Ana sayfa Bilmeli miyim? Tuz Lambası Zararları – Himalaya ve Kaya Tuzu Lambası Zararları

Tuz Lambası Zararları – Himalaya ve Kaya Tuzu Lambası Zararları

1551
Tuz lambası zararları
Tuz lambası zararları

Tuz Lambası Zararları ve Etkisi

Tuz lambası zararları ve etkileri hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız.

Gün geçtikçe atmosferimizi ve soluduğumuz havayı nelerin kirletiyor olduğunu ayrıca teknolojinin gelişimi ile beraber çok miktarda radyasyona sebep olan cihazların hayatımızın her anında yer aldığını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Egzoz dumanları, gereğinden fazla kullanılan parfüm ve deodorantlar, filtresiz fabrika bacaları ve daha fazlası…

Ancak resmin bir de diğer yüzü var! Oksijen deposu ormanlar, şelale manzaralı yürüyüş alanları, deniz kenarı kartpostallık manzaralar… Ferah bir ortamda bulunduğumuz zaman içimizde resmen kelebeklerin uçuştuğunu hissederken kapalı bir ortamda bunun tam tersini hissederiz.

Peki nedir bunun sebebi? Hava da yoğun bir miktarda bulunan negatif iyonlardan ve maruz kaldığımız radyasyondan dolayıdır. Negatif iyonlar ve radyasyon havada asılı duran bakterileri azaltır, havaya canlılık ve ferahlık verir.

Sonuç olarak, bu negatif iyonlar ne kadar fazlaysa ciğerlerimiz ve zihnimiz bir o kadar ferahlamış ve rahat etmiş olur. İşte bize bütün bu faydaları sağlayacak olan himalaya tuzu lambası faydalarıdır. Peki tuz lambası zararları var mıdır?

Peki Neden Himalaya Tuzu?

Bahsettiğimiz bu doğal hava temizleyici tuzlar Pakistan’ın kuzeybatısında, Himalayalar’ın eteklerinde çıkıyor.

Bir zamanlar buraları çevreleyen bir deniz varmış, ancak iklim değişikliklerinden dolayı bu deniz yok olmuş ve geriye yüzeyde tuzu kalmış. Bugüne dek üst üste kaya katmanlarının oluşmasıyla kristalleşerek günümüze kadar gelebilir ve halen en saf halindedir.

Himalaya tuzu hakkında bilgi edindiğimize göre bakalım tuz lambası zararları var mı, varsa nelermiş?

Tuz Lambası Zararları

Himalaya tuzu lambaları son birkaç yıldır trend haline geldi. Çünkü sağlığa faydalı olduğuna dair birçok iddia var. Havayı kokudan arındırması, ruh halinizi pozitif yönde etkilemesi ve alerjenleri azaltması gibi.

Eğer evinizde bir tane var ise kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü lamba açma kapama anahtarı aşırı ısınabilir ve yangın çıkartma potansiyeli yüksektir. Tek risk olarak göze çarpan zararı budur. Himalaya tuzu lambası zararları hakkında yabancı kaynaklardan da araştırmalar yapabilirsiniz.

Tuz lambası zararları var mı yok mu az çok bilgi edindik. Şimdi biraz da faydalarından bahsedelim.

Tuz Lambası Faydaları

İşte bu himalaya tuzunu kullanarak lamba yapmışlar ve bir evin olmazsa olmazları arasına girmeye hak kazanmış. İşte faydaları:

1. Özellikle bilgisayar ve TV ekranlarından yayılan radyasyonu azaltır.

2. Ofis, stüdyo, sınıf gibi çalışma ortamlarında yorgunluğu azaltan ve konsantrasyonu artırır.

3. Sigara dumanını nötralize eder,

4. Odanın atmosferini pozitif yönde değiştiren niteliklere sahiptir.

Himalaya tuz lambaları, negatif iyon yaydıkları için iç mekanlarda ki hava kalitesini arttırır. Doğal bir negatif iyon kaynağı olan bu lambalar tam anlamıyla ferahlık icadıdır.

İsmi ”negatif” olsa da aslında pozitif ekti yayan iyonların faydalarına gelecek olursak;

1. Stresi, ruhsal ve fiziksel yorgunlukları, uykusuzluğu azaltır.

2. Astım, nezle, migren gibi rahatsızlıklara bire bir olan ve üstelik akciğerlerin kapasitesini yükseltir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

4. Canlılık, zindelik ve ferahlık veren faydaları bulunmaktadır.

Maksimum enerji ve pozitif bir ruh hali için negatif iyon olmazsa olmazdır. Birçok faydasından dolayı birçok ülkede negatif iyon yayan cihazların kullanımı arttırılmıştır. Bunların çoğu yapaydır ve doğallığın yerini tutamazlar. Ancak himalaya tuzu lambaları bu cihazlara göre daha uygun fiyatlıdır, bakımı kolaydır ve ortama estetik bir hava katar. Üstelik %100 doğal. Siz de doğallıktan yanaysanız, radyasyona hayır deyip ferahlığı en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız Himalaya tuzu lambaları tam size göre!

Tuz Lambası Kullananlar Ne Diyor?

Bağımsız anket sonuçlarına göre tuz lambası kullananların %89‘u fayda gördüğünü belirtiyor.

Tuz Lambası Ne Kadar Yanmalı?

Aslında tuz lambasının her zaman açık olmasının bir sakıncası yoktur. Bununla beraber 10-12 saat aralığında yakanlar bile oluyor. Bu kişiler genelde gece lambası amacıyla da kullanıyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim ki, tuz lambası zararları arasında lambanın sürekli açık kalması yer almıyor, özelliğinden de hiçbir şey kaybetmiyor. İçiniz rahat olsun. 🙂

Makalemizde sizlerle tuz lambası zararları hakkında araştırdığımız her şeyi paylaşmaya çalıştık. Siz de tuz lambası hakkında soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.


Kaynak

DiamondHerbs

DrAxe

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok faydalı bi ürün 1 ay once almıştık himalaya tuzundan gece lambası uykusuzluğa ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geliyor birkaç odaya daha almayı düşünüyoruz:)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here