Ana sayfa Bilmeli miyim? Siber Saldırı Nedir? – Siber Saldırılardan Korunma Yolları Nelerdir?

Siber Saldırı Nedir? – Siber Saldırılardan Korunma Yolları Nelerdir?

168
siber saldırı
siber saldırı

Gündelik yaşantımızın bir parçası haline gelen interneti kullanmayan kalmamıştır. İhtiyacımız olan bütün şeyleri karşılayan ve merak ettiğimiz çoğu şeyi öğrenebildiğimiz bu ortamda kişisel güvenlik çok önemli. Ucu bucağı olmayan bir tünelden bahsediyoruz. Sonuçta gündelik yaşamımızdaki rekabet, politik kızışmalar ve çatışmalar bu sanal dünyaya yansıdıkça buradaki çatışmalar ve saldırılar da kaçınılmaz hale geliyor. Bu çatışma ve kargaşadan kastımız siber saldırılardır!
Günümüzde siber saldırılardan korunmak için bir çok şirket ve hatta hükümetlerde çok büyük önlemler almakta. Çünkü web siteniz, mail adresiniz veya sosyal medya hesaplarınız her an hackerlar tarafından saldırı altında kalabilir. Özellikle kurumsal siteler ve şirket ağları eğer önlem alınmazsa saldırıya açık bir hedef tahtası haline gelebiliyor. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırılardan Korunma Yolları Nelerdir? sorularının cevaplarını bilmemiz gerekiyor.

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı, devlet, banka, şirket ve şahıs bilgisayar sistemlerine ve hesaplarına, internet ve bilgisayar alanında kendilerini geliştirmiş kişilerin bir ‘hack’ grubu oluşturarak hesaplara zarar verme işlemine denir. Siber saldırıların oldukça büyük zararları olabilmektedir. Mesela DDOS saldırısı gibi bir siber saldırı sonrasında web siteniz kullanılamaz hale gelecektir. Üstelik bu siber saldırılar sırasında yollanan çeşitli virüsler sisteminizin güvenliğinin, mail adreslerinizin ve hatta bulut hesaplarınızın gizliliğini sıkıntıya sokacaktır. Siber saldırıların bir diğer riski de web sitesi yönetim panelinizin, kişisel/kurumsal mail hesaplarınızın veya sosyal medya hesaplarınızın şifrelerinin hackerlerin eline geçmesidir. Böylece hesaplarınızın kötü amaçlar peşinde olan insanlar tarafından yönetilmesi ve bilgilerinizin onların eline geçmesi engellenemez. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamak için sistemlerimizi ve cihazlarımızı siber saldırılardan nasıl koruyacağımızı öğrenmeniz gerekir.

Siber Saldırılardan Korunma Yolları Nelerdir?

Siber saldırılardan korunmanın en önemli yolu şifrelerinizin ele geçirilmesini önlemektir. Eğer şifreniz yalnızca sayılardan oluşuyorsa risk altındasınız demektir! Bu tür şifreler gelişmiş ‘keylogger’ yazılımlarıyla kolayca çözülebilmektedir. Bu yüzden şifreleriniz mutlaka sayı, harf ve işaret kombinasyonuyla beraber oluşturulması öneriliyor. Bir diğer hususta çerezleri ve internet önbelleğini sık sık temizlemektir. Daha da açacak olursak, ”şifremi hatırla” seçeneğini kullandığınız web sitelerinde dolaştığınızda, mevcut şifrenizin bulunduğu web formları önbellekte kayıtlı olacaktır ve bu formlara ulaşan hackerların şifrenizi ele geçirmesi kolaylaşacaktır. Ayrıca güncel bir işletim sistemi kullanmak sizi siber saldırılara karşı daima daha korunaklı yapacaktır. Daha sonra ise bir güvenlik duvarı oluşturun. Bunların haricinde lisanslı ve güncel bir internet güvenlik sistemi/programı kullanmak kişisel bilgilerinizi korumak adına yapılabilecek en iyi yollardan biridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here