Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Mor Gıdalar Nelerdir?- Mor Gıdaların Sağlığımız için 5 Faydası

Mor Gıdalar Nelerdir?- Mor Gıdaların Sağlığımız için 5 Faydası

302
Mor gıdalar
Mor gıdalar

Koyu renkli sebze ve meyvelere mor gıdalar diyoruz. Aslında hayatınızda çokça yer edinen mor soğan, karalahana, böğürtlen gibi yiyeceklerin faydaları saymakla bitmez. Her şeyden önce mor gıdaların yüksek oranda antioksidan içermeleriyle vücudunuza tabiri caizse paslanmaya karşı koruyor yani sizi daha genç daha dinç daha sağlıklı gösteriyor. Aynı zamanda tansiyonunuzu düzenleyen mor gıdaların kalp rahatsızlıklarına, diyabete ve bağışıklık sistemi bozukluklarına da çok faydalı olduğu kanıtlandı. Bu yazımızda sizler için bu gıdaların faydalarını 5 başlıkta inceledik. İşte mor gıdalar ve sağlığınıza faydaları…

Mor Gıdalar Nelerdir? – Mor Gıdaların Sağlığınız için 5 Faydası

1. Mor Gıdalar Kanseri Önler

Mor üzüm, yaban merini, kızılcık gibi meyvelerin içerdikleri resveratrol adlı bileşen kanser hücrelerinin en azılı düşmanlarındandır. Yapılan araştırmalara göre mor gıdalar içerdikleri resveratrol ile prostat, meme, deri, karaciğer, akciğer ve kan kanserlerine karşı en etkili yiyeceklerin başında geliyorlar. Artık her öğününüzde birazcık mor üzüm yemeği ihmal etmeyin.

2. Mor Gıdaların Ülsere Karşı Etkisi

Yapılan araştırmalar özellikle böğürtlende bulanan antioksidanların mide ülserinin iyileşmesine faydası olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu antioksidanlar vücudunuzu düzene sokarak ülser oluşumunu engelliyor.

3. Mor Gıdaların Karaciğer Dostu Olduğu Kanıtlandı

Alkollü içecek içmek ya da içmemek size kalmış ama diyelim ki içtiniz ve fazla kaçırıp karaciğerinizi üzdünüz. İşte yine imdadınıza mor gıdalar yetişiyor. Karaciğerinizde oluşan herhangi bir tahribatı mor gıdalar tüketerek düzeltip ilerde oluşabilecek olanları da engelleyebilirsiniz.

4. Mor Gıdaların Kalbinize Faydası

Mor gıdalar kanınızdaki kötü kolesterol oranını düşürerek bunun kalbinize açacağı zararı en aza indirir ve kalbinizle barışık olmanızı sağlar.

5. İdrar Yolları Enfeksiyonuna Birebir

Özellikle karalahana gibi mor gıdalar içerdikleri antosiyanin ile mide ve idrar yollarında oluşan bakterilerle savaşarak buralarda oluşabilecek ülser ve enfeksiyonel rahatsızlıklardan sizleri korur.

Keskin Karalahana Salatası Tarifi

Mor gıdaların faydalarını öğrendik. Şimdi bizden size bir güzellik daha geliyor ve mor gıdalardan en iyi şekilde yararlanmanız için size Keskin Karalahana Salatası tarifini veriyoruz. Hazırlanması pek zahmetli olmayan bu salata ile mor gıdaların sağladıklarının tümü artık sizinle. İşte salatamız için malzemeler:

  1. 4 kase doğranmış karalahana
  2. 1 fincan lahana turşusu
  3. Yarım kase doğranmış mor soğan

Üzeri için:

  1. İsteğe bağlı, mayonez
  2. Turşu suyu
  3. İsteğe bağlı, bal (tat vermesi için)
  4. 2 çay kaşığı iyotsuz deniz tuzu

Hazırlanışı:

  1. Malzemelerin hepsini bir kaba boşaltın ve iyice karıştırın
  2. Üzeri için hazırladığınız malzemeleri hepsini bir kaba boşaltın ve iyice karıştırın
  3. Salata ile üzerini birleştirin ve servis için hazır edin

İşte hepsi bu kadar salatanız hazır. Mor gıdaların tüm faydaları artık bir kasenin içinde. Ayrıca mor yiyecekler, diğer sebze ve meyvelerden hazırlayabileceğiniz Zayıflatıcı Detoks Suyu Tariflerine de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.  Mor yiyecekler gerisini sizin vücudunuz için yapacaktır. Afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here