Ana sayfa Kişisel Bakım Vazelinin Zararları Nelerdir? – Cilde Zararı Nedir?

Vazelinin Zararları Nelerdir? – Cilde Zararı Nedir?

546
Vazelinin Zararları
Vazelinin Zararları

Vazelinin zararları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Vazelinin faydalarının yanı sıra zararlarından da maddeler halinde bahsedeceğiz;

Vazelinin Zararları Nelerdir? – Cilde Zararı Nedir?


  1. Kallojen dağılımı hızlandırır. Vazelin cildin üzerine uygulandığında, oluşturduğu bariyer nedeniyle cildin nefes almasını ve besleyici maddeleri emme kabiliyetini azaltır. Bu cildin içinden ihtiyaç duyduğu nemi ve besin maddelerini almasını engeller ve kallojen dökülmesine neden olabilir.
  2. Zararlı hidrokarbonları taşır. İnsan cildi vazelin gibi bir petrol jeli ile metabolize olamaz, bu nedenle vazelin cildin üzerinde bir bariyer oluşturur. 2011 yılı çalışması: Vaseline’in içerdiği mineral yağı hidrokarbonlarının “insan vücudunun en büyük kirleticisi” olduğuna dair güçlü kanıtlar buldu.
  3. Pnömaniye neden olabilir. Bu durum nadiren de olsa lipid pnömani olarak bilinen durumdur. Az miktarda petrol jölesi içeri emildiğinde ve akciğerlerde biriktiğinde ortaya çıkabilir bir durumdur. Vücutta metabolize edilemez veya parçalanamaz, çünkü akciğerlerde ciddi bir iltihaplanma meydana gelebilir.
  4. Östrojen baskınlığına yol açabilir. Östrojen baskınlığı, vücudun yüksek düzeyde östrojen ve düşük progesteron seviyesine sahip olması durumunda oluşur. Kısırlık, menstrüel sorunlar, alerji ve otoimmün problemlerle bağlantılıdır. Petrol jeli(vazelin), östrojen problemlerini arttırdığı düşünülen xenoestrojenler denilen kimyasalları içerir.

Vazelin yerine cilde güzelliği ve doğal parlaklığı artıracak diğer besleyici jeller vardır.

Bunlardan bazıları: Shea Butter – A, E ve F vitamini bakımından zengindir. Cildi zenginleştirir ve iltihaplanmayı önler.

Diğerleri BeesWax, Hindistan cevizi yağı ve Kakao yağı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here