Ana sayfa Hobiler Mimoza Çiçeği Nedir? – Ne Demek? – Hikayesi, Özellikleri ve Anlamı

Mimoza Çiçeği Nedir? – Ne Demek? – Hikayesi, Özellikleri ve Anlamı

2265
Mimoza Çiçeği Nedir
Mimoza Çiçeği Nedir

Mimoza Çiçeği Nedir?

Mimoza çiçeği, Fabacea ailesinden bir akasya türü çiçektir. Aynı zamanda ince dalları ve 4-5 çeşit rengiyle beraber eşsiz kokuya sahip bir çiçektir.

Mimoza Çiçeği Hikayesi

Mimoza çiçeği hikayesi oldukça güzel anlamlar taşımaktadır.

Kadın dayanışması temelli bu hikayede, İtalyan kadınların birleşip temsili olarak bir çiçek seçmesi gerekiyordu. Bunun nedeni ise İtalya’nın 2.Dünya Savaşı sonrası zor günlerinden dayanışmayla çıkmasıydı. Birçok çiçek arasından seçilen mimoza çiçeği kadınlar arasında dayanışmayı temsil edecekti.

Bakalım böylesi güzel bir anlam taşıyan mimoza çiçeğinin özellikleri nelermiş?

Not: Ayrıca bir diğer muhteşem çiçek olan Sukulent türlerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mimoza Çiçeği Özellikleri

Mimoza çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Önce maddelerle kısaca bir görelim:

 • Küstüm çiçeği diğer adıdır
 • Küstüm otu da denir
 • Fabaceae familyasındandır
 • 1300 çeşidi vardır
 • Ana yurdu Avustralya’dır
 • Birçok rengi bulunur
 • Mükemmel bir kokuya sahiptir
 • Toprak seçicidir
 • Hava konusunda çok naziktir

Şimdi de bu maddeleri açalım:

Fabaceae ailesinden akasya türüne ait olan mimoza çiçeğinin ana yurdu Avustralya’dır. Türk halkı arasındaki lakabıyla “küstümotu” veya ‘küstüm çiçeği’ olarak bilinir.

İnce dallarından dolayı fazla rüzgarlı ortamlara  dayanıksız olmasıyla beraber, göz alıcı görselliğiyle kendine hayran bırakıyor. Tabii hayran kalmak kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir, fakat mimoza çiçeğinin yaklaşık 1300 çeşidi bulunmaktadır.

Kırmızı, beyaz, mor ve temsili olan sarı rengiyle mimoza çiçeği, yalnız görselliğiyle değil aynı zamanda kokusuyla da kendine hayran bırakıyor.

Birbirine yakın şekilde büyümeyi sevmeyen mimozalar dağınık bir biçimde yetişirler ve geniş yer kaplarlar.

Her toprak türünün mimoza için uygun olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fazlaca azot içeren kireçsiz toprakları severler. Bunlara ek olarak, sıcak hava koşullarına ve susuzluğa da dayanıklıdır. Fakat aşırı derecede bu durumlara maruz kalırsa kurumalar başlar ve çiçek açmaz.

Mimoza Çiçeği Anlamı – Ne Demek?

Mimozanın kökeni Latince’den gelmektedir. Hassas olması ve dokunulduğu zaman hareketlenme gözlemlenip yapraklarını kapatması sebebiyle de ‘küstüm çiçeği’ adını almıştır. Latince’de ise anlamı tam olarak ‘benzeme, taklit etme’dir.

Mimoza Çiçeğinin Bayanlardaki Yeri

Bayanların hayatında yeri ise oldukça büyüktür. Özellikle Dünya Kadınlar Günü için mimoza çiçeği hediye edilmektedir. Küskünlük, kırgınlık vb. durumlarda da oldukça fazla kullanılmaktadır.

Bir mimozanın bayana verilmesi onun hayata karşı dimdik duruşunu, çiçeğin özelliğinde de olduğu gibi zor koşullara karşı dayanıklı olduğunu ifade eder. Bu nedenlerden dolayı mimoza çiçeği kadınlar için oldukça önemlidir.

Sarı mimozaların yanı sıra mor olan türleri de bayanlar tarafından oldukça rağbet görmekte.

Mimoza Çiçeği Bakımı – Nerede Yetişir?

Bu bölümümüzde ise mimoza çiçeğinin bakımı hakkında bilgiler verip mimoza çiçeği nerede yetişir sorunuza yanıt vereceğiz.

Böylesi eşsiz görünümlü bir çiçeğin bakımı da bu denli hassas ve özenli olmalıdır. Hatta o kadar hassastır ki bilinen adlarının dışında “dokunma bana” adıyla da bilinir. Siz istemeseniz de yüzsüzlük yapıp her geçen sene artarak çoğalma gösterir.

Boyutları 40 ila 65 cm arasında değişkenlik gösteren mimoza çiçeği, tropikal iklimlerde daha hızlı bir büyüme gösterir. Özellikle yaz aylarında muhteşem kokular yayar.

Peyzajlar için de uygun bir bitki olan mimozayı aşağıdaki koşullarda daha verimli ve sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz;

 • bol güneşli yerlerde
 • su tutmayan toprakta
 • 6-8 cm arası derinlikte, turba karıştırılmış toprakta
 • bahçelerde 30 cm derinlikte
 • ilkbaharın ilk veya ikinci haftası, ya da kış bitiminde dikilmelidir
 • bahçe dikimlerinde aralıklı dikilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Mimoza Çiçeği Dikimi Nasıl Olmalıdır?

Mimoza çiçeğinin dikim zamanlarını yukarıda kabaca belirtmiştik. Fakat tam olarak dikim ayları kasım ayının 2.-3. haftası veya nisan ayının ilk haftası uygun olacaktır. Dikim işlemini adım adım belirtecek olursak;

 • Öncelikle güneş gören bir bölge seçmelisiniz.
 • Toprak seçiminde hassas davranmalısınız, mimozalar çamurlaşan toprakları sevmez. Suyu hemen emen, üstünde barındırmayan topraklar ideal olacaktır.
 • Toprak seçiminin ardından, saksıda bulunan toprağı bir karış kadar eşin.
 • Saksıyı küçük-orta boyutlarda seçmeniz, toprağın sürekli nemli kalmasını önleyecektir.
 • Kökleri toprağa yerleştirin.
 • Aşağıdaki gübreleme işlemi sonrasında, hassas bir çiçek olduğundan dolayı ince bir çubuğu toprağa batırıp gövde kısmından bağlarsanız, mimozanızı dış etkenlere karşı daha iyi korumuş olursunuz.

Mimoza Çiçeğinin Gübrelenmesi

Gübrelemeye çok ihtiyacı olmayan bir bitkidir, fakat sıvı takviyeleri gübrelemelerden daha etkili olacaktır. Örnek verecek olursak, azot bakımından zengin takviyeler yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Dikim kısmında belirtilen adımları gerçekleştirdikten sonra, kök diplerine çok  az miktarda granül gübre eklemesi yapın. Çiçekleri için ise yine çok az miktarda potasyum sülfat gübresi ekleyebilirsiniz. Daha sonra üzerine az miktarda su ekleyin. Su emilimini hafiften gözlemlediğiniz zaman kalan toprak ile dikim işlemini tamamlayın.

Mimoza

Mimoza Çiçeği Sulanma Yöntemleri

Uzun ömürlü mimoza çiçeğinin sulanması oldukça önemlidir. Bu noktada dikkatli olunması gereken yerler ve faydalı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Hassas ve ince bir çiçek olmasından dolayı mimoza, solmaya meyilli bir bitkidir. Bu nedenle balçıklanmanın önlenmesi gerekmektedir. Bunu önlemenin iki yolu vardır;

 1. pH değeri 6-7 arasında olan bir toprak seçmek
 2. Süzek özellikli toprak seçimi (su tutmayan toprak)

pH değeri 6-7 arası asidik olduğundan dolayı, mimozalar bu tür topraklarda daha verimli ve sağlıklı bir şekilde büyür.

Dönemsel olarak sulama miktarları da farklılık göstermektedir. Örneğin bahar aylarında çok fazla su vermek iyi değildir. Yaz aylarında ise yine aşırıya kaçmayıp kuru olmasını da engelleyecek biçimde nemli bırakmanız yeterli olacaktır.

Aşırıya kaçılmaması şartıyla, ara sıra suyunun içine kesme şeker veya asprin koyabilirsiniz.

Ayrıca Gavura Çiçeği Özellikleri de ilginizi çekebilir.


Kaynak

Blog.ExoticFlowers

Telegraph

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here