Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Mide Ağrısına Sebep Olan 7 Gıda

Mide Ağrısına Sebep Olan 7 Gıda

398
Mide Ağrısına Sebep Olan
Mide Ağrısına Sebep Olan

Mide bulantısı, kusma, ishal veya midenizde ağrı varsa ilaç almadan önce bu yazımızı okumalısınız. Ayrıca, ağrı veya bulantı durumunda yiyebileceğiniz tetikleyici besinler sizi daha kötü yapabilir. Şimdi, mide ağrısına sebep olan 7 yiyeceğin neler olduğuna bakalım..

Mide Ağrısına Sebep Olan Besinler

1. Rafine Edilmiş Şeker

Şekerin mideye girmesiyle beraber insülin seviyesinde artış meydana gelir ve dolayısıyla da kan şekerinde dalgalanmalar olur. Şeker, midenizi doğrudan etkilemese de vücudunuzda sarsıntı ve halsizlik oluşturabilir.

 

2. Süt Ürünleri

Süt ve peynir gibi gıdalar ‘mideyi üzen’ gıdaların en başında geliyor. Bu süt ürünlerinden uzak durmanız iyi olacaktır.

 

3. Asitli İçecekler

Günümüzde de zararlarından oldukça fazla bahsedilen asitli içecekler, mideye oldukça zarar veriyor. Bulantı ve ağrı esnasında asitli içecek içmeniz pek de iyi bir tercih olmayacaktır.

 

4. Çikolata ve Kafein İçeren Gıdalar

Kahve, çikolata ve kafein içeren yiyecek ve içecekler, halihazırda rahatsız olan bir mideye kesinlikle iyi gelmeyecektir. Fakat, nane-limon çayı midenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

 

5. Yağlı Gıdalar

Fast-food türü yiyecekler, bazı çerezler (fıstık, fındık) ve yağlı yemekler midenizin boşaltılmasını yavaşlatır, şişkinlik hissi verir. Bu yüzden, bu tür yağlı yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

 

6. Baharatlar

Baharatlı gıdalardan kaçının. Yemek esnasında tuzunun veya baharatının az olduğunu düşündüğünüz yemeklere sonradan ekleme yapmanız, bulantı veya ağrı durumunu artırabilir.

 

7. Alkol

‘Kötü gıda’lar listesinin belki de en başında gelen alkol, mide asidini şiddetlendirmekle beraber mide zarını da tahriş ediyor. Dolayısıyla alkol, rahatsızlık durumunda mideyi oldukça kötü yönde etkiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here