Ana sayfa Hastalıklar Mono (MON, Monosit) Nedir? – Ne Demek? – Tedavisi – Yüksekliği ve...

Mono (MON, Monosit) Nedir? – Ne Demek? – Tedavisi – Yüksekliği ve Düşüklüğü

473
Mono Nedir
Mono Nedir

Mono Nedir?

MONO (Monosit), vücudumuzda bulunan 5 akyuvar hücre tipinden biridir. Asıl görevleri vücudumuzdaki ölü hücreleri ve yabancı maddeleri temizlemektir.

Monosit nedir sorusunun tanımını yapmış olduk. Ardından kandaki MONO nedir ve görevleri nelerdir az biraz değindiğimize göre hemen MONO ne demek konusuna geçelim.

Mono Ne Demek? – Mono Kan Değeri Nedir?

Hemogram (tam kan sayımı) testlerinde gördüğümüz MONO’nun açılımı monosit’tir.

İsmini Yunanca’dan gelen ‘mono’ ve ‘kytos’ kelimelerinden alır. Bu kelimelere sırasıyla ‘tek’ ve ‘hücre’ anlamlarına gelirler. Yani ikisini birleştirerek ‘tek hücre’ anlamına gelen bir kelime oluşturulmuştur.

Monositlerin tek hücreden oluşan yapılar olduklarını göz önünde bulundurunca, kelimenin tam anlamıyla yerine oturduğunu kabul etmeliyiz.

Mono kan değeri, tam kan sayımı testlerinde WBC (lökosit) değerinin altında bulunan değerlerden biridir ve vücudumuzda bulunan tahmini kanda MONO sayısını gösterir.

Hemogram MONO genellikle çok büyük bir sayı göstermez. Eğer hemogram testinizde bu değer görünüyorsa muhtemelen 0-10 arasında bir değerdir. Bunun sebebi ise diğer WBC tipi hücrelerin aksine monosit, kanın sadece %2-%7’si arasında bir değeri oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı eğer monosit mutlak sayısı 10 değerini geçerse bu bir hastalıktır ve gerekli tedaviyi görmeniz için doktorunuza görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Mono değeri hakkında az biraz bilgi edindiğimize göre, sırada kan tahlilinde Mono nedir geliyor.

Kan tahlilinde Mono Nedir? – Hemogram Mono Nedir? – Mono Tahlili Nedir?

Hemogramda Mono, tam kan sayımı testinde görülen, kan dolaşımında bulunan monosit değerlerine verilen addır. Bununla beraber, genellikle diğer akyuvar hücre tipleri ve Mono sayısının akyuvar hücrelerinin yüzde kaçını oluşturduğunu gösterir.

Mono değeri sadece hemogram testi yoluyla öğrenilmez. Bazen doktorunuz sadece vücudunuzda bulunan Mono sayısını öğrenmek istiyorsa Mono kan tahlili yapılır. Bu tahlil de tıpkı diğer tahlillerde olduğu gibi sizden bir tüp kan alınır ve sadece monosit mutlak sayısı değerine bakılır.

Kan tahlili Mono nedir, kandaki monosit nedir gibi soruların yanıtlarını verdiğimize göre, monosit yüksekliği nedir ne değildir bir de bu konuya bir göz atalım.

Mono Yüksekliği Nedir? – Mono Nedir Neden Yükselir?

Mono yüksekliği, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha fazla monosit bulunmasına verilen addır. Monosit yüksekliği için tıpta kullanılan isim monositoz’dur.

Eğer kan testinizde kanda mono yüksekliği durumu gözlemlendiyse ve bunun ne olduğunu merak ediyorsanız, bu sorunun yanıtını hemen verelim.

Monosit hücrelerini vücudumuzdaki çöpçüler olarak görebiliriz. Çünkü asıl görevleri vücudumuzda bulunan ölü hücreleri ve zararlı maddeleri temizlemektir. Diğer daha girişken WBC tipi hücrelere nazaran monositler, diğerlerinin pisliklerini temizleyip her şeyin doğru bir şekilde gittiğinden emin olmakla görevlidir.

Yaşamınızda pek çok çöpçü ile karşılaşmışsınızdır ama muhtemelen ya onlara önem göstermemişsinizdir ya da hor görenler vardır. Bunun sebebi ise çöpçülere karşı olan toplumsal algımızdır. Şimdi soracaksınız ki bunun monosit sayısı yüksekliği ile ne alakası var? Biz de lafı uzatmadan hemen bu konuya geçelim.

Çöpçü örneğimizden devam edecek olursak düşünün ki bütün Ankara ya da İstanbul’da (artık Türkiye’nin neresinde yaşıyorsanız) bütün şehri sadece 100 çöpçü temizliyor. Bu çöpçüler o kadar iyi ki sadece 100 çöpçü bütün şehri yerde bir tane bile çöp bırakmayacak kadar iyi temizliyorlar. Farz edin ki bunun üzerine yeniden seçilmek isteyen belediye başkanı şehri olduğundan daha temiz hale getireceği vaadini vererek 20 çöpçü daha işe alıyor. 120 çöpçü o kadar iyi çalışıyor ki neredeyse yere çöp atılmadan temizliyorlar, ancak yeni bir belediye başkanı seçildikten sonra fark ediyor ki gereğinden fazla çöpçü var ve işten çıkarmak istiyor. Bu durumda çıkarılmak isteyen çöpçülerin çözümü de kendi yarattıkları pisliği temizlemek oluyor. Anlayacağınız sadece temizlemekle kalmıyor etraftaki camı pencereyi kırıp kendi yarattıkları pisliği temizliyorlar.

Verdiğimiz örneğin kısacası, kanda monosit yüksekliği olduğunda ölü hücreleri temizlemek için monositler henüz canlı hücreleri öldürüp onları temizliyorlar. Yani bir nevi vücudumuz için zehir haline geliyorlar.

Peki mono nedir neden yükselir?

Monosit yüksek bir sayıya geldiğinde neler olduğunu anlattığımıza göre, şimdi bir de sebeplerine bakalım.

Sizler için aşağıda bir liste hazırladık, bu listede kan tahlili mono yüksekliği sebeplerini bulabilirsiniz.

Mono Nedir Neden Yükselir? – Sebepleri

  • Zatüre
  • İltihap
  • Virüsten kaynaklı hastalıklar
  • Ağır enfeksiyon
  • Cushing hastalığı
  • Kortisol hormonunun yükselmesi
  • Stres

Fark edebileceğiniz gibi yukarıda verdiğimiz nedenlerin çoğu hastalıktır. Bunun sebebi ise genellikle tam kan sayımı monosit yüksekliği durumunun, bir hastalıktan çok başka bir hastalığın yan etkisi olarak kabul edilmesidir. Bundan dolayı monosit yüksekliği tedavisi için genellikle ilk olarak mono hastalığı neden çıktıysa bu tespit edilir, ardından bu durum tedavi edilir.

Not: Eğer monosit yüksekliği nedir, kanda mono yüksekliği nedir, hemogram mono yüksekliği nedir, kan tahlilinde mono yüksekliği nedir gibi monosit yüksekliği hakkında sorularınız var ise konu hakkında daha detaylı olarak yazdığımız MONO Yüksekliği Nedir? – Belirtileri ve Tedavisi makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Mono yüksekliği bittiğine göre sırada madalyonun diğer yüzü olan mono düşüklüğü var.

Monosit Düşüklüğü Nedir?

Monosit düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı normal değerlerinden daha az monosit olmasına verilen addır. Mono düşüklüğü için tıpta kullanılan ad monocytopenia’dır. Latince olarak kullanılmasının sebebi ise hastalık çok nadir görüldüğünden dolayı henüz yerelleştirilmiş bir isminin bulunmamasıdır.

Önceden verdiğimiz örnekteki gibi, monositler çöpçülere benzetilebilir. Eğer hiç çöpçümüz olmasaydı şehirleri pislik kaplardı. Ancak olacak olan tek şey budur. Yani bunun dışında şehir olduğu gibi normal bir şekilde işlemini sürdürmeye devam eder. Sonradan ise bu durumu çözmek için yeni çöpçüler işe alınırdı.

Yani mono düşüklüğü yaşandığında vücudumuzda yeterince monosit bulunmasa bile zaman içinde onların yerini alacak hücreler üretilir ve vücut normal bir şekilde görevi yerine getirir.

Unutulmamalıdır ki kan hücreleri gereğinden az ise bu başka daha ciddi durumların göstergesi olabilir. Bu gibi durumlara karşı eğer kan testiniz sürekli olarak mono 0 değerini gösteriyorsa bu durum daha birçok ciddi hastalığın göstergesi olabilir.

Aşağıda verdiğimiz listede monosit düşüklüğü sebeplerini bulabilirsiniz.

Monosit Düşüklüğü Nedenleri

ve daha birçok hastalık yukarıdaki listeye dahildir. Ancak sayfamız hepsini teker teker sıralamaya yetmeyeceğinden dolayı sizler için en sık rastlananlarını sıralamış bulunmaktayız.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Monosit Düşüklüğü Nedir? – Belirtileri ve Tedavisi makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kan Testinde Mono Nedir? – Kandaki Monosit Nedir? – Monosit Normal Değer Aralığı

Kan testinde mono, WBC değerinin altında bulunan bir değerdir ve 5 farklı lökosit tipi hücreden biridir. Oldukça az sayıda bulunur ve o kadar azdır ki kanın mikro litresi başına 10’u geçmezler.

Aşağıda verdiğimiz tablomuzda monosit normal değer aralığı tablosunu bulabilirsiniz.

Monosit Normal Değer Aralığı Tablosu

Değer AdıDeğer Aralığı (mcL)
MONO Normal Değeri0-8
MONO Düşüklüğü0
MONO Yüksekliği10+

Bu makalemizde sizlerle mono nedir sorunuzun yanıtını detaylı bir şekilde vermeye çalıştık. Yorumlarınızı aşağıda belirtebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


 

Kaynak

MSDManuals

HealthLine

MedFriendly

MedicalFoxx

Practo

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here