Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Tahinin Faydaları – Tahin Nedir? – Mideye ve Cilde Faydaları

Tahinin Faydaları – Tahin Nedir? – Mideye ve Cilde Faydaları

704
Tahinin Faydaları
Tahinin Faydaları

Tahinin faydaları veya tahinin mideye ve cilde faydaları da yadsınamayacak derecede önemlidir. Buna ek olarak, susam yağı hakkında yapılan araştırmalar sonucu birçok bulguya rastlanmıştır.

Tahin Nedir?

Tahin, susam tohumlarından yapılan mucizevi gıda, besleyici değerinin de yüksek olduğu kanıtlanmış bir besindir.

Susam tohumları yani tahin, zeytinyağı, ceviz ve keten tohumunda da olduğu gibi hem kalp dostu bir besindir hem de bağışıklık sistemini artıran önemli bir gıdadır.

Yazımızı okuduktan sonra da tahini sofranızdan eksik etmeyeceğinize inanıyoruz. Gelelim tahinin faydaları ve tahin besin değerine;

Tahinin Faydaları – Tahinin Mideye ve Cilde Faydaları – Tahin Besin Değerleri


1. Tahin Sağlıklı Bir Yağ ve Protein Deposudur – Yüksek Miktarda Sağlıklı Yağ ve Amino Asit İçerir

Diğer tohum ve fındık vb. şeylere kıyasla susam tohumları en yüksek sağlıklı yağ içeren besinlerden biridir. Bu nedenle tahin, diğer tohum yağlarına göre daha akışkandır. Bunlara ek olarak susam tohumları, %55 oranında sağlıklı yağ içerirken, %20 oranında da protein içeriyor.

Beslenme konusunda incelenecek olursa, çok yemek yeyip yüksek kalori alınmasındansa, az miktarda tahin tüketip aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Az miktarda tüketildiğinde bile tahinin cilde faydaları, hatta kalbe ve hormonlara da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Tahin yağının yaklaşık %50-60‘ı iki yararlı bileşikten meydana gelir: sesamin ve sesamolin. Triptofan, lizin, gamma-tokoferol, oleik asit ve metiyonin gibi fenolik bileşikler içermesiyle de bilinir.

Bunların yanı sıra tahinin saça faydaları da bilim adamlarınca kanıtlanmıştır.

2. Tahinin Zihine Faydası – Temel Vitamin ve Mineral Kaynağıdır

Tahinin faydaları arasında belki de en önemli özelliği vitamin ve mineral kaynağı olmasıdır. Magnezyum, bakır, fosfor, manganez, demir ve çinko gibi mineraller içeren tahin, tiamin gibi B vitaminlerini elde etmek için de mükemmel bir besindir.

Tahin tüketmeniz bakır eksikliğinizin de önüne geçiyor. Ayrıca sinir, kemik ve metabolik sağlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle çocuklar ve sınava hazırlanan öğrenciler için tahin tüketmek çok önemlidir. Stres ve birçok bilişsel süreçle uğraşırken zihinsel anlamda size destek sağlayacaktır.

3. Tahinin Tansiyona Etkisi – Kan Basıncını ve Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur

Susamda bulunan sesamolin ve sesaminin sahip olduğu antitrombotik özelliği, akut koroner sendromun ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Tahin yapımında kullanılan susam tohumlarının kolesterolü ve kan basıncını normal düzeylere getirdiği de biliniyor. 2006 yılında, 32 hipertansiyon hastasının 45 gün boyunca besin programına tek diyet yağı olarak eklenen susam yağının tansiyon değerlerini normal düzeylere düşürdüğü saptanmıştır.

4. Tahinin Kansere Faydası ve Koruyucu Rolü – Denge Hormonlarına Faydalı

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için tahinin koruyucu bir rolü vardır. Ayrıca bu dönemlerde yaşanabilecek olan kanser ve osteoporoz gibi çeşitli hastalıkların riskini de düşürebileceği öngörülüyor.

5. Tahinin Cilde Faydası – Yağların Kraliçesi “Susam Yağı” Cilt Sağlığına İyi Geliyor

Aminoasit, E, B vitaminleri, mineral ve iyi bir yağ asidi kaynağı olan tahin, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve genç bir cilt görünümüne olanak sağlıyor. Sadece tüketme yoluyla değil, cildinize sürmeniz bile bu faydaları cildinize işleyebiliyor.

Susam yağı da binlerce yıldır yanık, hassasiyet ve kurumalara karşı tedavi amacıyla kullanılıyor. Ürettiği kolajen ve çinko sayesinde cilde sıklık ve esneklik sağlayıp, hasarlı dokuları onarıyor. Bu yüzden doğal tedavi yöntemleri arasında “Yağların Kraliçesi” olarak da adlandırılıyor.

6. Tahinin Kronik Hastalıklara Faydası – Besin Emilimini Artırıyor

Araştırmalar, tahindeki E vitamininin içerdiği tokoferol gibi koruyucu çözünür bileşiklerin emilimini artırdığı gözlemlendi.

Araştırmacılar, düzenli bir şekilde tüketilen tahinin, ortalama tokoferol düzeylerini %19 gibi belirgin bir düzeyde artırdığını saptamışlardır. Bunun da iltihaplanmayı, oksidatif stresi ve kronik hastalıkların gelişimini de önlemede etkili olabileceği öngörülüyor.

Tahin faydaları konusunda bilgi sahibi olduk. Şimdi sırada müthiş karışım tahin pekmez faydaları ve tahin besin değeri tablosunu veriyoruz.

Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir?

Ayrıca pekmez ile karıştırıldığında ünlü bir karışım olarak bildiğimiz tahin pekmez faydaları konusunda da bilgi edinmekte fayda var, bakalım neymiş tahin pekmezi faydaları:

 • Antidepresan özelliği
 • Mide sağlığı
 • Karaciğer sağlığı
 • Hücre yenilenmesi
 • Cinsel etkileri
 • Safra taşlarının düşürülmesi
 • Bronşit tedavisi
 • Astım tedavisi
 • İdrar söktürücü etkisi
 • Bağırsak hareketlerinin düzenini sağlama
 • Kemik gelişimi
 • Demir eksikliğini giderme
 • Vücudun su kaybını önleme
 • Zayıf kişiler için ideal ve sağlıklı bir kilo alma besini olması

Tahin Besin Değeri

Tahin besin değeri (100 gr. için) aşağıdaki gibidir;


Besin Değeri Adıkcal / gr / mg
Kalori583 kcal
Protein17.5 gr
Karbonhidrat21 gr
Yağ48 gr
Lif5 gr
Kolesterol0
Sodyum74 mg
Potasyum415 mg
Kalsiyum420 mg
Demir2.51 mg
Magnezyum351 mg

Kaynak

DrAxe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here