Ana sayfa Hastalıklar Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

239
Mide yanmasına ne iyi gelir
Mide yanmasına ne iyi gelir

Çok rahatsız edici bir durum olan mide yanması için bir çok tedavi mevcuttur. Mide yanmasına ne iyi gelir ?, mide yanması belirtileri nelerdir ? gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabileceksiniz. Tüm bunların yanında bazı tedavi yöntemleri de hala araştırılmaktadır. Ayrıca Mide Ağrısına ve Yanmasına Sebep Olan 7 Gıdanın hangileri olduğuna da bir göz atabilirsiniz.

Mide yanmasına ne iyi gelir ? – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Mide Yanmasının Nedenleri

Gaz çıkışının olmaması de yanmasının en büyük nedenlerinden biridir. Gaz sıkışmasından dolayı midede yanma meydana gelebilmektedir. Ayrıca yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Bol baharatlı, acı ve yağlı yiyecekler tüketmek mide yanmasına davetiye çıkarmaktadır. Sigara ve alkol tüketimi, sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşama sürmek mide yanması için yeterli sebeplerdir.

Mide Yanmasının Belirtileri

Bazen ansızın beliren mide yanması bazen de yavaş yavaş kendisini göstermektedir. Her iki durumda kişiyi çok zor durumlara sokabilmektedir. Mide yanması uzun sürerse bu durum kabızlığı ve bağırsak problemlerini de tetiklemektedir. Mide yanmasının yanında zaman zaman ağrı ve kramplar da gözlemlenebilmektedir. Mide yanması için ne kadar erken önlem alınırsa o kadar etkili sonuç alınmaktadır.

Mide Yanmasının Tedavisi

Mide yanması oluştuğunda öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Eğer bu yanma hissi hiç geçmiyorsa muayene olmanız sizin için en iyisi olacaktır. Eğer doktora gidecek durumda değilseniz mide çayları bu durumda imdadınıza yetişecektir. Ayrıca süt ve ayran sizi oldukça rahatlatacaktır. Bol su içmek de mide yanması hissini azaltacaktır. Açık havada bol bol yürüyüş yapmalı ve derin nefes alınıp verilmelidir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk yiyecekler ve içecekler tüketmemeliyiz. Ancak mide yanması için en etkili yöntem doğal yöntemlerdir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Rezene Tohumu

Mide üreten ve sindirim için oldukça faydalı olan rezene tohumu, mide yanması için birebirdir. Rezene tohumlarını kaynattıktan sonra ılık bir şekilde suyunu içmeniz midenize oldukça iyi gelecektir. Rezene tohumu bunun dışında mide ekşimesine de iyi gelmektedir.

Soda

Mide yanmasına ne iyi gelir sorusu için bir diğer cevap da doğal soda tüketimidir. Araştırmalar da bunun oldukça etkili bir yöntem olduğunu ortaya koyuyor. Ancak soda seçerken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü günümüzde oldukça fazla yapay soda üretimi vardır. Anlık ferahlama için bir bardak sodanın içine birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

Nane

Mide yanması tedavisinde nane sakinleştirici olarak kullanılır. Mide ekşimesi, mide yanması ve hazımsızlık gibi problemler için nane birebirdir. Bir bardak suya birkaç nane koyun, 30 dakika bekletin ve süzdükten sonra için. Ayrıca, nane yapraklarını bir süre çiğnemek de mide yanması için tedavi edici bir yöntemdir.

Zencefil

Mide asidini emen ve mide yanmasına sebep olan sinirleri sakinleştiren zencefili evinizden eksik etmemelisiniz. Yemeklerde zencefili baharat olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca zencefil çayı hazırlayıp içebilirsiniz. 5 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi

Mide yanmasına sebep olan asitleri dengeleyen elma sirkesi, diğer sirkelere göre daha etkilidir. Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketirseniz kısa sürede sonuç alırsınız.

Süt

Soğutulmuş bir bardak süt içmek mide yanması ve mide ekşimesi için faydalı olabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here