Ana sayfa Adım Adım Saç Nasıl Uzar – Saç Uzatmak İçin 5 Doğal Yöntem

Saç Nasıl Uzar – Saç Uzatmak İçin 5 Doğal Yöntem

387
Saç Nasıl Uzar
Saç Nasıl Uzar

Saç nasıl uzar diye düşünüp duruyorsunuz. Bunun için çok araştırdınız, tavsiyeler aldınız. Bu yazımızda saç uzatmak için uygulayabileceğiniz ve kanıtlanmış 5 doğal yöntemi ele alıyoruz.

Kadınların havası, asaleti ve güzelliğin çerçevesi olan ışığı, saçlar. Ah zaman geçmiyor ki daha da uzasınlar. İşi gücü bırakıp bununla ilgileniyoruz. Saçlarınızı ısı kullanarak şekillendirmek, kimyasal işlemler yaptırmak, hava kirliliği, yetersiz beslenme gibi birçok etkenle beraber saç uzaması yavaşlar, yıpranır ve istemesek de saçlarınızı kestirmek zorunda kalırız.

Hal böyle olunca uzun sağlıklı saçlara hasret kalırız. Saç nasıl uzar?, saç nasıl hızlı uzatılır?, hızlı saç uzatma teknikleri nelerdir? gibi sorularla bu sorunu çözmek için araştırmalar yaparız.

Bu durumda saç uzatma için doğal yöntemler imdadımıza koşuyor. Peki bu saç uzatma yöntemleri uygulanarak en hızlı sonucu nasıl alırsınız?, neler yapmanız gerekli? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık, buyrun;

Saç Nasıl Uzar – Saç Uzatmak İçin 5 Doğal Yöntem

1. Soğan Kürü

Eskilerden beri kullanılan soğan kürü hızlı saç uzatma yöntemlerinden en bilinen ve etkili olanıdır. İhtiyacınız olan saç uzunluğu ve gürlüğüne oranla suda orta boy soğanı kaynatıyoruz. Biraz ılıklaştıktan sonra temiz saçlara masaj yaparak uyguluyoruz. En az 1-2 saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 1 uygulamanız yeterli.

2. Yağlar

Yağlar hızlı saç uzatma konusunda oldukça başarılı. Doğal olduğu için saçlarınıza zarar vermeden saçlarınızın daha yumuşak, parlak ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç uzatan yağlar; zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, yılan yağı, hint yağı, badem yağı, avakado yağı, jojoba yağı, argan yağı. Hızlı saç uzatma konusunda oldukça başarılı olan bu yağların hepsine sahip olmak zorunda değilsiniz. Bu yağlardan ister bir tanesini ister de birkaçını karıştırarak kullanabilirsiniz. Saçlarınızın diplerinden başlayarak uçlarına kadar sürüp saç diplerine masaj yaparak uygulayıp en az 2-3 saat bekletin, vaktiniz varsa daha uzun da tutabilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

3. Saç Uzatan Şampuanlar

Piyasada birçok hızlı saç uzatan şampuan bulunmakta. Fakat alacağınız şampuanın içeriklerine bakmaya özen gösterin. İçerik kısmında yazan birçok şeyin ne anlama geldiğini anlayamayabilirsiniz, bu yüzden şampuan almadan önce kısa bir araştırma yaparak en azından hangi maddelerin olmaması gerektiği öğrenebilirsiniz. Alacağınız şampuanın doğal içerikli olmasına dikkat edin. Sulfate, citric asit, sodium citrate, parfum, paraben vb. içeriklerden kaçınınız.

4. Kimyasallardan Uzak Tutma, Evde Hazırlayacağınız Doğal Saç Maskeleri

Evde pratik hazırlayabileceğiniz doğal saç maskenizi beklettikten sonra durulayın, dolaşıklarınızı uçtan ve saçı yıpratmadan tarayarak açın.Bu arada yeri gelmişken şunları da hatırlatalım; saçınızı kurutma, yanlış tarama ve sıkı bağlayarak yatma gibi yanlış uygulamalar da saç uzaması hızını olumsuz yönde etkilemektedir.

Heyecanlanıp güdülerinize yenilip doğum kontrol hapıyla saç maskesi yapmayı ya da şampuana katarak uygulamak gibi dozunu ve zararını bilmediğiniz yöntemlerden uzak durmak önemli. Sonuçta bu kimyasalın içinde yüksek doz hormon bulunmakta. Bu yüzden beyne en yakın bölgede bekletmenin tehlikelerinden bihaberiz. Bu ne kadar sağlıklı olabilir ki, onun yerine doğal sarımsak yağı, badem yağı gibi ürünlerle hem parlaklık hem hızlı uzama sağlayabilirsiniz.

5. Sağlıklı Beslenme ve Vitamin Tavsiyeleri

Buraya kadar bahsedilen yöntemlerle saçlarınızı dışarıdan uygulanan ürünlerle uzatmaya çalıştık. Saçlarınızın daha hızlı uzayabilmesi için beslenmeniz de yaptığınız bakımlar kadar önemli. Yeterli protein, vitamin ve su tüketimi saçlarınızın hızlı uzamasını sağlar. Eğer saçlarınız olduğundan daha yavaş uzuyor hatta dökülme sorunu yaşıyorsanız, bunun sebebi vücudunuzun ihtiyacı olan vitamini yeterli miktarda alamamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için gıda takviyelerinden yardım alabilirsiniz. A, B,  ve C vitaminleri ve özellikle biotin hapları saçların uzamasında oldukça etkilidir.


Kaynaklar

How hair grows

Hair Loss: The Science of Hair

How to Make Your Hair Grow Faster

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here