Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Sindirimi Kolaylaştıran Besinler – Sindirimi Hangi Besinler Hızlandırır?

Sindirimi Kolaylaştıran Besinler – Sindirimi Hangi Besinler Hızlandırır?

264
Sindirimi Kolaylaştıran
Sindirimi Kolaylaştıran

Çoğumuz en az bir sefer sindirim sorunu yaşamışızdır. Mide yanmasından, hazımsızlığa kadar bir çok rahatsızlığı da beraberinde getiren bu durum neredeyse herkesi yakından ilgilendiriyor. Ayrıca kabızlığa da sebep olan hazımsızlık en çok yakınılan durumlardan birisidir. Kabızlıktan kurtulmanın da en etkili yolu bol sıvı tüketimi ve sindirimi kolay yiyecekler yemektir. Ama yoğun iş hayatınızda bu besinleri her zaman tüketemeyebilirsiniz veya yeterli sıvı almayı unutabilirsiniz. Ama durun! Eczaneye gitmeden önce sizler için hazırladığımız tüketimi ve hazırlanışı pratik sindirimi kolaylaştıran besinleri ve içecekleri mutlaka denemelisiniz! Ayrıca beslenmenize dikkat ederken Besinlerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışları da okumanızda fayda var.

Sindirimi Kolaylaştıran Besinler

1. Çay veya Kahve

Kahvenin o kendisine has kokusunu mu seviyorsunuz? Bir fincan kahve olmadan güne başlayamıyor musunuz? Yoksa tam bir çay tiryakisi misiniz? Fark etmez, iki içecekte de kabızlığa iyi gelen kafein var. Kafein doğal idrar söktürücüdür.
Uyarı: Kafeini gereğinden fazla tüketmek ishale sebep olabilmektedir.

2. Bal

Sindirimi kolaylaştıran besinler arasında bal da bulunmaktadır. Bu altın renkli besini ister çaya karıştırın ister yulaf ezmesiyle beraber kullanın. Sonuç aynı! Elveda kabızlık! Balın en etkili yöntemi ise ılık suda gizli. Bir fincan ılık suya bir kaşık balı karıştırın ve yemeklerinizden 30 dakika önce tüketin. Ayrıca bu karışıma yarım limonun suyunu da sıkıp etkisini artırabilirsiniz.
Uyarı: Bal doğal şekerdir ve özellikle diyabet hastalarının günde 1 çay kaşığından fazla bal tüketmesi sakıncalıdır.

3. Yağsız Süt

Yağsız süt tüketmek bir başka kabızlık giderici besindir. Bazı araştırmalara göre tam yağlı süt hazımsızlığa iyi geliyor denilse bile güncel araştırma ve deneylere göre yağsız süt tüketimi kabızlığa daha iyi geliyor çünkü yağsız süt sindirim hormonlarını uyarıyor ve sindirimi daha da kolaylaştırıyor.

4. Domates Suyu

Kabızlığın ve hazımsızlığın en önemli sebebi lif eksikliğidir ve bu oranı vücudunuzda artırmalısınız. Diğer meyve ve sebze sularıyla kıyasladığımız zaman lif oranı en yüksek besin domates suyudur.

5. Fesleğen

Fesleğen bağırsaklarınızı çalıştırarak sindiriminizi hızlandırır böylece kabızlıktan hızlı bir şekilde kurtulmuş olursunuz. Fesleğen çayı ise bunu en iyi ve kolay yöntemidir. Bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı fesleğen katın ve bunu günde 2-3 defa tekrarlayın.
Uyarı: Tedaviye cevap verme süresini etkileyeceği için, diyabet hastaları fesleğen tüketmeden önce doktoruna başvurmalıdır!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here