Ana sayfa Hastalıklar Monosit (MON, MONO) Yüksekliği Nedir? – Kanda MONO Yüksekliği Tedavisi

Monosit (MON, MONO) Yüksekliği Nedir? – Kanda MONO Yüksekliği Tedavisi

1772
monosit yüksekliği
monosit yüksekliği

Monosit Yüksekliği Nedir?

Monosit yüksekliği, vücudumuzda iç ya da dış sebeplerden dolayı olması gerekenden daha fazla monosit bulunmasıdır. Tıpta bu duruma verilen isim ise monositoz‘dur.

Monosit yüksekliği nedir sorusuna kısaca tanımımızı yaptığımıza göre sırada kandaki MONO nedir var.

Kandaki MONO Nedir? – Hemogram MONO Nedir?

Kandaki MONO, vücudumuzda bulunan 5 akyuvar hücre tipinden biridir, asıl görevleri vücudumuzdaki ölü hücreleri ve yabancı maddeleri temizlemektir.

Hemogram MONO, tam kan sayımı testinde görülen kan dolaşımında bulunan monosit değerleri gösteren değere verilen addır. Bununla beraber genellikle diğer akyuvar hücre tipleri ve MONO sayısının akyuvar hücrelerinin yüzde kaçını oluşturduğunu gösterir.

Monosit hücrelerini vücudumuzdaki çöpçüler olarak görebiliriz. Çünkü asıl görevleri vücudumuzda bulunan ölü hücreleri ve zararlı maddeleri temizlemektir. Diğer daha girişken WBC tipi hücrelere nazaran monositler, diğerlerinin pisliklerini temizleyip her şeyin doğru bir şekilde gittiğinden emin olmakla görevlidir.

Çöpçü örneğimizden devam edecek olursak, düşünün ki bütün Ankara ya da İstanbul’da (artık Türkiye’nin neresinde yaşıyorsanız) bütün şehri sadece 100 çöpçü temizliyor. Bu çöpçüler o kadar iyi ki sadece 100 çöpçü bütün şehri yerde bir tane bile çöp bırakmayacak kadar iyi temizliyorlar. Farz edin ki bunun üzerine yeniden seçilmek isteyen belediye başkanı şehri olduğundan daha temiz hale getireceği vaadini vererek 20 çöpçü daha işe alıyor. 120 çöpçü o kadar iyi çalışıyor ki neredeyse yere çöp atılmadan temizliyorlar, ancak yeni bir belediye başkanı seçildikten sonra fark ediyor ki gereğinden fazla çöpçü var ve işten çıkarmak istiyor. Bu durumda çıkarılmak isteyen çöpçülerin çözümü de kendi yarattıkları pisliği temizlemek oluyor. Anlayacağınız sadece temizlemekle kalmıyor etraftaki camı pencereyi kırıp kendi yarattıkları pisliği temizliyorlar.

Verdiğimiz örneğin kısacası, kanda monosit yüksekliği olduğunda ölü hücreleri temizlemek için monositler henüz canlı hücreleri öldürüp onları temizliyorlar. Yani bir nevi vücudumuz için zehir haline geliyorlar.

Kandaki mono nedir sorunuza az biraz değindiğimize ve yüksekliği durumunda vücudumuzda ne gibi değişiklikler görüldüğü hakkında da bilgi verdiğimize göre, isterseniz bir de isminin nereden geldiğine yani MONO ne demek buna bir bakalım.

MONO Ne Demek? – MONO Kan Değeri Nedir?

Hemogram (tam kan sayımı) testlerinde gördüğümüz MONO’nun açılımı monosit’tir. İsmini Yunanca’dan gelen ‘mono’ ve ‘kytos’ kelimelerinden alır. Bu kelimelere sırasıyla ‘tek’ ve ‘hücre’ anlamlarına gelirler. Yani ikisini birleştirerek ‘tek hücre’ anlamına gelen bir kelime oluşturulmuştur.

Monositlerin tek hücreden oluşan yapılar olduklarını göz önünde bulundurunca kelimenin tam anlamıyla yerine oturduğunu kabul etmeliyiz.

MONO kan değeri, tam kan sayımı testlerinde WBC değerinin altında bulunan değerlerden biridir ve vücudumuzda bulunan tahmini MONO sayısını gösterir.

MONO genellikle çok büyük bir sayı göstermez. Eğer hemogram testinizde bu değer varsa muhtemelen 0 ila 10 arasında bir değerdir. Bunun sebebi ise diğer WBC tipi hücrelerin aksine monosit kanın sadece %2 ila %7’si arasında bir değeri oluşturmasındandır. Yani eğer monosit mutlak sayısı 10’u geçerse bu bir hastalıktır ve tedavi görmeniz gerekmektedir.

Aşağıda ise monosit normal değerleri tablosuna bir göz atabilirsiniz.

Monosit Normal Değerleri Tablosu

Değer AdıDeğer Aralığı (mcL)
MONO Normal Değeri0-8
MONO Düşüklüğü0
MONO Yüksekliği10+

MONO ne demek sorusunu da yanıtladığımıza göre bir de MONO nedir neden yükselir bir bakalım.

MONO Yüksekliği Ne Anlama Gelir? – MONO Nedir? Neden Yükselir?

Monosit yüksek bir sayıya geldiğinde neler olduğunu anlattığımıza göre şimdi birde sebeplerine bakalım.

Aşağıda sizler için bir liste hazırladık bu listede kanda MONO yüksekliği sebeplerini bulabilirsiniz.

MONO Nedir Neden Yükselir?

  • Zatüre
  • İltihap
  • Virüsten kaynaklı hastalıklar
  • Ağır enfeksiyon
  • Cushing hastalığı
  • Kortisol hormonunun yükselmesi
  • Stres

Fark edebileceğiniz gibi yukarıda verdiğimiz nedenlerin çoğu hastalıktır. Bunun sebebi genellikle monosit sayısının yüksekliği bir hastalıktan çok başka bir hastalığın yan etkisi olarak kabul edilmesidir. Bundan dolayı monosit yüksekliği tedavisi için genellikle ilk olarak mono hastalığı neden ortaya çıkmış bu durum tespit edilir, ardından o hastalığa göre tedavi uygulanır.

Kısacası kan tahlili MONO yüksekliği değerin kendisi değil korkutucu olan bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Eğer hastalıktan kaynaklanmadıysa bu durum için endişelenecek fazla bir şey bulunmamaktadır.

Kanda MONO yüksekliği nedir anlattığımıza göre sırada monosit yüksekliği tehlikeli mi bulunmakta.

Monosit Yüksekliği Tehlikeli mi?

Tam kan sayımı test sonuçlarında hematoloji MONO yüksekliği görürseniz aklınıza gelebilecek sorulardan biridir. Bu soruya vereceğimiz cevap ise hem evet hem hayır’dır.

Şimdi daha fazla merakta bırakmadan hemen sebebini açıklayalım. Bir önceki alt başlığımızı okuduysanız farkındasınızdır ki bu durum kendi başına bir tehlike teşkil etmemektedir. Asıl tehlike teşkil eden arkasında yatan sebeptir.

Bazen monosit yüksekliği kanser belirtisi bile olabilir. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki monosit değerleri diğer WBC tipi hücrelere nazaran daha azdır. Bunun sebebi ise monosit mutlak sayısı kanın mikro litresi başına 10’u ya da 12’yi geçmemesidir. Geçtiği durumlarda ise bu şans üzeride olmuş olabilir. Bundan dolayı en az art arda 3 kez kan tahlilinde MONO yüksekliği durumu gözlenmediyse endişelenmenizi gerektirecek bir neden bulunmamaktadır.

Eğer doktorunuz ciddi bir hastalık olduğundan şüpheleniyorsa zaten bir kan değerleri MONO yüksekliği testi daha isteyecektir.

MONO nedir kan tahlili hakkında özet geçtiğimize ve aklınızda tehlikeli olup olamayacağı hakkında bilgi verdiğimize göre biraz da kan tahlilinde MONO yüksekliği nedir sorusunun cevabını arayalım.

Hemogram MONO Yüksekliği Nedir? – Kan Tahlilinde MONO Yüksekliği Nedir?

Hemogram MONO yüksekliği, tam kan sayımı testinde monosit değerinin normalden fazla çıkmasıdır. Bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerin hepsini zaten yukarıda sizin için MONO nedir neden yükselir başlığı altında sıraladık, hala bakmadıysanız önce bir göz gezdirmenizi öneririz.

Monositler vücudumuzdaki ölü hücreleri temizlemekle yükümlüdür. Sayıları arttığında ise eğer aşırı sayılara ulaşırsa vücudun kendi hücrelerini öldürmeye başlar. Bundan dolayı monosit yüksekliği kanser işareti olabilmektedir.

Eğer ki kanda lenfosit ve mono yüksekliği çıktıysa bir daha tam kan sayımı testi olmanızı öneririz. Çünkü lenfositler saldırgan olmalarıyla bilinirler ve eğer bu bir hastalığa düşünürse kanser olma şansınız artar.

Tam kan sayımı monosit yüksekliği hakkında az biraz bilgi verdiğimize göre sırada gebelikte MONO yüksekliği bulunmakta.

Hamilelikte MONO Yüksekliği Nedir?

Hamilelikte MONO yüksekliği, gebelik sürecinde vücutta iç ya da dış sebeplerden dolayı olması gerekenden daha fazla monosit bulunmasıdır. Bu durum genellikle sık yaşanmaz çünkü gebelik sürecinde genelde annelerde kansızlık görülür.

Yukarıda listelediğimiz sebepler dışında hamilelikte özellikle monosit yüksekliği durumuna sebep olabilecek bir durum yoktur. Eğer tam kan sayımı testinizde bu değer çıktıysa ve bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa muhtemelen stres kaynaklıdır.

Gebelik sürecinde annede yaşanan ruh değişimleri genellikle vücutta bazı hormonların gereğinden fazla üretilmesini sağlar ve zincirleme tepkime olarak vücuttaki bazı kan değerlerinin artmasına neden olabilir. Bu durumdaysa artan kan değeri MONO olabilir.

Monosit yüksekliği makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz. 


Kaynak

BabyMed

MedicalFoxx

MedFriendly

MSDManuals

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here