Ana sayfa Hastalıklar Monosit (MON, MONO) Düşüklüğü Nedir? – Kan Tahlilinde MONO Düşüklüğü Ne Anlama...

Monosit (MON, MONO) Düşüklüğü Nedir? – Kan Tahlilinde MONO Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? – Tedavisi

1094
monosit düşüklüğü
monosit düşüklüğü

Monosit Düşüklüğü Nedir?

Monosit düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha az monosit bulunması durumudur. Tıpta bu duruma monositopeni adı verilir.

Monosit düşüklüğü nedir kısaca tanımını yaptığımıza göre konuyu daha derinlemesine işlemeye başlayabiliriz.

MONO Nedir?

MONO (Monosit), vücudumuzda bulunan 5 akyuvar hücre tipinden biridir, asıl görevleri vücudumuzdaki ölü hücreleri ve yabancı maddeleri temizlemektir.

Kandaki MONO nedir tanımını verdiğimize göre ne demek bir de buna göze atalım.

MONO Ne Demek?

Hemogram (tam kan sayımı) testlerinde gördüğümüz MONO’nun açılımı monosit’tir. İsmini Yunanca’dan gelen ‘mono’ ve ‘kytos’ kelimelerinden alır. Bu kelimelere sırasıyla ‘tek’ ve ‘hücre’ anlamlarına gelirler. Yani ikisini birleştirerek ‘tek hücre’ anlamına gelen bir kelime oluşturulmuştur.

Monositlerin tek hücreden oluşan yapılar olduklarını göz önünde bulundurunca kelimenin tam anlamıyla yerine oturduğunu kabul etmeliyiz.

MONO ne demek açıkladığımıza göre sırada hemogram MONO var.

Hemogram MONO Nedir? – MONO Nedir Kan Tahlili

Hemogram MONO, tam kan sayımı testinde görülen kan dolaşımında bulunan monosit değerleri gösteren değere verilen addır. Bununla beraber genellikle diğer akyuvar hücre tipleri ve MONO sayısının akyuvar hücrelerinin yüzde kaçını oluşturduğunu gösterir.

MONO değeri sadece hemogram testi yoluyla öğrenilmez. Bazen doktorunuz sadece vücudunuzda bulunan MONO sayısını öğrenmek istiyorsa MONO kan tahlili yapılır. Bu tahlil de tıpkı diğer tahlillerde olduğu gibi sizden bir tüp kan alınır ve sadece monosit mutlak sayısı değerine bakılır.

Hemogram MONO genellikle çok büyük bir sayı göstermez. Eğer hemogram testinizde bu değer varsa muhtemelen 0 ila 10 arasıdır. Bunun sebebi ise diğer WBC tipi hücrelerin aksine monosit değerleri sadece %2-%7’si arasında bir değeri oluşturmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı eğer monosit mutlak sayısı 10’u geçerse bu bir hastalıktır ve gerekli tedaviyi görmeniz için doktorunuza başvurmalısınız.

Aşağıdan monosit normal değerleri tablosunu inceleyebilirsiniz.

Monosit Normal Değerleri Tablosu

Değer AdıDeğer Aralığı (mcL)
MONO Normal Değeri0-8
MONO Düşüklüğü0
MONO Yüksekliği10+

MONO tahlil durumunda nedir ne değildir kısaca açıkladığımıza göre monositlerin vücudumuzda ne görev yaptıklarına bir göz atalım.

MONO Kan Değeri Nedir?

MONO kan değeri, tam kan sayımı testlerinde monositler için kullanılan değerdir. Sayıları genellike 10’u geçmez.

Monositler vücudumuzda genellikle çöpçülük görevi yaptıkları söylenilebilir. Çünkü işlevleri vücudumuzdaki ölü hücreleri temizleyip zararlı maddeleri yok etmektir. Bundan dolayı sayıları diğer WBC tipi hücrelere göre oldukça azdır. Aynı zamanda görevleri genellikle çöpçülük olduğundan dolayı sayısı 0 olsa bile vücudumuz için fazla bir önem teşkil etmemektedir.

MONO nedir sorusunun yanıtını verdiğimize göre kanda MONO düşüklüğü durumunda vücudumuzda neler olup biter isterseniz lafı fazla uzatmadan bu konuya da değinelim.

Kan Tahlilinde MONO Düşüklüğü Nedir?

Kan tahlilinde MONO düşüklüğü, iç veya dış nedenlerden kaynaklı olarak vücudumuzda bulunması gereken normal sayıdan daha az monosit bulunmasıdır. Bu durum hemogram testlerinde görülür ve sonradan daha ciddi bir hastalığın belirtisi olduğuna inanılıyorsa emin olmak için özel MONO tahlili yapılır.

NOT: Monositler için vücudumuzun çöpçüleri olduklarını MONO Nedir ve MONO yüksekliği makalelerimizde de bahsetmiştik. İsterseniz bu örneği okumadan önce o makalelerimize de bir göz atmanızda fayda var.

Gelelim örneğimize; sizden isteğimiz artık hangi şehirde yaşıyorsanız o şehirde hiç çöpçü olmadığını hayal etmeniz. Fark edeceğiniz ilk şey etrafa atılan çöplerin gittikçe yığına dönüşmesi ve etrafı pis bir koku sarması olacaktır. Fakat olacakların hepsi budur. Etraftaki çöp birikse bile şehirdeki insanların hayatlarında hiçbir değişiklik olmamış gibi devam edecektir. Bir süre sonra ise şehrin belediyesi çöp sorununu çözmek için bir çözüm üretecektir.

Monosit hücreleri için de yukarıdaki örneğin aynısını söylemek mümkündür. Eğer MONO değerleri 0 çıktıysa vücudunuz kendini temizlemek için monosit üretecektir. Ancak sorun vücudunuz yeni MONO üretemediğinde ortaya çıkar ve bu durumdaysa zaten sorun MONO hastalığı değil buna sebep olan durum ya da hastalıktır.

Hemogram MONO düşüklüğü durumundan söz ettik, sırada MONO düşüklüğü ne anlama gelir sorunuzun cevabı geliyor.

MONO Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

MONO düşüklüğüne sebep olabilecek birden fazla durum bulunmaktadır. Bunlar genellikle başka hastalıkların belirtileri olmasının yanı sıra aralarında bazı ilaçların yan etkileri ve stres gibi durumlarda vardır.

Aşağıda sizin için hazırladığımız listemizde kanda MONO düşüklüğü durumuna sebep olan etken ve bu durumların en sık rastlananlarını bulabilirsiniz.

Monosit Düşüklüğü Nedenleri

Ve yukarıda gördüğünüz listeye daha birçok hastalık ekleyebiliriz. Bu sebeplerden en çok dikkat etmeniz gerekenler stres ve sigaradır. Sonuçta bunlar kendi başımıza önüne geçebileceğimiz durumlardır.

Her ne kadar monosit düşüklüğü vücudumuz için pek bir önem teşkil etmese de sağlığımız önemlidir ve eğer mümkünse sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalmanızı şiddetle öneririz.

Makalemizi son olarak monosit düşüklüğü tedavisi konusuyla bitirmek istiyoruz.

Monosit Düşüklüğü Tedavisi

Şu an için bildiğimiz kadarıyla sadece monosit değerlerini arttıran bir ilaç ya da besin bulunmamaktadır. Ancak biz sizler için sağlığınıza faydalı olup kan yapımını arttıracak besinlerin birer listesini çıkardık.

Aşağıda bu besinler nelermiş göz atabilirsiniz.

Monosit Düşüklüğü Tedavisi Besinleri

Yumurta

Yumurta gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Kimimiz kahvaltı niyetine sucuklu yumurta yer, kimimiz ise haşlanmış olarak tercih ederiz.

Doktorlar da aşırıya kaçılmadığı sürece yumurta tüketiminin kan yapımına faydalı olduğunu söylüyor. İçinde zengin bulunan protein değerleri kan yapımı için oldukça önemlidir.

Midye

Deniz kenarında yaşayıp aramızda midye yemeyen yoktur herhalde. Ankara’da bile neredeyse her sokakta bir midyeci bulabilirsiniz. Lezzetinin yanı sıra midye aynı zamanda bir de demir deposudur ve demir minerali kan hücrelerinin yapıtaşlarından biridir. Fazla tüketip mideyi bozmamaya özen gösterdiğiniz sürece dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Nohut

Hiç bir kış akşamı sofrasında eksik olmazlar. Yine nohutun da lezzetinin yanı sıra uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Ev hanımları için bir nimettir deyimi yerindeyse. Bunun dışında tıpkı midye gibi demir deposudur. Bir bardak nohutta neredeyse 5 mg demir bulunur.

Kabak Çekirdeği

Her ne kadar ayçekirdeği kadar popüler olmasa da kabak çekirdeği de kendine has bir zevk verir. Çitlemesi zordur ama tadı buna değer. Her ne kadar sık olmasa da çitlemenin dışında yemeklerinize ekleyerek tat katabilirsiniz. Yemeklerinize de eklemenizi öneririz, çünkü bu besin de tam bir demir deposudur. E artık akşama ayçekirdeği yerine kabak çekirdeği alırsınız artık.

Ispanak

Ispanağın içinde bol bol demir olduğunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Sonuçta bir çoğumuzun Temel Reis’e özenip yemişliği çoktur. Tabi bir de yemeğinin yanına birde yoğurt oldu mu doyamazdık tadına.

Bir makalemizin daha sonuna geldik sevgili okurlarımız. MONO düşüklüğü hakkında görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakıp, sitemizde ilginizi çekecek başka makaleleri okumayı da ihmal etmeyiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


Kaynak

EverydayHealth

Practo

AccessMedicine

MSDManuals

MEDFriendly

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here