Ana sayfa Mental Sağlık Pazartesi Sendromu İçin Motivasyon Artırma Yolları

Pazartesi Sendromu İçin Motivasyon Artırma Yolları

2311
Pazartesi sendromu için
Pazartesi sendromu için

Pazartesi günleri çoğu insan için tam bir işkenceye dönüyor. Özellikle öğrenciler ve çalışanlar için hafta sonu tatilinin ardından pazartesi günü işe koyulmak veya okula gitmek çok zor gelebiliyor. Size pazartesi sendromu için motivasyon artırma yollarını araştırdık;

Pazartesi Sendromu İçin Motivasyon Artırmanın 5 Yolu

1. Pazar Günü Erken Yatın

Pazar günü erken yatıp en az 8 saat uyku almanız pazartesi günü işteyken veya okuldayken enerjinizin yüksek olmasını sağlayacaktır. Uykusuz ve enerjisi düşük bir gün geçirmektense pazar günü uykunuzu almış ve enerjik bir şekilde pazartesiye başlamak motivasyonunuzu artıracaktır.

2. Hafta İçi Planınızı Önceden Yapın

Çoğu kişi hafta içi veya pazartesi günü için yapacağı işleri planlamıyor. Bu planı önceden yapıp hafta içi yapılacak işlerinizi de azaltmak pazartesi sendromu için motivasyonunuzu artıracaktır. Öğrenciler için de aynı durum geçerli. Ödevleri ya da hazırlık yapılması gereken şeyleri önceden halletmeniz hafta sonu tatilinizde aklınızda sürekli yapılacak şeylerin endişesinin kalkmasını sağlayacaktır.

3. Çalışırken Neden Motive Olamadığınızı Belirleyin

Sadece pazartesi günü için değil, haftanın diğer günlerinde de çalışırken motive olamayanlar var. Bunun nedenini belirleyip bir an önce bu sorun için ne yapabileceğinizi gözden geçirin. Mesela kendinize bir hobi edinebilir ya da çalıştığınız yerden 2-3 günlük bir izin isteyip tatile çıkabilirsiniz. Bu tarz şeyler siz işe geri döndüğünüzde motive olmuş bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

4. Hafta Sonları Hem Bedensel Hem de Zihinsel Olarak Yenilenin

Hafta sonları yeterince dinlenemeyen insanlar haftaya daha stresli ve düşük enerjiyle başlıyor. Bu yüzden pazartesi günleri adeta bir işkenceye dönüşüyor. Kendinizi “hafta sonu dinleneceğim” diye şartlayın ve halledilecek işlerinizi dinlenmeden önce yapmaya çalışın. Eğer hafta sonları çok tembellik yapıyorsanız, sürekli işlerinizi erteliyorsanız bu durumdan kurtulma yollarına https://www.orihoo.com/tembellikten-kurtulmanin-yollari/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

5. Motivasyonunuz İçin Uygun Kıyafeti Seçin

Kurumsal iş yerlerinin insanlardan neden resmi bir şekilde giyinmelerini istediklerini hiç merak ettiniz mi? Yapılan araştırmalara göre, kıyafetlerin insanların motivasyonu üzerinde büyük etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bir iş yerinde resmi bir şekilde giyinmiş kişilerin yürüyüşüne, konuşmasına veya tutumuna dikkat edin, bir de günlük kıyafetlerle işe giden kişilere dikkat edin. Tutum, davranış ve motivasyon farkı olduğunu siz de göreceksiniz. Bu nedenle pazartesi sendromu için doğru kıyafeti seçmeniz de önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here