Ana sayfa Hastalıklar RBC (Eritrosit) Yüksekliği Nedir? – Neden Olur? – Belirtileri ve Tedavisi

RBC (Eritrosit) Yüksekliği Nedir? – Neden Olur? – Belirtileri ve Tedavisi

697
RBC Yüksekliği
RBC Yüksekliği

RBC (Eritrosit) Yüksekliği Nedir?

RBC (eritrosit) yüksekliği, vücutta iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden fazla eritrosit bulunmasıdır. Bir diğer adıyla alyuvar sayısının fazla olmasıdır.

Eritrosit yüksekliği  genellikle vücudumuz için fazla bir tehdit oluşturmaz. Bazı durumlarda iyi kabul edilebileceği bile söylenebilir. Ancak vücudumuzdaki RBC (eritrosit) sayısı gereğinden fazla yükselirse, vücudumuzda kan taşımakla görevli olan hücreler aksine kanımızı daha koyu hale getirir ve kan dolaşımını yavaşlatır.

Eğer bir benzetmeyle anlatacak olursak vücudumuzda ki damarları bir otoyola benzetebilirsiniz. Eritrositleri ise yiyecek taşımakla görevli yük kamyonları diyebiliriz. Normal değerlerinde iken her şey yolunda, hiç bir sıkıntı yok. Normalden biraz daha fazla olduğunda her şeyin daha iyi olduğu da söylenebilir. Sonuçta şehre daha çok yiyecek geliyor ve haliyle de fiyatları düşüyor. Ama çok fazla olunca artık otoyolda sıkışma başlıyor ve kamyonlar bir adım ilerleyemiyor. Sonuç olarak taşıdıkları yiyecekleri hedeflenen noktaya ulaştırması yavaşlıyor. Tıpta bu duruma polisitemi adı verilir.

RBC ile ilgili temel bilgiler edinmek için RBC (Eritrosit) Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Bu makalemizde kan tahlilinde RBC(eritrosit) yüksekliği nedir?, RBC (Eritrosit) Ne demek? ve RBC(Eritrosit) yüksekliği nasıl tedavi edilir?  gibi bir çok soruya yanıt verdik. Eğer bunları öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız daha fazla beklemeye gerek yok, hemen okumaya başlayalım.

RBC (Eritrosit) Ne Demek – RBC ( Eritrosit) Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Hemogram (Tam kan sayımı) testlerinde gördüğümüz RBC’nin açılımı “red blood cell count” yani kırmızı kan hücre sayısıdır. Fark edebileceğiniz gibi hem eritrosit hem de kan tahlilinde RBC için aynı kısaltma kullanılıyor. Bunun sebebine gelecek olursak ‘C’ harfini iki defa kullanmayı mantıksız görmüşler. Biz de bu makalemizde RBC‘yi hangi anlamda kullandığımızı karıştırmamak için eritrosit‘lerden bahsederken RBC (Eritrosit), hemogram testinde görülen değerden bahsederken ise sadece RBC kullandık.

Eğer RBC (eritrosit) yüksekliği ne anlama gelir sorusuna gelecek olursak, bu durumun 3 farklı sebebi olabilir:

 • Yüksek Rakım: Yüksek rakımlı oksijenin az bulunduğu bir yere gittiniz. Bu durum vücudunuzun daha çok oksijen alması için gösterdiği doğal bir tepkidir.
 • Bazı İlaçlar: Vücudunuzda eritrosit seviyelerini arttıracak bir ilaç kullanmış olabilirsiniz. Sporlarda kullanılan doping ilaçlarının hepsi bu etkiyi gösterir.
 • Hastalık: Bir hastalık göstergesi olabilir.

Tabi yukarıda sıraladıklarımız sadece buz dağının görünen yüzüdür. RBC yüksekliği neden kaynaklanır sorusunu aşağıdaki alt başlıklarımızdan birinde daha detaylı bir şekilde açıkladık. Eğer sizde de RBC yüksekliği olduğundan şüpheleniyorsanız en kısa sürede doktora görünmenizi öneririz.

RBC (Eritrosit) Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kanda eritrosit yüksekliği durumunun belli başlı önemli belirtileri bulunmamaktadır. Yine de aşağıdaki listemizde RBC yüksekliğinde sık sık görülen belirtileri görebilirsiniz:

 • Eklem Ağrıları
 • Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında hassaslık
 • Kaşınma ve deride kızarıklıklar (özellikle duştan sonra)
 • Gece uyuyamama
 • Göğüs ağrısı
 • Gözde bulanıklık
 • Kas ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Kulak çınlaması

Eğer bu belirtilerden sık sık muzdarip iseniz en kısa sürede doktora başvurmanızı öneririz. Çünkü RBC yüksekliği başka bir hastalık belirtisi de olabilir.

RBC (Eritrosit) Yüksekliği Sebepleri Nelerdir?

Daha önceden de söylediğimiz gibi vücudumuzda gereğinden fazla eritrosit bulunması bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da bir sebebi vardır. Biz de kanda eritrosit yüksekliği sebeplerini inceledik ve sizler için bunları sıraladık:

 • Sigara içmek
 • Yüksek rakımda bulunma
 • Susuz kalma
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Kemik iliği rahatsızlıkları
 • RBC sayısını arttıran ilaçlar (örn: Gentamicin, Methyldopa, her hangi bir doping ilacı)
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Vücuda kan transferi
 • Hemoglobinopati rahatsızlığı

RBC (Eritrosit) Kaç Olmalı? – RBC (Eritrosit) Normal Değerleri

Kan tahlilinde RBC (eritrosit) yüksekliği neden kaynaklanır, belirtileri nelerdir bunlara göz attığımıza göre sırada RBC(eritrosit) kaç olmalı sorusunun cevabı var.

Eritrositler kemik iliğinde üretilir, oradan da kan dolaşımına katılarak akciğerlere doğru yolculuklarına başlarlar.

Vücudumuzda 2 farklı eritrosit tipi bulunur. Bunlar:

 • Hemoglobin (HGB)
 • Hematokrit (HCT)

‘lerdir.

Alttaki tabloda ise doğumdan yaşlılığa kadar insan hayatının geçirdiği dönemlere ait vücutta bulunması gereken hemoglobin ve hematokrit değer aralıklarına yer verdik.

Belirli Dönemlere Ait Hemoglobin ve Hematokrit Değer Aralıkları Tablosu

Yaş/CinsiyetHemoglobin Değeri (g/dL)Hematokrit Değeri (%)
Doğumda1752
Çocuklukta1236
Ergenlik döneminde1340
Yetişkin erkeklerde1647
Yetişkin kadınlarda (adet döneminde)1340
Yetişkin kadınlarda (menopoz sonrası dönemde)1442
Hamilelikte1237
Yaşlı erkeklerde1442
Yaşlı kadınlarda1339

Not: Hemogram (tam kan sayımı) testi aynı zamanda kanda bulunan yeni eritrosit sayılarının eski eritrositlere karşı oranını gösteren retikülosit sayısını da içerebilir.

Aşağıdaki tabloda ise sağlıklı ve yetişkin bir insanda bulunması gereken normal RBC değer aralıkları verilmiştir.

Normal RBC (Eritrosit) Değer Aralıkları Tablosu

CinsiyetDeğer Aralığı (Trilyon hücre/L)
Erkek (Yetişkin)4.32 - 5.72 Trilyon hücre/L
Kadın (Yetişkin)3.90 - 5.03 Trilyon hücre/L

Eğer başka bir hastalıktan muzdarip değil iseniz doktorunuz size sadece kan sulandırıcı ilaçlar verecektir.

Bu hastalığı doğal yollarla tedavi etmenin yolu yoktur, ancak vücudumuzun eritrosit değerlerini sağlıklı seviyede tutmak için gerekli olan vitamin ve mineralleri gıdalar aracılığı ile almanızı tavsiye ederiz.

İsterseniz şimdi bunlara bir göz atalım:

RBC (Eritrosit) Yüksekliği Tedavisi Nedir?

B12 Vitamini

B12 vitamini diğer faydalarının yanında vücudun kan yapmasında da fayda sağlıyor. Hangi yiyeceklerde bulunduğuna gelecek olursak; yumurta ve et gibi yiyeceklerde fazlasıyla bulunur.

Not: B12 hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu konu hakkında yazdığımız B12’nin Önemi makalemize göz atmanızı öneririz.

Demir Minerali

Bazı besinler içinde demir minerali bulundururlar. Vücudumuzun dayanıklı ve sağlıklı olması çok büyük önem taşırlar. Buna ek olarak, kan yapımında da büyük bir rol oynarlar.

Bol demir içeren yiyecekler arasında harnup pekmezi ve üzüm pekmezi bulunur.

Bakır Minerali

Listemizin son gıda takviyesi bakır minerali! Tıpkı demir gibi bakır minerali de vücudumuzda önemli rollere sahip bir mineraldir. Bunların arasında elbette kan yapımına fayda sağlaması da bulunmakta.

Bakır içeren besinlere gelecek olursak, bunlara örnek olarak kuru üzüm, bazı çerezler ve midye olarak bir kaç besini gösterebiliriz.


Kaynak

MayoClinic

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here