Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Metiyonin (Metionin) Nedir? – Metiyonin Hakkında Her Şey

Metiyonin (Metionin) Nedir? – Metiyonin Hakkında Her Şey

909
Metiyonin
Metiyonin

Metiyonin Nedir? – Metionin Nedir? ve Metiyoninin saç ve tırnaklara etkisi nedir? gibi soruların cevaplarını makalemizde yanıtlayacağız.

Metiyonin, bir proteinojen amino asittir(Doğal L formunda iken). Vücut için önemli bir amino asit olarak sınıflandırılır ve vücutta üretilmez. Bunun anlamı, metiyonin içeren besinlerle bir diyet ya da takviye olarak alınmalıdır.

Metiyonin(Metionin) Nedir? – Metiyoninin Saç ve Tırnakların Güçlenmesine Etkisi


Kükürt bileşikleri tüm canlılarda bulunur ve çok sayıda fonksiyona sahiptir. Metionin, sistein yanında kükürt içeren tek amino asittir. Ayrıca, karnitin veya melatonin gibi diğer proteinlerin sentezinde de önemli rol oynar. Bunlarla beraber yağda eriyen bir amino asittir ve karaciğerin de yağlanmasını önler.

Önemli bir kıkırdak oluşturma maddesidir

Önemli bir kıkırdak oluşturma özelliği taşır. Eklemlerdeki kıkırdak üretimi için kükürt gerekir. Vücutta yeterli miktarda kükürt bulunmaması durumunda sağlıklı bireyler uzun vadede olumsuz etkilenebilir. Artrit(Eklem iltihaplanması) nedeniyle muzdarip olan insanlar, hastalığın başlangıcında kükürt eksikliği var ise hasar gören doku için iyileşme süreci çok uzun olabilir.

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı insanlardan alınan artrit hastalarına yaklaşık 3 kat daha fazla kükürt içerdiği gözlemlendi. İşleri daha karmaşık hale getirmek için artrit ilaçları sülfürik asit tuzlarını ve ve sülfürü birbirine bağlar. Kükürt ihtiyacı ortalama seviyelerin üzerine çıkmaktadır.

Vücudun kendi kükürt üretimini artırması önerilir. Sorun şu ki, metionin tablet biçiminde veya diyet ilavesi şeklinde kükürt almak mümkün değildir. Bunun yerine, B vitaminleri, metiyoninin kaynağının, B vitaminleri ile bağlanabileceği ispatlanmıştır. Çeşitlik kükürt içeren bağlantılar üretebilir.  Bu yüzden metiyonin içeren besinler tüketmek çok önemlidir.

Metiyonini bu nedenle 3 şekilde anlamlandırılabiliriz;

  1. Antienflamatuar özelliklere sahiptir.
  2. Ağrı kesici özelliğe sahiptir.
  3. Kıkırdak dokusunun oluşumunda çok önemli bir etken maddedir.

Metiyoninin Saç Dökülmesine Ve Tırnakların Güçlenmesine Olan Faydaları

Metiyonin, biri kükürt zincirleri oluşturma kapasitesinden dolayı saç ve tırnak yapısını güçlendirmesidir. 2006’da Floransa’da bir dermatoloji kongresindne çıkan bir çalışma, büyüme fazında saç miktarının, aminoasit olan metiyonin alan grubun diğer kontrol grubundan daha fazla olduğunu ispatlamışlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here