Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Protein içeren besinler nelerdir? – En Çok Protein İçeren Besinler Listesi

Protein içeren besinler nelerdir? – En Çok Protein İçeren Besinler Listesi

411
Protein içeren besinler
Protein içeren besinler

Protein içeren besinler, sadece profesyonel sporcular veya sporla ilgilenen insanlar için değil, herkes için vazgeçilmezler listesinde yer edinmesi gereken yiyecek ve içeceklerdir. Gündelik hayatınızda dahi proteini yüksek yiyecekler tüketmediğiniz takdirde harcadığınız enerjiden ötürü gün sonunda hissedeceğiniz yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve benzeri birçok olumsuzluk sizleri bekliyor demektir. Sporcular ve sporla ilgilenenler için bu daha hayati bir konu olmakla birlikte proteini yüksek yiyecekler tüketmek size daha sağlıklı bir hayatın kapısını açacaktır. Bunların hayatınızdaki artılarına geçmeden önce protein içeren besinler nelermiş, hangisi diğerine göre hangi konuda ağır basıyor gelin onu öğrenelim. İşte yüksek oranda protein içeren yiyecekler ve içecekler…

Protein içeren besinler nelerdir? – En Çok Protein İçeren Besinler Listesi


Protein İçeren Yiyecekler ve İçecekler

Kırmızı Et

Protein içeren besinler deyince akla ilk gelen tabi ki kırmızı ettir. İçerdiği protein miktarı ile en çok protein içeren yiyecekler arasında üst sıralarda yer alan kırmızı et ve türleri günlük protein ihtiyacınızı büyük oranda karşılayacağı gibi aynı zamanda sağladığı tokluk hissi ile daha dengeli beslenmenizde size yardımcı olacaktır. Güzel ülkemizde her ne kadar şu aralar ateş pahası da olsa en çok protein içeren yiyecekler arasında üst sıralarda olmasıyla sıradan bir insan için en azından haftada bir kırmızı etin tüketilmesi gerekir. Sporcuların veya sporla ilgilenen insanların daha çok protein içeren besinler tüketmesi gerekiyor. Eğer sporcuysanız veya sporla ilgileniyorsanız günlük öğünlerinizde en az bir kez kırmızı et sofranıza misafir olmalıdır.

Beyaz Et – Kümes Hayvanları

Kırmızı ete nazaran ülkemizde protein içeren besinler arasında daha çok başvurulan beyaz et, kırmızı etin yetişemediği birçok noktada imdadınıza yetişecektir. Özellikle maddi konuda… Beyaz et protein olarak kendini üst sıralara yazdırdığı gibi hazırlanması konusunda kırmızı ete göre daha pratik oluşuyla da protein içeren besinler arasında vazgeçilmezlerdendir. Tavuk eti, hindi eti gibi yiyecekler bol proteinli yiyecekler olduğundan kırmızı eti es geçen sporcular ve kırmızı ete hasret yurdum insanı için dengeli beslenme konusunda sizin yüzünüzü güldürecektir. Kırmızı etin olmadığı durumlarda haftada bir sofranıza misafir olması, ihtiyacınız olan proteini tedarik etmenize yeterlidir. Ancak, sporcuysanız günlük öğünlerinizde en az bir defa teşrif etmesi gerekiyor. Bol proteinli yiyecekler nelermiş, devam edelim.

Yumurta

Kahvaltımızın vazgeçilmezi yumurtanın aslında proteinli gıdalar arasında en çok tercih edilenlerden olduğunu biliyor muydunuz? Protein içeren besinler denilince yumurtanın yeri apayrıdır. Proteinli gıdalar içinde en kolay ulaşılabileni, en kolay hazırlanabileni olması bir yana doyurucu olmasıyla da sağlıklı beslenmek isteyenlerin bir numarası olmayı hak ediyor.

Proteini en yüksek besinlerden olan yumurtayı yemenin kuralları da var. Nedir bu kurallar? Öncelikle yumurtanın proteini yüksek kısmı beyaz kısmıdır. Sarı olan kısmı da tabi ki besleyicidir ama günlük protein ihtiyacınız için yemeniz gereken yumurtanın sarı kısımlarını da yerseniz bu sefer kolesterol illeti sizi yakanızdan yakalayıverir. Sahanda veya diğer adıyla yağda yumurta da ne yazık ki tam olarak protein içeren besinler arasına giremiyor. O yüzden en çok protein içeren kısmını almak için en iyisi yumurtayı haşlamak ve beyazını ayırıp sarı kısmını yemeyi abartmamak.

Normal bir insan için günlük yumurta miktarı 2 iken sporcular için bu sayı 10’a kadar çıkabiliyor, onu da söyleyelim.

Deniz Ürünleri

Proteini en yüksek besinler arasında tabi ki deniz ürünleri de mevcut. Ama ben bu yazıda ıstakoz, karides gibi rüyamızda yemek nasip olan besinlere girmeden deniz ürünü denilince akla gelen balıktan bahsedeceğim.

Yüksek oranda fosfor içermesiyle zaten bir hazine olan balık aynı zamanda protein içeren besinler arasındadır. Kırmızı et ve beyaz ete nazaran biraz daha kolay ulaşılabilir ancak hazırlanması daha zordur. Öncelikle ne kadar protein oranı yüksek besinlerden de olsa balığı eğer yağda kızartırsak pek faydalı olmuyor. Çünkü emdiği yağ ile ihtiyacımızda fazla yağı vücudumuza da emdirmiş oluyor ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız, tahmin edebileceğimiz gibi, bu pek istenen bir durum değil. O yüzden en çok proteini almak ama bunun yanında ihtiyacınızdan fazla yağ da almak istemiyorsanız balığı fırında pişirmek en sağlıklısıdır.

Tekrardan haftada bir balığı sofranıza davet etmek güzel beslenmeniz için gayet yeterlidir. Bunun yanında konserve şeklinde olan ton balıkları da protein içeren besinler konusunda size yardımcı olacaktır.

Protein İçeren Baklagiller ve Tahıllar

Nohut ve Barbunya

Protein içeren besinler arasında sadece et ve yumurta değil aynı zamanda tahıllar ve baklagiller de vardır. En çok protein içeren besinler içinde anılmasalar da nohut ve barbunya kırmızı veya beyaz etten nasiplenemeyenler için yeterli miktarda protein barındırırlar. Hem de sulu yemek olarak tüketildiklerinde bağırsaklarınıza ve metabolizmanıza da çok fazla yararları vardır ama uyarayım her şey gibi bu gıdalarında fazlası istemeyen sonuçlar doğurabilir. En çok protein başka hangi gıdalarda varmış öğrenmeye devam edelim.

Protein İçeren Meyveler ve Sebzeler

Annelerimiz bize zorla brokoli ve ıspanak yedirirken aslında bir bildikleri varmış. Ispanak sadece çizgi filmlerde değil gerçek hayatta da kaslarınızın gelişmesi için büyük rol oynuyor. Protein içeren besinler arasında pek yüksek sıralarda olmasa da haftada bir ıspanak tüketmek vücudumuza gerekli olan birçok minareli de yanında almamızı sağlıyor. Aynı şekilde brokoli de protein içeren sebzeler içinde en çok protein içeren yiyeceklerden olmasa da diğer sağladıklarıyla beslenmemizde önemli bir yerdedir. Brokoliyi özellikle salata olarak tüketirseniz farkı hissetmeye başlarsınız.

Muz ise birçok yararının olmasının yanında protein içeren besinler içinde de yer almaktadır. Aynı zamanda bağırsaklarınıza olan faydalarıyla da bilinen muz protein içermesiyle de özellikle spordan sonra atıştırabileceğiniz çok faydalı bir meyvedir. Proteinli yiyecekler nelerdir sorusuna da çok yerinde bir cevap olan muzu mutlaka tüketmeye özen gösterin.

Protein İçeren Kuruyemişler ve Çerezler

Fındık ve Ay çekirdeği

Fındığın faydası saymakla bitmez, bunu hepiniz biliyorsunuz o yüzden protein içeren besinler arasında da olması pek şaşırtıcı değil. Burada esas sürpriz ay çekirdeği veya diğer adıyla çiğdem. Hem fındık hem de ay çekirdeği en çok protein neyde var sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan. Özellikle fındığın içerdiği protein oranı birçok protein içeren yiyeceği geride bırakabilecek türden. Aynı zamanda fındık cinsel hayatınızdan kolesterol düzenlenmesine kadar birçok yerde vücudunuza faydalıdır. O yüzden her gün bir avuç fındık iyi gelir ama abartılmamasında da fayda var.

Ay çekirdeği de proteini en yüksek besinler arasında ortalarda olsa da hem kolay ulaşılabilmesi hem de kolay tüketilebilmesi ile gönüllerinizde rahatlıkla taht kurabilir ama tuzsuz olmasına dikkat ederseniz sizin yararınıza. Bağımlılık yapma tehlikesine karşı da sizi uyaralım ve devam edelim.

Protein İçeren Süt Ürünleri

Peynir ve Yoğurt

En büyük Türk icatlarından olan yoğurt tabi ki protein içerin besinler listemizde olacaktı. Hem tok tutması hem protein bakımından zengin bir besin olmasıyla sofralarımızın vazgeçilmezi yoğurt dengeli beslenmek isteyenleri yarı yolda asla bırakmaz. Birçok diyet programında kendine yer edinmesi zaten yoğurdun iyi bir besin olmasını tescilliyor.

Peynir de gene kahvaltımızın vazgeçilmezi olmasıyla hayatımızda yer edinmiş bir halde. İçerdiği protein miktarı ile de bu yerinde kalması gereken peyniri kesinlikle ihmal etmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Yine fazlasının zarar olduğunu hatırlatarak içerdiği yağ oranına da dikkat etmeniz konusunda sizleri uyarıyor ve yüksek protein içeren besinler yazımıza içecekler ile devam ediyoruz.

Protein İçeren İçecekler

Smoothieler

Smoothie nedir diye soracak olursanız kaba bir tabirle içerisinde meyve parçacıkları olan meyve suları diyebilirim. Bildiğimiz meyve suyu işte derseniz de iş pek öyle değil. İçerisindeki katı meyve ve suyu sıkılmış meyve iyi ayarlandığı takdirde tok tutan bir protein hazinesi elinize geçiyor. Protein içeren besinler arasına giren içeceklerden smoothieler, hazırlanış olarak biraz zahmetli olsa da protein içeren içecekler olarak ara öğünlerinize muhakkak girmelidir.

Protein Yemekleri

Protein içeren besinler ile ilgili bu kadar örnek verdik. Şimdi sizlere protein deposu olan yemeklerden de bahsedelim.

Öncelikle haşlanmış ıspanak özellikle yoğurt ile birlikte tüketildiğinde tam bir protein deposu haline geliyor. Hazırlanış olarak da son derece pratik olan ıspanağı öğünlerinizde bir yere yazmayı ihmal etmeyin.

Zeytinyağlı brokoli salatası da hem pratik olması hem de ihtiyacınız olan sağlıklı yağı içermesiyle yemeğiniz ne olursa olsun yanında rahatlıkla tüketebileceğiniz bir besindir.

Et yemeklerine gelirsek mümkün olduğunca haşlamaya dikkat edin. Etler zaten belirli oranda yağ içerdiklerinden, yağ ile kızartıldıklarında bu sefer protein deposu oldukları gibi aynı zamanda yağ deposu haline geliyorlar. O yüzden dikkat. Fırınlama da haşlamaya güzel bir alternatif olabilir.

Yumurta konusunda zaten bahsetmiştim haşlanmış olarak tüketmek en ideali. Smoothie olarak da seçeceğiniz meyveye dikkat ettiğiniz takdir de rahatlıkla ara öğün olarak tüketilebilir.

Besinlerin İçerdiği Protein Değerleri(100 gr için);

                    YUMURTA                           6 (g)
                    TAVUK ETİ                           28 (g)
                    HİNDİ ETİ                           25 (g)
                    DANA ETİ                           26 (g)
                    KOYUN ETİ                           23 (g)
 BALIK( Çipura, Uskumru)                           22 (g)
   KONSERVE TON BALIĞI                           22 (g)
                    BARBUNYA                           23 (g)
                    NOHUT                           19 (g)
                    BROKOLİ                           3 (g)
                    MUZ                           1 (g)
                    ISPANAK                           3 (g)
                    YOĞURT                           18 (g)
                    PEYNİR                           14 (g)
                    FINDIK                           12 (g)
            AY ÇEKİRDEĞİ                           6 (g)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here