Ana sayfa Mental Sağlık Meditasyon Teknikleri Nelerdir? – Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Meditasyon Teknikleri Nelerdir? – Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

356
Meditasyon teknikleri
Meditasyon teknikleri

Meditasyon Teknikleri

Meditasyon teknikleri ve meditasyonun faydaları hakkında sizleri hem dinlendirecek, hem de mental sağlık düzeyinizi üst seviyelere taşıyacak bir yazıyla karşınızdayız.

Yüzyıllardır dünyanın her yerindeki insanlar hayatlarını daha iyi yapmak için meditasyona başvuruyor. Son yıllarda bu durum meditasyonun fiziksel ve ruhsal sağlığa katkıları hakkında ki çalışmalar sayesinde yaygınlaştı. Ne kadar zor gözükse de herhangi biri doğru bir yaklaşımla meditasyon yapabilir.

Tek ihtiyacınız olan şey sessiz bir ortam, rahat bir pozisyon ve sadece odaklanmak. Meditasyonun etkileri inanılmaz olabilir ve bunlar sadece denemeniz için birçok sebepten sadece birkaçı. Bunun yanında Stresten Kurtulma ve Rahatlamanın 5 Yolu‘na da bir göz atabilirsiniz. Hadi şimdi meditasyon yapmanın faydaları ve etkilerine şöyle bir göz atalım;

Basit Meditasyon Teknikleri ve Faydaları

Stresinizi Yok Edin

Meditasyon teknikleri konusundan önce stresi yok etmek çok önemli. Günlük hayatınızda ki zorluklar vücudunuzda dolaşan adrenalini yükselterek kan basıncınızın kontrolden çıkmasına sebep olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz stres kaynakları sağlığınız için kötü olmakla birlikte, meditasyon iç huzurunuza kavuşmanızı sağlayarak bu kan basıncını düzenler ve ayrıca kalp ritminizi de düzene sokarak rahatlamanızı ve huzur bulmanızı sağlar. Düzenli olarak meditasyon yapmanın etkilerini deneyin ve görün!

Geceleri Daha Rahat Uyuyun

Eğer geceleri uykularınız sürekli bölünüyorsa bir sağa bir sola dönüp duruyorsanız o zaman zihniniz hala uyanık demektir. Aklınızda sürekli endişeler ve günün getirdiği kargaşalar vardır. Yatmadan önce biraz meditasyon yapmak aklınızı temizlemenize ve geceleri deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olur. Meditasyon yapmanın faydaları arasında en çok hoşnut olunan durumlardan biri belki de budur.

Konsantre Olun ve Odaklanın

Çoğu insan odaklanma sorunlarından ve mükellef oldukları işlerde yeterince konsantrasyon gösteremediklerinden şikayetçidir. Meditasyon beyninizde bulunan sinirleri rahatlatarak daha iyi odaklanmanızı, konsantre olmanızı sağlar. Sizi motive edip yaratıcı olmanızı sağlar.

Sağlam Kafa Sağlam Vücut

Stres birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Aşırı stresin kansere kadar yol açabilen etkileri vardır. Klinik olarak da kanıtlanmış olarak meditasyon yapmanın faydaları arasında kanser, astım, parkinson hastalığı ve kalp hastalıklarına yararı gözlemlenmiştir.

Meditasyon Teknikleri ile Yorgunluğunuzu Atın

Milyonlarca insan yorgunluktan kaynaklı başarısızlık, kaybetme vb. korkularla baş etmek zorunda kalıyor. Meditasyon yapmak sinirlerinizi rahatlatarak dinlenmenize ve beynin kendini bu korkulardan arındırmasına yardımcı olur. Bu rahatlama da zihninize gereksiz yere korktuğunu hatırlatarak yorgunluğunuzu giderir.

Depresyondan Uzak Bir Hayat

Günümüz rahatsızlığı depresyonu bir kez olsun yaşamayan kalmamıştır. Nedeni her ne olursa olsun, düzenli bir şekilde yapılan meditasyon zihninizi berraklaştıracağı için depresyona neden olan etmenleri de hayatınızdan çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Ağrılarınızla Başa Çıkın

Birçok yetişkin insan kronik ağrıları yüzünden rahatlamak için bir takım ilaçlara bağımlı olarak yaşıyor. Bu bağımlılığı yok etmek için bir çok doktor artık reçetelerine meditasyonu da eklemiş durumda. Birçok durumda meditasyon insana verdiği huzur ve rahatlama hissiyle bu ağrılardan kurtulmaya olanak sağlamıştır.

İşte sizin için seçtiğimiz harika bir meditasyon müziği


Kaynak

LiveandDare

HealthLine

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here