Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Melisa Çayı Müthiş 7 Faydası – Melisa Çayı Hakkında Her şey

Melisa Çayı Müthiş 7 Faydası – Melisa Çayı Hakkında Her şey

700
Melisa çayı
Melisa çayı

Melisa çayı nedir?, melisa çayının faydaları ve zararları nelerdir? ve melisa çayı nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız için derledik.

Melisa Çayı(Otu) Nedir? – Melisa Çayı Müthiş 7 Faydası – Melisa Çayı Nasıl Yapılır? 


Melisa Çayı (Oğul Otu)

Melisa çayı (Oğul Otu) nane ailesinden gelen çok yıllık bir bitkidir. Hafif bir limon aroması vardır. İlaç yapmak için kullanılır. Melisa kremi tek başına veya çeşitli bitki kombinasyon ürünlerinin bir parçası olarak kullanılır.

Oğul Otu 2000 yıl önce tanrıça Diana’ya ithaf edildi ve Yunanlılar tarafından tıbbi olarak kullanıldı.

Melisa Çayı sindirim sorunları için kullanılır.  Mide, şişkinlik, bağırsak gazı, kusma, adet düzensizliği, kramplar, baş ağrısı ve diş ağrısı için kullanılır.  Ayrıca, histeri ve melankoli dahil zihinsel bozukluklar için de kullanılır.

Birçok kişi melisa çayının sakinleştirici etkilere sahip olduğuna inanıyor; bu nedenle anksiyete, uyku sorunları ve huzursuzluk için kullanıyorlar. Melisa oyu aynı zamanda alzheimer hastalığı, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu ( DEHB ), bir otoimmün hastalık kapsayan tiroid ( Graves hastalığı ), şişmiş solunum yolları nedeniyle sinirlilik, hızlı kalp atışı, yüksek tansiyon , yaralar, tümörler ve böcek ısırıkları içinde kullanılmaktadır.

Bazı insanlar yaraları iyileştirmek için cilde melisa kremi uygulamışlardır.

Gıdalar ve içeceklerde melisa otu özü ve yağları lezzetlendirici olarak kullanılır.

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

1. Grave Hastalığı

Oğul otu vücuttaki tiroid hormonunun bir kısmını bloke edebilir. Bu nedenle, geçmişte, tiroid bezinin aşırı tiroid hormonu ürettiği bir oto-bağışıklık durumu olan Grave hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır. Laboratuvar ve hayvan çalışmaları, melisa çayının vücuttaki tiroidi düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2. Zihinsel Berraklık, Konsantrasyon ve Gevşeme

Oğul otu, Avrupa’da anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Endişe, stres ve uyku bozukluklarını azaltır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma çalışmasında beklenmedik bir sonuç üretti; görme ve konsantrasyon duyularını önemli derecede artırdı.

3. Ev ödevi için faydalı mı?

İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’ndeki melisa çayı ile ilgili bir araştırmada öğrenciler, melisa çayı veya plasebo kullanırken haftalarca test edildi. Öğrencilere melisa çayı verdikten sonra testlerde önemli ölçüde daha iyi sonuçlar alındığı ve sonraki altı saate kadar performansın devam ettiği gözlemlenmiştir. Melisa çayı içen öğrencilerin, testler sırasında daha sakin ve daha az stresli olduğu belirtildi.

4. Herpes ve Antiviral Özellikleri

Araştırmalar, bitkinin polifenoller içerdiğini, yaraların tedavisinde ve herpes simpleks virüsüyle, zona ile diğer viral rahatsızlıklarda önemli derecede yardımcı olabileceğini gösterdi. Araştırmalar, herpesin süresi ve ciddiyetinde önemli bir azalma olduğunu göstermiştir. Ayrıca, rekürrens sıklığında “muazzam bir azalma” kaydetti.

Herpes simpleks virüsü kaynaklı yaralar için uygulandığında melisa otu içeren kremler veya merhemler iyileşmeyi hızlandırır. Enfeksiyonlar fazla yayılmadı ve topikal melisa otu kullanan kişiler de kaşıntı ve kızarma gibi semptomların azaldığı bilgisi alındı. Bu etkinin en azından bir kısmı, limon balsamında bulunan kafeik asit ve rosmarinik asitin antivirütik özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

5. Uykusuzluk / Anksiyete

Birkaç çalışma, melisa çayını stres, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde kullanmıştır. Çalışmalar, gelişmiş uyku, stres ve kaygı düzeyinin azaldığını gösterdi.

Oğul otu, Alman Federal Uyuşturucu ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü Komisyonu tarafından “sinirsel uyku bozuklukları” ve “fonksiyonel gastrointestinal şikayetler” için faydalı olduğu ortaya kondu.

6. Tiroid ve Kronik Yorgunluk Sendromu

Melisa kremi, Avrupa’da tiroid problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır ve tiroit hormonu üretimini düzenleme yeteneği göstermiştir. Bu yeteneği, otların anti-viral özellikleri ile birlikte, bitkiyi Kronik Yorgunluk Sendromu’nun tedavisinde kullanışlı kıldı.

7. Alzheimer

Oğul otu, sedatif özelliklere sahip olduğu bilinen sitronelal ve sitral A ve B’yi içeren uçucu yağlar içerir. Hem hayvan hem de insan etüdlerinde, ağız yoluyla alınan melisa çayı sakinleştirici etkilere sahiptir. Daha büyük dozlarda, uykuyu teşvik edebilir. Bir araştırmada, araştırmacılar melisa çayı kullanarak Alzheimer hastalığına yakalanan bireylerde hafıza geliştirdiğini ve dikkat süresinin uzadığını fark etti. Bu etkiye, oksidasyon adı verilen bir kimyasal işlemin neden olduğu ve vücut hücrelerinin zarar görmesini önlediği düşünülen antioksidanların içeriği sebep olmuş olabilir.


Kaynak

Lemon Balm/Melissa Benefits

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here