Ana sayfa Bilmeli miyim? Uyku Problemi Yaşayanlara Sağlıklı Bir Uyku İçin 9 Tavsiye

Uyku Problemi Yaşayanlara Sağlıklı Bir Uyku İçin 9 Tavsiye

300
Uyku problemi
Uyku problemi

Uykuya dalmanız saatlerinizi mi alıyor? Ciddi bir uyku problemi mi yaşıyorsunuz? Hiç tüm gece uyuduktan sonra bile uyandığınızda bitkin hissettiniz mi? O halde bu yazımız tam size göre. İyi bir uyku için yapmanız gerekenleri sizin için araştırdık;

Uyku Problemi Yaşayanlara Sağlıklı Bir Uyku İçin 9 Tavsiye

LED Işıklara Dikkat

Ekranlar (telefonlar, bilgisayar monitörleri, televizyonlar) uykunuzu kötü etkileyen en büyük unsurlardandır. LED ekranların mavi ışığıyla körleşen beynimiz melatonin salgılamayı bırakır. Uyku hormonu olarak da bilinen melatoninin vücut saatimizi düzenlediği bilinmektedir. Bunu yok edecek olan her şeyi uyuduğunuz ortamdan çıkarmanız gerekir. Yani iyi bir uyku için telefonunuzu uyuyacağınız ortamdan uzak tutun. Bunu yapmanız uyku problemi tedavisinde oldukça etkili olacaktır.

Öğle Uykusuna Önem Verin

İster inanın ister inanmayın ama 20 dakikalık anlık kestirmeler iş yerinizdeki yaratıcılığınızı artıracak etkiye sahiptir. Ayrıca bu anlık kestirmeler sizi daha dinç ve enerjik tutacaktır.

Uyku Düzeninize Sadık Kalın

Kendi biyolojik saatinizi keşfedin ve buna uymak için ne gerekiyorsa yapın. Her akşam aynı saatte uyumak kaliteli bir uyku düzeni için size yardımcı olacaktır. Biyolojik saatinize uyarsanız gece uykusunun tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

İyi Bir Uyku İçin Sağlıklı Beslenin

İyi bir uyku için serotonin ve melatonin gerekli olan hormonlardır. Yiyeceğiniz şeyleri iyi seçerek bu hormonların daha kolay salgılanmasına olanak verirsiniz. Sizi rüyalar diyarına gönderecek besinleri sıralamak gerekirse bunlar:

  1. Yumurta
  2. Fasulye
  3. Kırmızı Et
  4. Bal Kabağı
  5. Tavuk Göğsü

gibi protein yüklü besinler olacaktır. Yani protein açısından zengin gıdalar iyi bir uyku için vazgeçilmezdir.

Sessiz Bir Ortam Seçin

Gürültü, günümüz dünyasında ne kadar kaçınılmaz olsa da özellikle uyuyacağınız zaman çevrenizdeki sesleri en aza indirmeye çalışın. Uyku saatinizde eğer ki evinizde ailenizle kalıyorsanız onlardan biraz daha sessiz olmalarını rica edin. Şayet yalnız kalıyorsanız uyuyacağınız yerde özellikle televizyonun açık kalmamasına dikkat edin.

Düzenli Spor Yapın

İyi bir uyku için günlük yapacağınız sadece 30 dakikalık aerobik egzersizleriyle vücut ısınızı artırarak tekrar soğuma sürecinde beyninize uyku sinyalleri gönderirsiniz. Bu da uyku hormonunun salgılanmasını kolaylaştırır.

Endişelerden Uzakta Olun

Endişeleriniz belki de iyi bir uyku ile aranızda ki en büyük problemdir. Bundan dolayı uyku problemi yaşayabilir ve uyku apnesinin de bununla beraber ortaya çıkabileceğini hesaba katmak gerekir. Son zamanlarda sıklıkla görülen Uyku Apnesi Sorunu ve Doğal Tedavi Yöntemlerine de bir göz atmanızı öneriyoruz. Ayrıca sürekli endişe duymaktansa uyuyacağınız zaman çok da fazla bir şey düşünmemeye çalışın. Yatmadan önce alacağınız sıcak bir duş hem zihninizi rahatlatır hem de kaslarınızı gevşeterek uyumanıza yardımcı olur.

Oda Sıcaklığını Dikkat Edin

Sağlıklı bir uyku için uyuyacağınız yerin sıcaklığının vücudunuz için ideal olduğundan emin olun. Odanızın aşırı sıcak veya aşırı soğuk olması vücudunuzu uyaracağından dolayı uykunuzu zora sokacaktır. Uzmanlara göre uyku problemi yaşayanlar için oda sıcaklığı oldukça önemli bir faktör.

Yatak ve Oda Seçiminizi İyi Yapın

Odanızın düzenli olması zihinsel olarak sizi rahatlatacağından uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca vücut ve boyun yapınıza göre seçeceğiniz yastık ve yatağınızın sertlik oranı kesintisiz bir uyku için olmazsa olmazdır. Üstelik çarşaflarınızın düzenli olarak temiz tutulması odanızı ve sizi ferah tutup daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here