Ana sayfa Hastalıklar Tiroid Bezi Hormon Bozuklukları ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Tiroid Bezi Hormon Bozuklukları ve Doğal Tedavi Yöntemleri

568
Troid bezi hormon bozuklukları ve tedavi yöntemleri
Troid bezi hormon bozuklukları

Öncelikle Tiroid bezi nedir sorusunun cevabıyla başlayalım. Tiroid bezi, boğazda bulunan, kelebek şeklinde küçük bir organdır. Fakat tiroid bezinin görevi vücut için  oldukça önemli. Sıcaklık ve açlık seviyelerini belirleyen, tüketilen gıdayı enerjiye çeviren, metabolizmanın hızını etkileyen ve düzenini sağlayan, vücut termostatı olarak da bilinen önemli bir organdır.

Yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapında tiroid bozukluğu belirtileri bulunan kişilerin %60’ından fazlasında kilo alma belirtileri ve yorgunluk hissi gibi rahatsızlıkları hastaların fark edemediği gibi şaşırtıcı sonuçlara ulaşıldığını biliyor muydunuz?

Anket sonuçlarına göre de, ortalama her sekiz bayandan biri tiroid kaynaklı rahatsızlıkların etkisinde kaldığını belirtiyor. Bunların en yaygın görüleni ise tiroid kaynaklı saç dökülmesidir. Belki siz de bu yazıyı okurken, ‘Evet, ben de öyle hissediyorum!’ diyorsanız, yazımızın devamında bulunan; tiroid rahatsızlıkları tedavisini kontrol altına alabilecek gıdaları, durumu tersine döndürebilecek stres azaltabilme yöntemleri ve diğer tiroid problemleri için tavsiye edilen doğal çözümler hakkında bilgi edinebileceksiniz..

En Sık Görülen Tiroid Bezi Hastalıkları Nelerdir?

“Tiroid bozukluğu saç dökülmesi”, “tiroid bozukluğu kilo aldırır mı?” ve “tiroid bozukluğu hamilelik” gibi sorunları araştırıyor iseniz, tiroid bozukluklarının ve tiroid hastalığının, hayatınızın hemen hemen her anında olumsuz bir etkisi olabileceğini söylenebilir. Kilo sorunlarından depresyona, hatta huzursuzluk yaratmaya kadar birçok sorunu ortaya çıkarıyor. İşte bu yüzden tiroid bezi zihinsel, fiziksel ve duygusal hayatınızın dengesi için hayati bir öneme sahiptir. Ayrıca, tiroid bezinin büyümesi olayına da ‘guatr’ adı verilir.

İki tür tiroid sorunu vardır; ‘Hipotiroidizm’ ve ‘Hipertiroidi’. 

Hipotiroidizm, tiroid probleminin en yaygın görülen türüdür. Hipotiroidizm tedavisi gören insanların çoğu özellikle orta yaşlı bayanlardır. Hipertiroidi tedavisi gören insanlarda ise tiroid bezi gereğinden fazla hormon üretimi yapmaktadır. Hipertiroidi belirtilerinde ise sinirli olma, kaslarda ağrı ya da halsizlik durumları görülür. Bunların yanında hipertiroidi kadınlarda özellikle hamilelikte, menopoz ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkabiliyor.
Tiroid bezi, metabolizmanın çalışma evrelerinin birçoğunu kontrol ediyor. Örneğin çeşitli hormonların vücutta gerçekleştirdiği sindirim ve üreme gibi yaşamsal olayları yerine getirmesini sağlıyor. Tiroid bezi bazen, belirli hormonları aşırı bir şekilde salgılar ya da gereğinden daha azını salgılar. Bu iki hormonsal dengesizliğin neden olduğu belirtilerin insanları farklı şekillerde etkilemesine rağmen, her iki durumda da vücut ağırlığı ve duygusal durumlar için ciddi sorunlara yol açıyor.

Tiroidin ürettiği en önemli iki hormon T3 ve T4 ‘tür. Bu iki hormon oksijen ve kaloriyi enerjiye dönüştürerek kan dolaşımı yoluyla vücuda yayar.

Tiroid ile iyot ve selenyumun ilişkisini şöyle tanımlayabiliriz; iyot ve selenyum içeren gıdalar(Ay çekirdeği, ton balığı, tavuk eti…) tiroidin düzgün bir şekilde çalışmasına destek oluyor, fakat araştırmacılara göre iyot, ne gereğinden fazla ne de gereğinden az alınmalı. Çünkü bu durum Tiroid bezinin işlevlerini yerine getirememesine yol açabiliyor.

Tiroid Bezi Sorunlarının Belirtileri

Hipotiroidizm hastalığı söz konusu olduğunda vücudunuz tam anlamıyla yavaşlar. Bu nedenle kilo alma, bilinç bulanıklığı ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Hipertiroidi hastalığı ise ters etkiye neden oluyor. Hızlı çalışan bir metabolizma, kalp ritminizin hızlanmasına ve yemek yeme sürenizin bozulmasına sebep oluyor.

“Tiroid bezi iştahsızlık yapar mı?”, “Vücut ısısını artırır mı?” gibi soruların cevabını “evet” olarak verebiliriz. Tiroid bezi, vücuttaki enerji tüketimini kontrol ettiğinden dolayı tiroid hormonlarındaki değişiklikler, metabolizmanızı yavaşlatabiliyor.

Tiroid Bozuklukları İçin Bitkisel ya da Doğal Tedavi Yöntemleri

Hipotiroidizm ve hipertiroidi iki tür farklı tiroid problemlerdir. Her ikisinin de tedavi yöntemleri ayrıdır. Buna ek olarak hastaya göre de tedavi yöntemleri değişebiliyor.

1. Yeterli Miktarda İyot, Selenyum ve Çinko İçeren Gıdalar Tüketin

Deniz mahsülleri, pişmemiş (çiğ) süt ürünleri, ton balığı, fermente edilmiş tahıllar iyot bakımından zengin gıdalardır. Ispanak, sarıkanatton balığı, sardalya balığı, yaylım olarak beslenmiş hayvanlardan kırmızı et, hindi eti ve ciğer selenyum bakımından zengin gıdalardır.Yeşil bezelye, bamya, badem, yer fıstığı, kabak çekirdeği, süt, yoğurt, peynir ve kırmızı et de çinko bakımından zengin gıdalardır.

2. Yeterince Dinlenmeyi ve Stresten Uzak Durmayı Deneyin

Çok endişeli olduğunuz durumlar, korktuğunuz veya uyku düzeniniz kaçıp kendinizi bitkin hissettiğiniz durumlar tiroid hormonlarınızı etkileyebilir. Bu durumlardan uzak durmanız sizin için faydalı olacaktır. Özellikle stres ve kaygı zihinsel anlamda sizi yorar ve bu durumla mücadele edemezseniz, başta tiroid olmak üzere hem bedensel hem de zihinsel anlamda yıpranırsınız. Bu duyguları kontrol edebilmek yine kendinizde bitiyor, mücadele edip savaşmalısınız. Bunların yanında düzenli uyku da şart. Düzenli uyku yedi ila dokuz saat aralığında, fakat yatıp kalkma zamanları günden güne aşırı değişiklikler göstermemelidir. Örneğin her gün aynı saatte kalkmanız gerekiyor ve bir gün saat 23:00’da yatıyorsanız, diğer bir gün de 02:00’da veya daha geç uyumanız uyku düzeninizi bozacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurup mücadele vermeniz gerekiyor.

3. Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın

Sigara ve alkol tiroidi etkiler mi? Tabi ki evet, bir an önce bu kötü alışkanları bırakmanızda fayda var. Bunların yanında gereğinden fazla ilaç kullanımı da  tiroid hormonları için oldukça zararlıdır.

İltihaplanmayı önleyen takviye gıdalar tüketin. Bunun için Omega-3 bakımından zengin gıdalar tüketebilir, balık, keten tohumu ve ceviz gibi gıda takviyelerini de diyetinize ekleyebilirsiniz. Bu gıdalar ruh halinizi dengelemeye ve tiroidin işlevlerini desteklemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuzun ve beyninizin genel sağlık durumu için fermente edilmiş süt, yoğurt veya kefir gibi probiyotikleri de diyetinize eklemek akıllıca olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here