Ana sayfa Kişisel Gelişim Stresten Kurtulma ve Rahatlamanın 5 Yolu

Stresten Kurtulma ve Rahatlamanın 5 Yolu

244
Stresten kurtulma
Stresten kurtulma

Günden güne gelişen ve bir o kadar da büyüyen şehirleşme, bunaltıcı iş ortamları, yaşamın getirdiği yoğun düşünce fırtınaları, hayatta kalma çabaları ve daha fazlası. Tüm bunlarla uğraşırken strese girmemek imkansız desek yanılmış olmayız. Güncel bir araştırmaya göre dünya genelindeki işçilerin %80’i aşırı strese maruz kalmakta. Elbette stresten kurtulma yolları var ancak tamamıyla rahatlamak ve stresten kurtulmak imkansız. Stres hayatın bir parçası ve onunla savaşmak zorundayız. Aksi takdirde onun esiri olur, hayatın getirdiği güzellikleri göremeyiz. Kendinize vakit ayırın ve zorundalıklarınızı kısa bir süre dahi olsa bir kenara bırakın ve rahatlayın!

Stresten Kurtulma ve Rahatlamanın 5 Yolu

1. Rahatlamak ve Stresten Kurtulmanın En İyi Zamanı Ne Zamandır?

Aslında stresten kurtulmanın ve rahatlamanın kesin bir zamanı yoktur ancak akşam saatleri stresten kurtulmak için çok iyi bir vakittir. Şehir hayatı yavaş yavaş azalmaya başlar, gürültü ve kargaşa yerini dinginliğe ve yıldızların parıltısına bırakır bu vakitte. Ayarıca günün ilk saatleri de sizi huzura kavuşturacak ve stresten kurtaracak gizemli ve sakin saatleri içerisinde barındırır. Sabah erken saatlerde uyandığınızda pencerenizi açıp gökyüzüne doğru bir bakmayı deneyin. Stresten kurtulmak işte bu kadar basit! Buna bir de sakinleştirici bir müzik eklerseniz değmeyin keyfinize 🙂

2. Ilık Bir Duş Sizi Kendinize Getirir

Bazen sadece kanepede öylece uzanmak stresten kurtulmak için yeterli olmaz. Özel kokulu ve rahatlatıcı duş jelleriyle sizi rahatlatacak ve tüm stresinizden kurtaracak ılık bir duş alın. Ancak dikkat etmeniz gereken bir yer var. Stresinizi ve sorumluluklarınızı duşa taşımayın! Gözlerinizi kapatın ve suyun ılık ve rahatlatıcı özelliğini tüm vücudunuzda hissetmeye çalışın. Sıcak su kan akış hızınızı hızlandırıp kaslarınızı gevşetip harekete geçirecektir.

3. Rahatlığı Daha Derinlere İndirin

Sıcak bir duşun ardından rahat yatağınıza uzanıp stresten uzaklaşmaya çalışmak sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Birçoğunuz uykuya dalmak isterken bazılarınız da rahatlatıcı bir masaj isteyecektir. Bunun iki yolu var. Masajı ya evinizde bulunan kullanımı basit masaj aletleriyle yaparsınız ya da bir masöre gidip dilediğiniz gibi masaj yaptırabilirsiniz.

4. Bir Hobiniz Olsun

Stresten kurtulma ve rahatlama çok zor değil demiştik. Kulağa biraz basit gelebilir ancak edineceğiniz bir hobi sizin yüzünüzü güldürecek ve hayatın koşturmacasından sizi bir süre uzak tutacaktır. Kendinize ait bir hobi bahçesi yapıp dilediğinizi ekip biçebilirsiniz. Günümüzde çok çeşitli koleksiyon hobileri mevcut. Size sıcak gelen ve hoşunuza gidebilecek bir koleksiyona başlayabilirsiniz. Ayrıca Kolay ve Ucuz Yoldan Yapılabilecek Hobiler ve En Popüler 50 Hobi‘ye de göz atabilirsiniz.

Ve Gecenin Sonunda Bir Sürpriz Daha Var;

İyi bir yemeğin ardından seçtiğiniz bir filmi dilediğiniz gibi seyretmek, zevkinize göre bir kitap alıp okumak, ve daha fazlası. İşte rahatlama ve stresten kurtulma bu kadar eğlenceli! Hepsinin sonunda güzel bir uyku çekmek de işin en güzel tarafı değil mi sizce de? Dahası var! Sizler için hazırladığımız “Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler” listesine ve “Ölmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar” listesine bir göz atabilirsiniz.

5. Midenizin Sesine Kulak Verin

Rahatlama ve stresten kurtulma konusunda en lezzetli yolu bu olmalı! Düzenli olarak yediklerinizi ve sıradan olanları bir günlüğüne kenara bırakın ve kendinize bir ödül verin! Daha önce yapmadığınız ve merak ettiğiniz bir yemeği veya tatlıyı evde kendi başınıza yapmaya çalışabilirsiniz. Yemek yapmakla uğraşamam diyorsanız istediğiniz ve farklı bir yemeği veya tatlıyı seçtiğiniz bir yerde yiyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, pizzayı neredeyse herkes sever ve çoğunuz yemişsinizdir ancak özel yapım bir İtalyan pizzasını çok azınız tatmıştır. İstediklerinizi yiyip içmek sizi rahatlatacak ve stresten kurtulma yolunda size yeterince yol katettirecektir. İşte bu kadar basit!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here