Ana sayfa Kişisel Bakım Vazelinin Faydaları Nelerdir? – Kirpik Uzatır mı? – Kaş Çıkartır mı? –...

Vazelinin Faydaları Nelerdir? – Kirpik Uzatır mı? – Kaş Çıkartır mı? – Saça Sürülür mü?

1055
Vazelin faydaları
Vazelin faydaları

Vazelin faydaları nelerdir?, cilde olan faydaları nelerdir?, kirpik uzatır mı?, kaş çıkartır mı? ve saça sürülür mü? gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Ayrıca Vazelinin Zararlarına da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Vazelin Faydaları Nelerdir? – Kirpik Uzatır mı? – Kaş Çıkartır mı? – Saça Sürülür mü?


Vazelinin Cilde Olan Faydaları

Vazelinin faydaları, vazelin faydaları, vazelin nedir, vazelin ne işe yarar, vazelin kirpik uzatır mı, vazelinin zararları, vazelinin kirpiklere faydası, vazelin kaş çıkartır mı gibi düşüncelerinizin hepsine yanıt bulmaya çalışacağız. Hadi başlayalım..

Vazelin. Ne olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Ayaklarınızı daha pürüzsüz hale getirmek için ya da kuru cildi yumuşatmak için bu güzel ürün 140 yıldan fazla bir süredir herkes tarafından kullanılıyor. Ayrıca Kuru Cilt Bakımı, Yağlı Cilt Bakımı ve Karma Cilt Bakımı hakkında detaylı bilgilere de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Vazelin başlangıçta su, hava ve bakterileri uzak tutmak için bir bariyer olarak tanıtıldı. Bununla birlikte, bu şaşırtıcı güzellik ürünü birçok başka nedenle neredeyse her evde yerini aldı. İşte faydaları;

Vazelinin Faydaları

 1. Vazelin sert veya soğuk rüzgarlardan dolayı cildin tahriş olmasını engeller.
 2. Vazelin, bitlenmeye karşı çok etkili bir araç olarak kullanılır. Kafa derisine kalın bir tabaka halinde uygulandığında bitleri boğarak yok edecektir. Bu uygulamanın ardından vazelini saçınızdan temizlemek uzun sürebilecektir. Birçok defa yıkamanız gerekebilir.
 3. Vazelin yanık tedavisinde de yumuşatıcı olarak kullanılır.
 4. Bir duş sonra vazelini cildinize tutarlı bir şekilde uygulamanız cildinizdeki kuru lekelenmelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
 5. Vazelin, deri çantaları parlatmaya da yardımcı olur. Ayrıca deri ayakkabıları da parlatır ama üzerine biraz daha fazla toz çekebilir.
 6. Vazelin, kirpikler ve kaşlar üzerine her akşam doğrudan sürüldüğünde kalan ve daha uzun olmasını sağlar.
 7. Vazelin ev yapımı dudak parlatıcısı veya dudak balm ı olarak kullanılabilir.
 8. Bileklerinize ve nabız noktalarınıza çok az miktarda sürün ve üzerine parfümünüzü püskürtün. Kokusunun çok daha uzun süreceğinden emin olabilirsiniz.
 9. Vazelin her gece yatmadan uygulanırsa nasırları ve ayaklardaki çatlakları iyileştirir.
 10. Dişinizin üzerine sürerek, rujunuzun dişlerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Çok az miktarda sürülmelidir. Güzellik yarışmasına katılanlarda bu küçük taktiği uyguluyor.

Dahası…

 1. Bazen yüzüğünüz yada bileziğiniz sıkışabilir. Vazelin sürerek daha kolay çıkabilirsiniz.
 2. Kırılgan tırnaklara sahipseniz, vazelin ve gliserin karışımını her gün düzenli olarak ve masaj yaparak uygulayıp güçlendirebilirsiniz.
 3. Kaşlarınızın bakımlı görünmesi için çok az miktarda fırça ile vazelin uygulayın. Çok fazla uygularsanız terlediğinizde kırışır ve ıslaklık hissi oluşturabilir.
 4. Eğer dövme yaptırırsanız, bunun neticesinde oluşan kaşıntı ve kızarıklıklardan kurtulmak için vazelin uygulayabilirsiniz.
 5. Saçlarınızı boyayacağınız zaman boyanmasını istemediğiniz yerleri vazelin ile sınırlayın.
 6. Eğer bir oda kokunuz var ise içerisine biraz vazelin ekleyip daha uzun süre kokmasını sağlayabilirsiniz. Vazelin kokusuz olduğu için kokunuzda hiçbir değişiklik yapmayacaktır.
 7. Mumu tutucusunun içerisine koymadan önce dibine biraz vazelin sürün. Mumum dibe yapışmasını önleyecektir. Elektrik kesintisinde normal mumlar içinde uygulanabilir bir yöntemdir.
 8. Akşam yemeğinden sonra bez peçetelerinde ruj lekeleri mi var? Yıkamadan önce üzerilerine vazelin uygulayın ve lekelerin nasıl çıktığına şahit olun.
 9. Vazelini makyaj temizleyici olarak ta kullanabilirsiniz. Önce vazelini yüzünüze sürün, biraz bekledikten sonra yıkayın ve sonra sabun ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
 10. Evde bebek var mı? Bebeklerin popolarında olan kızarıklığı önlemek için bir kat vazelin sürün ve daha sonra bezini bağlayın.
 11. Vazelin çatlamış dudakları da hızlı bir şekilde iyileştirir.
 12. Pürüzsüz dudaklar elde etmek için eski bir diş fırçasına vazelin koyarak dudaklarınıza yavaşça sürün ve pul pul dökülmesini seyredin. Daha sonra sıcak suya batırılmış yumuşak bir bezle silin.

Kaynak: 25 Things You Never Knew Vaseline Could Do

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here