Ana sayfa Bilmeli miyim? Bugün Bilinmesi Gereken Şeyler (27 Ocak) | Orihoo Özel

Bugün Bilinmesi Gereken Şeyler (27 Ocak) | Orihoo Özel

324
Bilinmesi gereken şeyler
Bilinmesi gereken şeyler

Bazen küçük de olsa bir bilgi öğrenmek bile hayata bakış açınızı değiştirebiliyor. Günde milyonlarca insan internette “Bilinmesi Gereken Şeyler”i araştırıyor. Yeri geliyor ülkede olan bir olaya bakış açınız değişiyor, yeri geliyor bir sohbette “Bilinmesi Gereken Şeyler” ile ilgili bir konu açıldığında arkadaşlarınızın dikkatini üzerinize çekebiliyorsunuz. Gelin şimdi bugünün bilinmesi gerekenlerine bir göz atalım;

Bugün Bilinmesi Gereken Şeyler

1. Kutup Ayılarının Nesli Tükeniyor

Kutup ayıları, gün geçtikçe daralan yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor, fakat yapılan yeni araştırmalara göre, kutup ayıları zehirli kimyasallara maruz kalıyor. Araştırmada, kutup ayılarının vücutları, kilometrelerce uzaklıktaki fabrikalardan yayılan zehirli kimyasallardan etkilenebiliyor. Bu sebeple kutup ayılarının üreme ve bağışıklık sistemlerinde sorunlar ortaya çıkabiliyor ve bunlar ölümle sonuçlanabiliyor.

2. Gelmiş Geçmiş En Az Uyuşturucu ve Sigara Kullanım Oranı İzlandalılara Aittir

Bulundukları yer sebebiyle İzlandalıların beyin kimyaları farklıdır. İzlandalı gençler sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzaktır. Çünkü ebeveynleri onlarla düzenli olarak zaman geçirirler. Ayrıca ebeveynler gençleri ısıtmalı havuzlara, müzik kulüplerine veya sanat stüdyoları gibi yerlere götürürler. Böylece sosyal aktivitelerde beraber olurlar. Buna ek olarak İzlanda’da avare gezen kişiler çok hoş karşılanmaz ve bu yapılarından dolayı da kötü alışkanlıklara zamanları çok olmaz.

3. Starbucks’tan Bayan Çalışanlarına Jest

Dünyanın her bir yanında bulunan kahve şirketi Starbucks, haftada 20 saatten daha fazla çalışmakta olan bayan çalışanlarına  18 haftalık bir “doğum izni” veriyor. Üstelik bu 18 haftalık izin içerisinde çalışan maaşını almaya devam ediyor. Bir başka seçenek daha sunan Starbucks, 18 haftalık iznin ardından 12 haftalık bir ücretli izin imkanı sunuyor. Bu bilginin bilinmesi, diğer şirketlerin de bunun gibi güzel haberler vermesi açısından önemli.

4. Amerika’da Rahim Ağzı Kanserinde Irk Ayrımı

Amerika’da rahim ağzı kanseri hastaları arasında büyük bir ırk ayrımı yaşanmakta. Yapılan bir araştırmaya göre, Amerika’da rahim ağzı kanserinden ölen siyahi kadınların sayısı, beyaz kadınlarınkinden 2 kat daha fazla. Ülkemizde de gelir seviyesine göre bir ayrım yapıldığını bilmeyen yoktur herhalde.

5. Genç Kalmak İstiyorsanız Daha Az Oturun!

Yapılan yeni araştırmalarda, çok fazla oturmak insan ömründen ortalama 8  yıl götürüyor. Fakat oturmam gereken uzun süreli bir işim vb. durumlarım var diyorsanız, düzenli bir egzersiz, vücuda bu şekilde verilen zararın sadece bir kısmını onarmada yardımcı olabiliyor.

6. Ellerinizi Yıkarken “Doğru” Şekilde Mi Yıkıyorsunuz?

Antibiyotikler bağırsak florasına zarar verebiliyor, peki ellerinizi yıkarken kullandığınız sıvı veya katı sabunların ellerinizdeki iyi bakterileri de öldürdüğünü biliyor muydunuz? Bu kötü haberden sonra alternatif olarak ne kullanabilirim diyorsanız şu an için bir alternatif bulunmuyor. Fakat bu bilgilerden sonra dünyanın önde gelen probiyotik şirketleri bu durum için kullanılabilecek alternatif sabunlar üretmek için harekete geçti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here