Ana sayfa Kişisel Gelişim Tembellikten Kurtulmanın Yolları

Tembellikten Kurtulmanın Yolları

423
Tembellikten Kurtulmanın yolları
Tembellikten Kurtulmanın Yolları

Her suçu teknolojiye atıyoruz ama napalım. Acaba gerçekten hayatımızın karmaşıklığı içerisinde son trend teknoloji cihazlarını kullanmıyor olsak bu tembellikten kurtulamaz mıydık?  Bu vücutta yer bulamaz mıydı? Tabiki hayır. Tembelliğin  kişilikle de ilişkisi olduğu aşikar. İşte sizleri tembellikten kurtaracak ve işinize daha da motive edecek 10 altın kural.

Tembellikten Kurtulmanın 10 Yolu

1. Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Amacı olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez. Kendinize 3 hedef belirleyin; kısa, orta ve uzun vadeli hedefler. Kısa hedefler, 1-2 günlük hedeflerdir. Akşam yemeğimde ne yemek istiyorum? Yarın hangi işimi halledeceğim? Orta hedeflere dönemsel hedefler de diyebiliriz. Yazın nereye tatile gideceğim? 4 ay sonra yeni bir araba almak istiyorum.. Uzun hedefler ise bizim asıl hayâllerimizdir. Pilot olmak istiyorum. Dünya turuna çıkmayı planlıyorum. Bu şekilde kendinize bir hedef belirlemek sizi durağanlıktan kurtarıp harekete geçmeye zorlayacaktır. Hadi o halde, ne bekliyorsunuz!?

 

2. Pozitif Şarkılar Dinleyin

Müzik hayatımızın bir parçası. Kimi zaman bir minibüste, kimi zaman okulda, kimi zaman da iş yerimizde bize eşlik eder. Bizi eğlendirdikleri gibi üzmesini bilen şarkılarda vardır. Slow şarkılar dinleyip geçmişe gidip hatıralarınızı depreştirmekten ziyade sizde pozitif hisler uyandıran şarkılar dinlerseniz hem sizi harekete geçirir hem de hayata olumlu açıdan bakmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak anılar geçmişe, hayaller ise ileriye götürür.

 

3. Sizi Standartlaştırmaya Çalışanlardan Uzak Durun

Unutmayın, karga çöplüğe, bülbül ise güle götürür. Çevrenizde mutlaka sizin hayallerinizi kısıtlamaya çalışan birileri vardır. Mühendis olmak istersiniz, çok para kazanmak istersiniz, yurt dışında yüksek lisans yapmak istersiniz ama sizi küçümser bir tavırla engellemeye çalışırlar. Bu tip insancıklardan uzak durmaya çalışın ve asla kulak asmayın. Siz de başarabilirsiniz, çok klişe olacak belki ama önemli olan istemek ve bu da başarmanın yarısıdır.

 

 

4. İlham Verici Filmler İzleyin

İzlediğiniz film bittikten sonra ne hissediyorsunuz? Keşke izlemeseydim deyip boşa giden vaktinize mi üzülüyorsunuz yoksa vay canına deyip aklınıza kazınan böyle bir filmi ayakta mı alkışlıyorsunuz. Vaktimiz bizim en kıymetli hazinemizdir ve bunun boşa geçmesini hiç kimse istemez. Tercihinizi ilham verici filmlerden yana kullanırsanız hem kendiniz için motivasyon sağlamış olursunuz hem de yalnız olmadığınızı anlamış olursunuz. Örnek olarak, Forrest Gump, Umudunu Kaybetme, Bay Evet gibi kaliteli filmleri listenize ekleyip keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

5. Doğru ve Dengeli Beslenin

Yanlış ve dengesiz beslenme üşengeçliğiniz üzerinde büyük bir rolü vardır. Sabah geç kahvaltı yapmak sizi güne çok geç hazırlar ayrıca kahvaltıda ağır ve yağlı yiyecekler yemek mesela sucuk ve ciğer gibi gıdalar, üzerinize ağırlık çökmüş hissi verecektir. Ayrıca ne zaman ne yediğiniz belli değilse hem sağlığınız için problem yaratacak hem de gün içerisinde kendinize ve çevrenize olumsuz davranışlarda bulunmanıza sebep olacaktır. Unutmayın, dinç bir zihnin yolu sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçer.

 

6. Ferah Ortamlarda Bulunun

Ne kadar kapalı, boğuk veya havasız ortamlarda bulunursanız o kadar çok uykunuz gelir ve yapacaklarınızı ertelersiniz. Sonra ansızın bastıran bir uyku ve esneme kalabalığı sizi ele geçirip bugünün işini yarına bırakmanıza neden olabilir. Geride kalıp hedeflerinizi ertelemek istemiyorsanız ferah ortamlar tercihiniz olsun. Örneğin dışarı çıkmayı sevmiyorsanız bile en iyi ihtimalle odanızı sürekli havalandırın.

 

7. Sosyal Olmaya Çalışın

Kendi kabuğunuza çekilmek size çok fazla bir şey katmayacaktır. Elinizden geldiğince dengeli bir şekilde sosyal olmaya çalışın. Sosyal olmak hem sizde olan bitenler hakkında farkındalık yaratır hem de eskimemiş olursunuz. İnternette izleyeceğiniz bir video, sosyal bir ağda tanıştığınız birisi,  şahit olduğunuz olaylar ve haberler sizi hem bedenen hem de zihnen harekete geçirecektir. Bunların yanı sıra spor, konser, tiyatro ve sinema gibi birçok faaliyetler de size bu konuda yardımcı olacaktır.  21.yüzyıldayız ve emin olun geride kalmak istemezsiniz.

 

 8. Düzenli Bir Uyku

Gündüzler işlerimizi halletmek ve geceler de uyumamız için vardır. Bu düzeni bozar, kafamıza göre kurallar koyarsak düzenimizin bozulması kaçınılmazdır. Yetişkin bir insan için 8 saatlik uyku yeterli olacaktır. Bunu eksik veya fazla tutmadan yaşamımıza entegre etmemiz gerekiyor.

 

9.Başarı Hikayeleri Okuyun

Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır. Başarılı insanların hikayelerini okumak bizlere ilham vermekle kalmayıp, bizi motive de edecektir. Geçmişte tırnaklarıyla kazıyarak, tüm aksiliklere göğüs gerip azimle başarıya ulaşan insanların hayat hikayelerini okumak sizi heyecanlandırıp hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

 

10. Hareketli ve Canlı Olmaya Çalışın

Yuvarlanan taş yosun tutmaz. Durduğunuz yerde sadece paslanırsınız. İnsanlar hayallerini seçmezler, hayaller insanları seçer. Peki seni seçen bu hayalini yaşamaya cesaretin var mı? O halde harekete geç! Bu dünyanın sana ihtiyacı var.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here