fark ettiyseniz çocuğunuz hayatı boyunca yanında bir tüp astım ilacı taşımak zorunda kalmayacak.

Tıp alanında gerçekleşen gelişmeler sayesinde, astım gibi hastalıklar bile artık (eğer doğru zamanda teşhis edilirse) kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İkinci LYM yüksekliği sebebine gelecek olursak, çocuğunuz yakın bir zamanda enfeksiyon kapmıştır ve bu durum bir kaç antibiyotik yardımıyla kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bebeklerde LYM yüksekliği nedir? makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Lenfosit Yüksekliği Nötrofil Düşüklüğü Nedir?

Eğer NEU düşüklüğü nedir? makalemizi okumuşsanız, bu başlığımızdaki gibi bir bölümle karşılaşmışsınızdır. Bu makalemizde de üstünden geçelim istedik.

Lenfosit yüksekliği nötrofil düşüklüğü ne anlama gelirmiş bir göz atalım.

Bu durumların ikisi de kendi başlarına birer hastalıktır, ancak bir araya geldiklerinde bambaşka hastalıklara yol açarlar. Eğer genç iseniz mononükleoz ya da herhangi bir hepatit hastalığınız olduğu anlamına gelebilir.

Peki nedir bu nötrofiller?

Nötrofiller, tıpkı lenfositler gibi vücudumuzda bulunan bir akyuvar hücre tipidir.

Görevleri ise vücudumuzda bulunan yabancı mikroplara karşı savaşmaktır. Lenfosit ile aralarında bulunan fark ise nötrofillerin vücudumuzda en çok bulunan lökosti tipi hücre olmasıdır. Bir benzetme yapacak olursak, nötrofilleri cephede en önde çarpışan ilk savunma hattına benzetebiliriz.

Peki lenfosit yüksekliği neden kaynaklanır?

Lenfositler genelde görevleri gereği diğer dokuların arasınaa geçip oradaki mikroplara karşı savaşıp dokuyu korurlar. Bazen dokuda enfeksiyon yaşanıyorsa (bu grip gibi herhangi bir enfeksiyon tipi olabilir) ‘atypical’ denen hale dönüşebilirler.

Kısacası çevresinde öldürebilecek protein bazlı hücreler ararlar ve onları öldürmeye başlarlar. Genelde onları tamamıyla yok edene kadar da durmazlar.

Eğer yukarıda anlattığımız vücudumuzun hücrelerini yok etme konusunu hatırlıyorsanız, bu durumu ona bir örnek olarak gösterebiliriz. Bazen yaşanan bu durumda yok etmeye başladıkları protein bazlı hücreler nötrofil olabiliyor. Bu durumda herhalde NEU düşüklüğü neden yaşanır tahmin etmişsinizdir.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

MayoClinic

HealthLine

Health.OneHowTo

Quora

DoctorSlounge

BestOnlineMD

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here