Ana sayfa Hastalıklar RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Nedir? – Neden Olur? – Belirtileri ve Tedavisi

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Nedir? – Neden Olur? – Belirtileri ve Tedavisi

337
RBC Düşüklüğü
RBC Düşüklüğü

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Nedir?

RBC (eritrosit) düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha az eritrosit bulunmasıdır. Bir diğer tabirle alyuvar sayısının az olmasıdır.

Eritrosit düşüklüğü vücudumuz inanılmaz bir tehlike teşkil eder. Vücudumuzdaki damarları elektrik hatları olarak farz edebilirsiniz. Alyuvarları ise elektrik. Vücudumuzdaki dokular onlara enerji veren oksijene erişemezler ise, en basit işleri yapmak için gerekli enerjiye sahip olamazlar. Tıpkı bataryası bitmiş bir telefon gibi oluruz ya da benzini bitmiş bir araba. Kısaca eritrositler olmadan hiç bir şey yapamayız.

Tıpta RBC (eritrosit) düşüklüğüne verilen ad anemi‘dir. Halk ağzında ise kansızlık olarak bilinir.

Not: RBC (eritrosit) ile daha fazla bilgi edinmek için RBC (Eritrosit) Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorulan RBC (eritrosit) nedir? sorusuna yanıtımızı verdik.

Ayrıca bu makalemizde RBC(eritrosit) düşüklüğü nedenleri , RBC(eritrosit) normal değerleri kaç olmalı? gibi konulara ve daha fazlasına da değindik. Hadi devam edelim.

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Nedenleri

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi kanda RBC (eritrosit) düşüklüğü bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi her hastalık gibi bu hastalığında nedenleri vardır. Biz de sizin için bunları bulduk ve listeledik.

Aşağıdaki listemize bakarak bu durumlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Eğer aşağıdaki nedenlerin hiç biri ile ilişki olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu durum çok ciddi bir hastalık göstergesi de olabilir.

 • Doğuştan kansızlık (anemi)
 • Kemik iliği yetmezliği
 • Lösemi
 • Yeterince beslenmemek
 • Vitamin eksikliği
 • Hamilelik
 • Lenf kanseri
 • RBC sayısını düşüren ilaçlar (örn: Kemoterapi ilaçları)
 • Susuzluk
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Sigara içmek
 • Polisitemi vera
 • Böbrek yetmezliği
 • Kronik iltihap
 • Akciğer yetmezliği
 • Ülser

Kanda RBC (eritrosit) düşüklüğü nedenlerinden bahsettiğimize göre isterseniz şimdi bir de belirtilerine de bir göz atalım.

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz etkenlerden bazılarını yapıyorsunuz ama anemi olup olmadığınızdan emin değilsiniz. İsterseniz bir de aşağıdaki belirtilere bir göz atın. Eğer belirtilerde uyuşuyorsa hızlı bir şekilde doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

RBC düşüklüğü belirtileri aşağıdaki durumların yaşanması ile beraber görülebilir:

 • Baş dönmesi ve göz kararması (özellikle otururken aniden kalktıktan sonra yaşandıysa)
 • Normalden hızlı kap atışı
 • Baş ağrısı
 • Soluk ten rengi (bayağı albinoya yakın ama o kadar solgun değil)
 • Sürekli yorgun hissetme
 • Kolay yorulma
 • Kalp sıkışması

Eğer bu belirtileri de sık aralıklarla yaşıyorsanız üzgünüz ama büyük ihtimalle RBC düşüklüğü yaşıyorsunuz.

En kısa sürede doktorunuza başvurun ve gerekli tedaviye başlanılmasını sağlayın. Kansızlık deyip geçmeyin oldukça tehlikeli bir hastalıktır kendileri.

RBC (Eritrosit) Nedir Kaç Olmalı? – RBC (Eritrosit) Normal Değerleri

Doktorunuzdan çıktınız, hemogram (tam kan sayımı) testini aldınız. Değerlere bakıyorsunuz ama değerleriniz normal mi değil mi emin değilsiniz. Daha fazla aramanıza gerek yok. Çünkü bu noktada hemogram RBC(eritrosit) düşüklüğü olup olmadığını anlamanıza yardımcı olması için olması gereken değerleri bir kaç satır aşağıda tablo olarak bulabilirsiniz.

Eğer RBC (eritrosit) nedir? makalemize göz attıysanız vücudumuzda 2 farklı eritrosit tipi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Eğer bilmiyorsanız bunlar:

 • Hemoglobin (HGB)
 • Hematokrit (HCT)

‘lerdir.

Alttaki tabloda doğumdan yaşlılığa kadar insan hayatının geçirdiği dönemlere ait vücutta bulunması gereken hemoglobin ve hematokrit değer aralıklarına yer verilmiştir.

Hemoglobin – Hematokrit Normal Değer Aralıkları Tablosu

Yaş/CinsiyetHemoglobin Değeri (g/dL)Hematokrit Değeri (%)
Doğumda1752
Çocuklukta1236
Ergenlik döneminde1340
Yetişkin erkeklerde1647
Yetişkin kadınlarda (adet döneminde)1340
Yetişkin kadınlarda (menopoz sonrası dönemde)1442
Hamilelikte1237
Yaşlı erkeklerde1442
Yaşlı kadınlarda1339

Not: Hemogram (Tam kan sayım) testi aynı zamanda kanda bulunan yeni eritrosit sayılarının eski eritrositlere karşı oranını gösteren retikülosit sayısını da içerebilir.

Aşağıdaki tabloda ise sağlıklı ve yetişkin bir insanda bulunması gereken normal RBC değer aralıkları verilmiştir.

Normal RBC (Eritrosit) Değer Aralıkları Kaç Olmalı? – Tablosu

CinsiyetDeğer Aralığı (Trilyon hücre/L)
Erkek (Yetişkin)4.32 - 5.72 Trilyon hücre/L
Kadın (Yetişkin)3.90 - 5.03 Trilyon hücre/L

Kanda RBC düşüklüğü  nedenleri, belirtileri ve normal değerlerinden bahsettiğimize göre artık sırada eritrosit (RBC) düşüklüğü ile alakalı hastalıklar var.

RBC (Eritrosit) Düşüklüğünden Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

Kendinizde RBC düşüklüğü olduğundan eminsiniz.

Peki hiç bunun bir hastalık göstergesi olabileceğini düşündünüz mü? Düşünmediyseniz bile artık aklınızda bu sorunun olduğundan eminim.

Madem öyle sizi daha fazla merakta bırakmayalım.

Aşağıda RBC (eritrosit) düşüklüğü ile alakalı hastalıkları bulabilirsiniz. Ne yazık ki bu makalemizde hepsinden derinlemesine bahsetmemiz için yeterince vakit yok. Bu yüzden eğer hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız o hastalık hakkında yazdığımız makalelerimize de bir göz atabilirsiniz.

Aplastik Anemi: Bu hastalık bir anemi türüdür. Kısaca özetlememiz gerekirse kansızlık hastalığının daha ağır bir halidir. Bu hastalıkta iç ya da dış bir etkenden kaynaklı olarak vücudumuz yeterince RBC üretmeyi durdurur. Üretilen alyuvar hücreleri ölenlerin hızından daha yavaştır bundan dolayı tedavi edilmez ise ölümcüldür.

Kemik İliği Kanseri: Bu hastalık bir kanser türüdür. Kemik iliği bu hastalıkta alyuvar üretmeyi durdurur ve tedavi edilmezse ya da kemik iliği nakli yapılmaz ise ölümle sonuçlanır.

Siroz: Aşırı alkol kullanımı ya da karaciğerin başka bir etkene maruz kalmasından dolayı oluşan bir hastalıktır. Eğer karaciğer nakli yapılmaz ise ölümle sonuçlanır.

Hodgkin Hastalığı: Hodgkin hastalığı bir kanser türü hastalığıdır. Bağışıklık sistemimizin lenfatik siteminde başlar ve oradan vücudun diğer bölümlerine kanser sıçrayabilir. Hastalığın belirtilerinden biri de kansızlıktır.

Hipotiroidi: Bu hastalık, tiroid bezinin gerekli hormonlarınızdan bazılarını yeteri kadar üretemediğinde ortaya çıkar. Hastalığın belirtilerinden biri de kansızlık olabilir.

Demir eksikliği anemisi: Bu hastalık bir anemi türüdür ve çok sık görülmektedir. Vücudumuzda yeteri kadar demir bulunmadığından dolayı yaşanan kansızlıktır. Vücuda demir takviyesi yapılarak kolayca tedavi edilebilir.

Sistit: Sistit, idrar kesesinin iltihaplanması durumu için tıp dilinde kullanılan addır. İltihaptan kaynaklı kansızlık yaşanabilir.

Gastrit: Gastrit mide hastalıkları için kullanılan genel bir terimdir. Hastalıklardan birinin de (ülser) göstergesi kansızlıktır.

RBC (Eritrosit) Düşüklüğü Tedavisi

Madem hastalık hakkında bu kadar konuştuk, tedavisinden de bahsetmezsek olmaz. Eğer başka bir hastalığın belirtisi değilse tedavi olarak doktorunuz size kan yapıcı ilaçlar verecektir. Eğer kansızlık çok ağır bir seviyede ise size kan nakli yapılacaktır.

Tabii ki de kimse doktora gitmek istemez bundan dolayı aşağıda diyetinize ekleyerek RBC (eritrosit) sayınızı sağlıklı bir seviyede tutabilirsiniz. Çok fazla vaktinizi harcamadan hemen bu yiyecekler nelermiş bir göz atalım.

B12 Vitamini

B12 vitamini diğer faydalarının yanında vücudun kan yapmasında da fayda sağlıyor.

Peki B12 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur diye düşünüyorsanız; yumurta ve et gibi yiyeceklerde fazlasıyla bulunur.

Not: B12 hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu konu hakkında yazdığımız B12’nin Önemi makalemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Demir Minerali

Bazı besinler içinde demir minerali bulundururlar. Vücudumuzun dayanıklı ve sağlıklı olması çok büyük önem taşırlar. Buna ek olarak, kan yapımında da büyük bir rol oynarlar.

Bol demir içeren yiyecekler arasında harnup pekmezi ve üzüm pekmezi bulunur.

Bakır Minerali

Listemizin son gıda takviyesi bakır minerali! Tıpkı demir gibi bakır minerali de vücudumuzda önemli rollere sahip bir mineraldir. Bunların arasında elbette kan yapımına fayda sağlaması da bulunmakta.

Bakır içeren besinlere gelecek olursak, bunlara örnek olarak kuruyemiş, kuru üzüm ve midyeyi gösterebiliriz.


Kaynak

CureSearch

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here