Ana sayfa Hastalıklar NEU (Nötrofil) Düşüklüğü Nedir? – Kanda NEU Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Belirtileri...

NEU (Nötrofil) Düşüklüğü Nedir? – Kanda NEU Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Belirtileri ve Tedavisi

661
NEU Düşüklüğü
NEU Düşüklüğü

NEU Düşüklüğü Nedir?

NEU düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha az nötrofil bulunması durumudur.

NEU düşüklüğü vücudumuz için akıl almaz bir tehlike teşkil eder. Bu konu hakkındaki diğer makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi nötrofiller vücudumuzu korumakla görevli olan lökositlerin bir alt hücresidir.

Kısacası nötrofiller vücudumuzu mikroplara karşı korumakla görevlilerdir. Hatta bu hücreler diğer lökosit hücrelerine nazaran daha büyük bir rol oynar. Sebebine gelecek olursak, nötrofiller vücudumuzda en fazla görülen lökosit hücreleridir. Yani diğer bir değişle mikroplara karşı cephede savaşan askerlerimiz oluyorlar. Eğer savaşta askerler olmasaydı da sadece komutanlar bulunsaydı o savaşı çoktan kaybetmiş sayılırdık zaten.

NEU düşüklüğü durumunda ise vücudumuzda mikroplara karşı savaşacak yeterli lökosit hücresi bulunmadığından dolayı daha kolay hasta olurduk.

Peki hiç nötrofil bulunmasaydı ne olurdu? Bu durumda ise her hastalığı kapma riskimiz artardı ve üstüne üstlük hastalığa yakalandığımız zaman mikropları öldürecek bir şey bulunmadığından dolayı yavaş ve acı dolu bir ölümle baş başa kalabilirdik.

Tıpta NEU düşüklüğü durumuna verilen ad nötropenidir.

Aşağıda ise NEU yani nötrofil hakkında kısa ve genel bir bilgi verdik.

NEU Nedir? – Nötrofil Hakkında Kısa Bilgi

NEU, vücudumuzda bulunan 5 farklı akyuvar hücre tiplerinden biridir.

NEU aynı zamanda vücudumuzda en çok bulunan akyuvar hücresidir ve kanda bulunan akyuvar hücrelerinin %45 ile %75‘ ini oluşturur.

NEU hakkında daha detaylı bilgi edinmek için NEU Nedir? makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Prof. Dr. Gülbeyaz Can‘ın Kanserle Dans Derneği kanalına yaptığı webinar görüşmesinde, nötrofiller hakkında yaptığı bir konuşmanın kısa bir kesitini sizlerle paylaşmak istedik. Hemen aşağıda videoyu izleyebilirsiniz.

Sırada ise kandaki NEU düşüklüğü nedir? ve NEU düşüklüğü ne anlama gelir? sorularının yanıtları geliyor. Bu konuları şimdi detaylı bir şekilde inceleyelim.

NEU Düşüklüğü Ne Demek? – Kanda NEU Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Hemogram NEU düşüklüğü doğal etkenlerden dolayı kaynaklanmaz. Bu durum bir hastalıktır ve en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Durumun önemini zaten anlamışsınızdır, ancak yine de bir örnek daha vererek bu konu hakkında büyük resmi görmenizi sağlamaya çalışacağız.

NEU düşüklüğü durumundan muzdarip iseniz gribe yakalansanız bile bu süreç ölüm ile sonuçlanabilir.

İkinci bir durum ise, NEU düşüklüğü başka hastalıkların da habercisi olabilir. Dediğimiz gibi bu durum doğal sebeplerden dolayı kaynaklanmaz ve bazı durumlarda başka hastalıkların da belirtilerinden biri olabilir. Dikkat etmekte fayda var.

Kısacası NEU düşüklüğü ne demek sorusuna iki cevabımız bulunmakta:

 1. NEU düşüklüğü durumu çok daha ciddi olan başka bir hastalığın göstergesi olabilir.
 2. Bu durumda vücudunuzda yabancı etkenlere karşı savaşacak bir güç kalmaz ve hasta olmamak için elinizden gelenin en iyisini yapmanızı öneririz. (Beslenme, tedavi vb.)

Aşağıdaki listede nötrofil düşüklüğünün hangi sebeplerden kaynaklandığı yer almaktadır. Listeden de görebileceğiniz gibi bu durum genellikle hastalıklardan kaynaklanır.

İsterseniz şimdi NEU düşüklüğü sebepleri listesine bir göz atalım:

NEU Düşüklüğü Sebepleri

 • Kostmann sendromu
 • Myelokathexis (nötrofillerin kan akışına girememesinden kaynaklanan bir hastalık)
 • Lösemi
 • Kemoterapi
 • Alkol bağımlılığı
 • Vitamin eksikliği
 • Hepatit B
 • Heptati C
 • HIV/AIDS
 • Lyme hastalığı
 • Sıtma
 • Romatoid artrit
 • Antibiyotik kullanımı

NEU düşüklüğü nelerden kaynaklanır konusundan bahsettiğimize göre, NEU düşüklüğü belirtileri hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Yalnız şunu söylemek zorundayız ki sadece bu hastalıktan kaynaklanan belirtiler bulunmamaktadır. Sebeplerinden de anlayabileceğiniz gibi bu hastalık genelde diğer başka bir hastalığın bir yan etkisidir. Durum böyle olunca görülen belirtiler de başka hastalıkların belirtilerine oldukça benzerdir.

Aşağıda NEU düşüklüğü belirtileri listesine bir göz atabilirsiniz:

NEU Düşüklüğü Belirtileri

 • Yüksek ateş
 • Sinüslerin iltihaplanması
 • Kulakta enfeksiyon
 • Ciltte hassaslık
 • Diş etinde kanama ve enfeksiyon

olarak sıralayabiliriz.

NEU Normal Değerleri – Nötrofil Normal Değeri

NEU nedir  ve nötrofil düşüklüğü nedir hakkında az biraz bilgi sahibi olduğunuza göre NEU normal değeri konusunda da biraz bilgi verelim. 

NEU sayısında bir tuhaflık olması durumu ciddi bir hastalık göstergesi olabilir. Tuhaflıktan kasıt NEU değerinin olması gerekenden fazla ya da az olması durumudur.

Aşağıda verdiğimiz tabloda NEU normal değerlerini bulabilirsiniz.

NEU Normal Değerleri – Nötrofil Normal Değeri Tablosu

TestYetişkinlerde Normal Hücre SayısıYetişkinlerde Normal Aralığı (Farklılık Gösterebilir)Düşük DüzeyleriYüksek Düzeyleri
Beyaz Kan Hücresi (WBC)4,300 - 10,000 (4.3 - 10.0) WBC/mcLToplam kan hacminin %1'i<4,000 WBC/mcL>12,000 WBC/mcL
Nötrofiller (NEU)1,500 - 8,000 (1.5 - 8.0) NEU/mcLToplam WBC'nin %45-75'i Hafif: 1,000 - 1,500 NEU/mcL
Orta: 500 - 1,000 NEU/mcL
Şiddetli: <500 NEU/mcL
>8,000 NEU/mcL

Lenfosit Yüksekliği Nötrofil Düşüklüğü Nedir?

Bu durumların ikisi de kendi başlarına birer hastalıktır, ancak bir araya geldiklerinde bambaşka hastalıklara yol açarlar.

Eğer genç iseniz mononükleoz ya da herhangi bir hepatit hastalığınız olduğu anlamına gelebilir.

Peki nedir bu lenfositler?

Lenfostiler, tıpkı nötrofiller gibi vücudumuzda bulunan bir akyuvar hücresidir. Görevleri ise vücudumuzdaki dokuların arasından geçerek oradaki mikropları yok etmektir. Genellikle kanda bulunan lökosit hücrelerinin %15 ila %40‘ını oluşturur.

Peki lenfosit yüksekliği neden kaynaklanır?

Lenfositler genelde görevleri gereği diğer dokuların arasında geçip oradaki mikroplara karşı savaşıp dokuyu korurlar. Bazı durumlarda dokuda enfeksiyon tespit ediliyorsa, bu gibi durumlar grip gibi herhangi bir enfeksiyon tipi olabilir, hatta ‘atypical’ denen hale gelebilir.

Kısacası gözlerini kan bürür ve yakında yok edebilecek protein bazlı hücreler ararlar ve onları öldürmeye başlarlar. Genelde onları tamamıyla yok edene kadar durmazlar. Bazen ise yok etmeye başladıkları protein bazlı hücre ise nötrofil olabilir. Bu durumda NEU düşüklüğü olayının neden yaşandığı da ortaya çıkmış oluyor.

Şimdi de NEU düşüklüğü tedavisi ile devam edelim.

NEU Düşüklüğü Tedavisi – Nötrofil Düşüklüğü Tedavisi

Daha önce de belirttiğimiz gibi NEU düşüklüğü bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gereklidir.

NEU düşüklüğü tedavisi neden kaynaklandığına göre değişir, ancak her tedavide ortak olarak kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlara örnek olarak G-CSF hormon tedavisini örnek olarak gösterebiliriz.

G-CSF hormonu sentetik bir hormondur ve kana karıştığında kemik iliğinde nötrofil üretiminin artmasına yardımcı olur. Bu hormon dışında aşağıdaki listemizde nötrofil düşüklüğü tedavisi durumunda kullanılan yöntemleri görebilirsiniz.

İlaçlar

 • Antibiyotikler
 • Anti-inflamatuvar ilaçlar
 • kortikosteroidler
 • Sitokinler
 • Glukokortikoidler
 • İmmunoglobulinler
 • Kan nakli
 • Vitamin desteği

Nötrofil Düşüklüğü Bitkisel Tedavi

Doktora gittiniz, siz ya da bir yakınınız bu hastalıkla teşhis edildi, sonrasında ilaç tedavisine başladınız.

Ek olarak belki bir bitki çayıyla tedaviye destek olup daha çabuk iyileşmek istiyorsanız, o halde bu konu tam da size göre. Çünkü hemen aşağıda nötrofil düşüklüğü bitkisel tedavi konusuyla alakalı detaylı bilgileri sizlerle paylaştık.

Öncelikle belirtmek zorundayız ki, aşağıda yazılan bu bitkiler kendi başlarına bu hastalığı tedavi edemez. Yalnızca hastalık tedavisine yardımcı olabilir.

Eğer nötrofil düşüklüğünden muzdarip iseniz, öncelikle doktorunuza gidip tedavi olmanızı, daha sonra ise ek olarak bu saydığımız bitkileri kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu noktada unutmamanız gereken önemli bir şey bulunmakta; bitki tedavisine başlamadan önce doktorunuza haber verip ondan alacağınız tavsiyelere göre de hareket etmeniz gerekmektedir. Çünkü doktorunuz herhangi bir bitkiye olan alerjik durum vb. durumlarınızı daha yakından çözümleme fırsatına sahiptir.

Bitkiler

 • Ekinezya
 • Boneset
 • Meyankökü
 • Dikenli kül kabuğu
 • Astragalus kökü
 • Şizandra
 • Sibirya ginsengi

Yukarıda saydığımız bitkileri herhangi bir aktarda, yani şifalı ot satan bir dükkanda bulabilirsiniz. Eğer ellerinde bulunmuyorsa bile sizin için özel olarak sipariş ederek size yakın zamanda temin edecektir.


Kaynak

ICSteadyHealth

Diagnose-Me

Nutrofilos

HealthLine

MayoClinic

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here