Ana sayfa Hastalıklar NEU (Nötrofil) Nedir? – Ne Demek? – Yüksekliği ve Düşüklüğü

NEU (Nötrofil) Nedir? – Ne Demek? – Yüksekliği ve Düşüklüğü

554
NEU Nedir
NEU Nedir

NEU Nedir?

NEU, vücudumuzda bulunan 5 farklı akyuvar hücre tipinden biridir. NEU aynı zamanda vücudumuzda en çok bulunan akyuvar hücresidir ve kanda bulunan akyuvar hücrelerinin %45 ile %75‘ini oluşturur.

NEU nedir sorusuna cevap verdiğimize göre sırada NEU ne demek var, hemen etraflıca konuyu işlemeye başlayalım isterseniz.

NEU Ne Demek ? – NEUT Ne Demek?

Hemogram (tam kan sayımı) testlerinde gördüğümüz NEU ya da NEUT’un açılımı neutrophil ya da Türkçe ismiyle nötrofil‘dir. Peki neden iki farklı kısaltması olduğunu merak ediyorsanız cevabını hemen açıklayalım.

Kan testlerinde kısaltmaların ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda nötrofil‘in kısaltması NEUT idi. Belli bir süre devam ettikten sonra fark ediyorlar ki bütün kısaltmalar üç harfli sadece ve sadece nötrofil dört harften oluşuyor.

Çözüm olarak ise NEUT‘tan ‘t’ harfini atıp diğerleri gibi üç harfli yapma kararı alınıyor. Yine de günümüzde hemogram (tam kan sayımı) testlerinde iki farklı yazım halini de bulabilirsiniz.

Bilmeniz gereken tek şey ikisinin de nötrofil sayısı anlamına geldiğidir.

Hemogram NEU Nedir?

NEU nedir diye merak ediyorsanız, testinizde görmüşseniz bunu açığa kavuşturalım.

Hemogram NEU, tam kan sayımı testinde görülen değerlerden biri olup kanımızda bulunan nötrofillerin sayısını gösteren bir değerdir. Vücudumuzda birden fazla lökosit tipi bulunduğundan dolayı hemogram testi genellikle hangi tipten ve yüzde kaç oranda bulunduğunu gösterir.

Bazen lökosit sayısı ile birlikte değil, sadece NEU sayısını gösterebilir. Bu durum testin ne için istendiğine göre değişir.

Vücudumuzda normalden daha az lökosit bulunması bir hastalıktır. Genellikle de az görülen akyuvar tipi ise NEU‘dur.

Diğer lökosit tiplerinde azlık görülmesi kolay fark edilmez, ancak NEU, akyuvar hücrelerinin yarısından çoğunu oluşturduğu için sayısında bir anormallik yaşandığı taktirde en kolay fark edilen lökosit tipidir.

Kanda NEU Nedir? – NEU Normal Değeri

NEU nedir az biraz üstünden geçtiğimize göre NEU normal değeri sorusunu cevaplamanın zamanı geldi.

Kanda NEU en çok bulunan lökosit hücresidir. Sayısında bir tuhaflık olması durumu ciddi bir hastalık göstergesi olabilir. Tuhaflık derken asıl kastedilen şey ise, NEU’nun olması gerekenden fazla ya da az sayıda olmasıdır.

Aşağıda verdiğimiz tabloda NEU normal değerlerini görebilirsiniz.

NEU Normal Değeri Tablosu

TestYetişkinlerde Normal Hücre SayısıYetişkinlerde Normal Aralığı (Farklılık Gösterebilir)Düşük DüzeyleriYüksek Düzeyleri
Beyaz Kan Hücresi (WBC)4,300 - 10,000 (4.3 - 10.0) WBC/mcLToplam kan hacminin %1'i<4,000 WBC/mcL>12,000 WBC/mcL
Nötrofiller (NEU)1,500 - 8,000 (1.5 - 8.0) NEU/mcLToplam WBC'nin %45-75'i Hafif: 1,000 - 1,500 NEU/mcL
Orta: 500 - 1,000 NEU/mcL
Şiddetli: <500 NEU/mcL
>8,000 NEU/mcL

NEU Yüksekliği Nedir? – NEU Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kanda NEU yüksekliği vücudumuz için inanılmaz tehlikeli bir durumdur.

Eğer WBC Yüksekliği Nedir? makalemizi de okumuşsanız, hatırlayabileceğiniz gibi lökositler vücudumuzda polis görevi yaparlar. NEU ise bu polisler arasında en yaygın olanları olan mavi gömlekli normal polisler oluyor.

Yine aynı makalemizde de değindiğimiz gibi lökosit yüksekliği tehlikeli bir seviyeye ulaştığı zaman vücudumuzdaki dokuları kendi hücrelerimiz yok etmeye başlar. İşte orada bahsettiğimiz bizim vücudumuzu yok eden şey ise aslında NEU yüksekliğidir. Tıpta NEU yüksekliğine Nötrofili denir.

NEU nedir ve NEU yüksekliği ne anlama gelir başlıklarından da bahsettiğimize göre isterseniz bir de bu duruma ne sebep oluyormuş onlara göz atalım;

NEU Yüksekliği Sebepleri

Yukarı bahsettiğimiz durumlara yakın bir zamanda maruz kaldıysanız bu durumlar sizde NEU yüksekliği sebeplerini açıklayabilir.

Normalde sebeplerinden sonra NEU belirtilerinden bahsetmemiz gerekirdi, ancak nötrofil yüksekliğine işaret eden belli bir belirti bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise nötrofili asemptomatik bir rahatsızlıktır. Yani gösterdiği belirtiler hangi hastalıktan kaynaklandığına göre değişiklik göstermektedir.

Peki durum böyleyken bu rahatsızlık erkenden nasıl teşhis edilebilir diye merak ediyorsanız bu soruya vereceğimiz cevap oldukça basit.

Düzenli aralıklarla hemogram (tam kan sayımı) testi yaptırmanız. Düzenli aralıklardan kasıt senede bir kez ya da 6 ayda doktora gidip genel sağlık kontrolü yaptırmanızdır. Bu sayede sadece nötrofiliyi değil, aynı zamanda sağlığınızı tehdit edebilecek başka rahatsızlıkları da erken teşhis etme şansınız artar.

Not: NEU yüksekliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu konu üzerine yazdığımı NEU Yüksekliği Nedir? adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Kanda NEU nedir,  kanda NEU yüksekliği nedir bahsettiğimize göre sırada NEU düşüklüğü nedir konusu geliyor.

Kanda NEU Düşüklüğü Nedir? – Kan Tahlilinde NEU Düşüklüğü Nedir?

NEU düşüklüğü bir hastalıktır ve hiçbir doğal sebepten dolayı kaynaklanmaz. Doğal sebep olarak gösterebileceğimiz sadece hamilelik vardır, o durumda bile bir hastalık olarak kabul edilir ve en kısa sürede tedaviye başlanır.

NEU düşüklüğü, vücudumuzda normalde olması gerekenden daha az nötrofil bulunmasıdır. Tıpta bu duruma nötropeni adı verilir.

NEU düşüklüğü nedir? sorusunu yanıtımızı verdiğimize göre biraz da vücuttaki etkilerinden bahsetmekte fayda var.

Önceki benzetmemizden devam edecek olursak, NEU vücudumuzdaki normal mavi yakalı polislerdir. Her yerde görebildiğimiz normal polislerdir. Peki bu polisler olmasaydı ne olurdu? Tahmin edebileceğiniz gibi ortaya anarşi çıkardı. Vücudumuz için de bu durum geçerli.

Vücudun içinden ya da dışından gelen tehlikelere karşı bizi savunacak bir hücre tipi yani NEU bulunmasaydı en zararsız bakteriler bile enfeksiyona sebep olurdu.

Eğer NEU düşüklüğü aşırı seviyelere ulaşırsa bu durum ölümle bile sonuçlanabilir.

Kanda NEU düşüklüğü hakkında biraz fikir edindinğimize göre sırada sebepleri var. Eğer bu hastalıktan muzdarip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız aşağıdaki listemize bakarak doktora gidip gitmemeniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

NEU Düşüklüğü Sebepleri

 • Kemoterapi ilaçları
 • Kemik iliği yetmezliği
 • Anemi (Kansızlık)
 • Kostmann sendromu gibi bulaşıcı hastalıklar
 • HIV/AIDS
 • Lösemi
 • Otoimmün hastalıklar

Listemizden de anlayabileceğiniz gibi NEU düşüklüğü genellikle bir hastalık göstergesidir. Belirtileri ise hastalığa göre değişiklik gösterir. Yani çoğu zaman NEU düşüklüğü hastalık yerine bir hastalığın belirtisidir. Bundan dolayı kendine has bir belirtisi bulunmaz.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için NEU Düşüklüğü Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Yine de sizler için sık görülen belirtileri hakkında bir liste çıkardık. Ancak unutmamanız lazım ki bu belirtiler diğer hastalıklarda da çok sık görülür, o yüzden pek de bir anlam ifade etmeyebilir.

NEU Düşüklüğü Belirtileri

Hamilelikte NEU Yüksekliği Nedir?

Hamilelikte NEU yüksekliği görülmesi doğal karşılanabilecek bir durumdur. Tahmin edebileceğiniz gibi vücudunuz iki insan için kan üretmektedir. Bu durumda vücudunuzda bazen gereğinden fazla kan üretilebilir.

Hamilelikte normal kabul edilen NEU değerlerini aşağıda verdiğimiz değer aralığı tablosunda görebilirsiniz.

Eğer hemogram (tam kan sayımı) testinden gelen değeriniz aşağıda verdiğimiz değerlerden daha yüksek ise bu bir hastalık göstergesi olabilir.

Eğer bebeğinizin sağlığı için endişe ediyorsanız en kısa sürede bu durumu doktorunuza ivedilikle bildirmenizi öneririz. Yine de telaşlı bir şekilde doktora başvurmadan önce hamilelikte NEU yüksekliğine ne sebep olur ona bir göz atalım:

 • Stres
 • Yakın zamanlarda geçirilmiş bir hastalık
 • Enfeksiyon
 • Duygusal travma

Yukarıda gördüğünüz durumların hepsi vücudunuzdaki NEU sayısını arttırır. Eğer daha önceden bahsettiğimiz etkenlerden birini yaşadıysanız onlardan da kaynaklanmış olabilir. Ancak aklınıza bu etkenlerden hiç birini yaşadığınız gelmiyorsa hemen doktorunuza başvurmanız yapacağınız en doğru şey olacaktır.

Hamilelikte NEU Normal Değeri Tablosu

BirimHamile Olmayan Yetişkinlerdeİlk 3 Ay Dönemi3-6 Ay Dönemi3-9 Ay Dönemi
X 10^9 /L1.4 - 4.63.6 - 10.13.8 - 12.33.9 - 13.1

Kaynak

Perinatology

Diagnose-Me

EMedicine.MedScape

Neutrofilos

HealthLine

MayoClinic

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here