Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Siyah Hardal Tohumu Nedir? – Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah Hardal Tohumu Nedir? – Faydaları ve Zararları Nelerdir?

2150
Siyah hardal tohumu
Siyah hardal tohumu

Siyah hardal tohumu nedir?, Faydaları ve zararları nelerdir?ve kullanımı hakkında sorularınızı yanıtlıyoruz. Günümüzde bulunan birçok faydalı tohumlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bunlardan bir diğeri ise Siyah Hardal Tohumu diyebiliriz. Şimdi gelin Siyah Hardal Tohumunu beraber inceleyelim.

Siyah Hardal Tohumu Nedir? – Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Siyah Hardal Tohumu Nedir?

Siyah hardal tohumu bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen tohum ve yağ ilaç yapmak için kullanılır.

Siyah hardal yağı, grip, romatizma ve eklem iltihabı için kullanılır. Aynı zamanda idrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliği vardır.

Bazı insanlar siyah hardal tohumunu sıcak suyla karıştırır ve hamur kıvamına getirir. Oluşan bu hamuru ciltlerine sürerler. Bu uygulama pnömoni, romatizma, eklemlerde belde ve ayaklardaki ağrıyı azaltmada çok etkilidir.

Siyah hardal yaprakları salatalarda ve diğer yemek türlerinde de kullanılır. Ayrıca Kinoa Tohumu ve Chia Tohumuna da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca gıdalarda baharat olarak kullanılır. Hardal sosu yapmak için 3 tip hardal kullanılır;

 1. Siyah hardal(brassica nigra) en keskin kokuludur.
 2. Beyaz hardal(brassica alba) en yumuşak olup geleneksel Amerikan hardalı yapmak için kullanılır.
 3. Kahverengi hardal (brassica juncea) koyu sarıdır, keskin bir tada sahiptir ve Dijon hardalı yapmak için kullanılır.

Kahverengi hardalı hasat etmek siyah hardal tohumundan daha kolaydır.

Tıbbi olarak nasıl bir faydası olduğuna dair kesin bilgiler yok. Ancak siyah hardal ağrıyı azaltabilen kimyasal maddeler içerir. Ancak cilde çok uzun süreli temas etmesi halinde tahriş ve yaralanmalara sebep olabilir.

Siyah Hardal Tohumu Faydaları Nelerdir?

Genel Faydaları

 • Kanser Tedavisi: Hardal tohumlarındaki glukozinolatlar ve mirosinaz gibi bileşiklerin varlığı, kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için kullanıldığı bilinmektedir.
 • Romatizma: Hardal tohumları, romatizmal artrit hastalarına rahatlama kaynağıdır. İçindeki selenyum ve magnezyum içeriği, bu sorundan kurtarmaya yardımcı olur.
 • Migren: Migren oluşumu, hardal tohumunda bulunan magnezyum içeriği sayesinde azalmaktadır. Balığınıza az miktarda hardal tohumu katarak omega-3 içeriğini artırabilirsiniz.
 • Nefes Darlığı: Genel olarak hardal tohumlarının nefes darlığına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Vücut Direnci Artırımı: Hardal tohumlarında hastalıkların oluşmasını önleyen bazı besin maddeleri vardır.
 • Lifler: Hardal tohumları vücuttaki sindirimi kolaylaştıran iyi bir lif kaynağıdır. Bağırsak hareketlerini hızlandırır, böylece vücudun metabolizmasını düzenlerler. Bu bitkideki lif içeriği, çoğunlukla çok kolay çözünür ve vücudun kullanım için etkili hale gelir.
 • Kanser Riskini Önlemesi: Hardal tohumlarındaki selenyum içeriği, kanser hücresi oluşumuna karşı vücuda direnç sağlar. Kanser hücrelerinin gelişme hızını yavaşlattığı bilinmekte ve ayrıca iyi bir anti-oksidan görevi görmektedir.
 • Kan Basıncı ve Menopoz: Bakır, demir, magnezyum ve selenyum gibi hardal tohumlarında bulunan birtakım besinler tansiyonun düzenlenmesine ve menopozun etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Astım: Hardal tohumlarının astım hastaları için faydalı olduğu da biliniyor. İçinde bakır, magnezyum, demir ve selenyum gibi minerallerin varlığı astım krizlerinin önüne geçmektedir.
 • Bunlara ek olarak kılcal damarlara olan faydası da uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Hardal Tohumunun Cilde Olan Faydaları

 • Cilt Tazeleyici: Hardal tohumları doğal bir cilt yenileyicidir. Hardal yağına lavanta veya gül yağı ekleyin. Yüzünüze sürüp ovarak ölü cildi pul pul dökmek için bu karışımı kullanın.
 • Cildi Nemlendirir: Aloe vera jeli ile birlikte kullanılan hardal tohumları, cildi nemlendirmek için mükemmel bir kombinasyon oluşturabilir. Yüzünüzdeki tüm lekeleri temizler ve cildi içerden besler.
 • Yaşlanmayı Geciktirir: Hardal tohumları karoten ve lutein içeren mükemmel bir kaynaktır. Aynı zamanda A, C ve K vitamini açısından bir güç kaynağı denilebilir. Bu besinlerin hepsi birlikte mükemmel bir antioksidan oluştururlar.
 • Enfeksiyonla Mücadele Eder: Bu tohumlar, anti-fungal özellikleri ile bilinen iyi miktarda kükürt içerir. Deri hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Hardal Tohumunun Saç İçin Faydaları

 • Saç Uzatma: Hardal tohumundan ekstrakte edilen hardal yağı iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini, saçların uzaması için mükemmel bir besindir. Ayrıca, daha hızlı saç büyümesini sağlayan harika bir uyarıcıdır.
 • Saçları Güçlendirir: Hardal tohumları, protein, kalsiyum, A ve E vitamini, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Bunların hepsi saçlarınızı için güçlendiricidir. Güçlendirilmiş saçlar daha az saç dökülmesine de neden olur.
 • Parlaklık Kazandırır: Hardal tohumları yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri saçlara parlaklık ve canlılık verir.

Siyah Hardal Tohumu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 • Ağız yolu ile çok miktarda siyah hardal tohumu alınması boğaza zarar verebilir ve kalp yetmezliği, ishal, uyuşukluk, nefes darlığı, koma ve ölüm gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
 • Uzun süre cilde uygulandığında cilt te tahriş ve kabarıklıklar oluşturabilir.
 • Hamile iseniz kesinlikle kullanmamalısınız. Siyah hardal adet döneminizi başlatan ve düşük yapmanıza sebep olabilecek kimyasallar içeriyor.

Siyah hardal tohumu kullananların yorumları birçok insan tarafından merak edilmekte. Siz de deneyimlediyseniz aşağıda bulunan yorum kısmına görüşlerinizi belirtebilirsiniz.


Kaynak

StyleCraze

WebMD

DRHealthBenefits

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here