Ana sayfa Hastalıklar Migren Belirtileri Nelerdir? – Migrene İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Migren Belirtileri Nelerdir? – Migrene İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

218
Migren belirtileri
Migren belirtileri

Migren, günümüzde birçok insanın şikayeti olan bir hastalık. İnsanı adeta hiçbir şey yapamayacak kadar kötü bir şekilde etkiler. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi basit şeyler olarak tanımlayıp geçilebiliyor, fakat migreni ciddiye alsanız iyi edersiniz. Bunların yanı sıra başınız her ağrıdığında bunu migrene bağlama malısınız. Gelin şimdi migren belirtileri nelermiş bir bakalım;

Migren Belirtileri Nelerdir?

  • Haberci Belirtiler: Ataktan birkaç gün öncesinde depresyon hissi, gereğinden fazla esneme, kabızlık, hiperaktivite, aşırı sinirlilik ve boyun ağrısı migren atağından önce gözlemlenebilecek belirtilerdendir. Bu belirtiler her kişide görülmeyebilir. Belirtiler olmadan atağa geçişler görülebiliyor.
  • Aura: Migren öncesin veya sonrası ortaya çıkabilen aura, fazla sese ve ışığa olan rahatsızlık durumunun ortaya çıkması durumudur. Ayrıca davranışlarda ve konuşmada bazı değişiklikler görülebiliyor. Kol ve bacaklarda iğne batması hissi ve görmede bulanıklıklar olabilir. Aura, migren belirtileri arasında en kötü durumlardan biridir.
  • Atak: Belki de çekilmesi en zor kısımdır. Baştaki ağrının zonklama şeklinde ve başın her iki tarafı ya da sadece tek tarafındaki ağrıdır. Atak esnasında gürültüye, ışığa ve dışarıya karşı hassasiyet başlar. Genelde göz kararması ve mide bulantılarıyla beraber kusmalar da görülebilir. Migren belirtileri arasında atak, en zor ve en sancılı kısımdır.

Migren belirtileri kendini göstermeye başladığında bir an önce doktorunuzdan yardım almalı, tedavi için gereken şeyleri yapmalısınız. Eğer tedavi görmüyorsanız ataklar 72 saate kadar sürebilir. Baş ağrıları nasıl geçer?, migrene ne iyi gelir? gibi sorular migren atağı sırasında aklınızdan çıkmıyordur. Eğer ağrınız şiddetli değilse migren ilaçları kullanmak yerine aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte sizlere özenle derlediğimiz migren belirtileri için 5 doğal tedavi yolu;

Migrene İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Magnezyum ve Riboflavin (B2 Vitamini)

Magnezyum açısından zengin gıdalar tüketmek damarlardaki dengeyi, riboflavin içeren gıdalardan beslenmek ise beyin hücrelerinin enerjisini kullanmasına yardımcı olur. Her ikisinden de beslenerek kombinasyon yapmak migrenin önüne geçmede yardımcı olabilir. Aşağıdaki besin kombinasyonlarını deneyebilirsiniz;

Muz(magnezyum) ve badem(riboflavin) – Ispanak(magnezyum) ve yumurta(riboflavin)

2. Kök Zencefil

Zencefil doğal bir ‘antienflamatuvar’ dır. Yapılan bir araştırmaya göre zencefilin en etkili migren ilaçları kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ağrınızı hafifletmek için 1 cm kadar bir zencefil çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

3. Nane

Nane de aynı zencefil gibi ‘antiflamatuvar’ özelliği gösterir. Sinirleri yatıştırır ve sakinleştirir. Naneli suyu bal ile tatlandırmanız yeterli olacaktır. Bir araştırma sonucuna göre nane kokusu baş ağrısı hafifletme hissinde etkili olduğu görülmüştür.  Ayrıca parmak uçlarınıza alacağınız birkaç damla naneyle karıştırılmış lavanta yağı ile şakaklara 20 dakika kadar masaj yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

4. Papatya

Papatya, yatıştırıcı özelliğiyle migreni dindirmeye yardımcı olabilecek bir bitkidir. Günde 3-4 kez düzenli bir şekilde papatya çayı içmek ağrınız için iyi gelebilir. Eğer imkan var ise ‘alman papatyası’ en iyi tercihtir. Sıcak suya kurutulmuş papatyalardan iki veya üç çay kaşığı atarak birkaç dakika bekletin. Ayrıca birkaç damla limon ya da bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

5. Elma Sirkesi

Migren ağrısını hafifletmede etkili olan besinlerden biri de elma sirkesi dir. Özellikle kemiklerdeki ağrıyı dindirmesi ile bilinen elma sirkesi, yüksek kan basıncını da ayarlıyor. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. Tadı hoşunuza gitmezse bir çay kaşığı ekleyerek de içebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here