Ana sayfa Hastalıklar WBC (Lökosit) Düşüklüğü Nedir?

WBC (Lökosit) Düşüklüğü Nedir?

439
WBC Düşüklüğü
WBC Düşüklüğü

WBC (Lökosit) Düşüklüğü Nedir?

WBC (lökosit) düşüklüğü, vücudumuzda iç ya da dış etkenlerden dolayı olması gerekenden daha az lökosit bulunması durumudur.

Bir diğer adıyla akyuvar sayısının az olmasıdır. Lökosit düşüklüğü vücudumuz için akıl almaz bir tehlike teşkil eder. Akyuvarların vücudumuzdaki görevi bizi dış etkenlere karşı korumaktır. Kısaca sağlıklı olmamız mikroplara karşı savunmamızın güçlü olması anlamına gelmektedir. Eğer savunabildiğimizden daha fazla mikrop olması durumunda hasta oluruz.

Peki ya vücudumuzda hiç lökosit bulunmasaydı? Bu durumda en basit bir grip hastalığı bile bizim için ölümcül olabilirdi. Eğer orta çağ zamanlarına , tıbbın daha gelişmemiş olduğu zamanlara bakacak olursak, gribin bile bazen ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğunu görürüz.

Bu hastalığı benzetmelerle anlatacak olursak; lökositleri polis olarak düşünün. Eğer bir şehirde polis olmazsa anarşi ortaya çıkar. Buradaki şehir de vücudumuz oluyor. Şehri iyi korumamız anarşiyi engelleyecektir!

Tıpta akyuvar düşüklüğüne verilen ad lökopenidir.

Not: WBC (lökosit) ile daha fazla bilgi edinmek için WBC Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Sıkça sorulan WBC düşüklüğü ne demek sorusuna cevabımızı verdik. Ayrıca; bu makalemizde de WBC düşüklüğü nedir?, vücudumuzda olan olaylar ve bunların sebepleri nelerdir? ve bunlara ek olarak, WBC (lökosit) düşüklüğü nasıl tedavi edilir? ve daha fazlasına değineceğiz.

WBC (Lökosit) Düşüklüğü Neden Olur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi vücudumuzda yeteri kadar lökosit bulunmaması bir hastalıktır ve acil şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere her hastalık gibi bu hastalığın da belli başlı sebepleri vardır. Şimdi WBC düşüklüğü neden olur konusunda biraz daha detaya inip, bunları iç etkenler ve dış etkenler olarak sizlere sunalım:

İç Etkenler

 • Kemik iliğinin yeteri kadar lökosit üretmesini engelleyebilecek enfeksiyonlar
 • Doğuştan gelen kemik iliği rahatsızlıkları
 • Kanser
 • Kemik iliği hücrelerine zarar veren otoimmün rahatsızlıklar
 • Sarkoidoz
 • Kansızlık
 • HIV/AİDS
 • Tüberküloz
 • Vitamin eksikliği
 • Yeteri kadar besin tüketmemek

Dış Etkenler

 • İlaç kullanımı
 • Antibiyotikler
 • Kemoterapi
 • Radyasyon terapisi
 • Kemik iliğine alınan herhangi bir hasar tipi
 • Egzoz dumanı

WBC (Lökosit) Normal Değerleri Tablosu

YaşKanda mcL başına düşen WBC değeri
Doğumdan hemen sonra9.000 - 30.000
1 - 7 günlük9.400 - 34.00
8 - 14 günlük5.000 - 21.000
15 günlük - 1 aylık5.000 - 20.000
2 - 5 aylık5.000 - 15.000
6 aylık- 1 yaş6.000 - 11.000
2 yaş5.000 - 12.000
3 - 5 yaş4.000 - 12.000
6 - 11 yaş3.400 - 10.000
12 - 15 yaş3.500 - 9.000
Yetişkinler3.500 - 10.500

WBC (Lökosit) Düşüklüğünden Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

WBC düşüklüğü neden olur? sorusunu yukarıda cevapladık. Şimdi hemogram testinin en önemli kan değerlerinden biri olan WBC (lökosit) düşüklüğünden kaynaklı hastalıklar nelerdir? bir de buna değinelim.

WBC (lökosit) düşüklüğünden dolayı fazlaca hastalık mevcut. Biz bunların hepsini anlatmaya kalksak bilgisayar, tablet veya telefonunuzun başından en az 2 gün kalkamazdınız. Biz de bu hastalıklardan en önemlilerini bulduk ve bunları özetler şeklinde derledik.

Elbette bu hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, o hastalıklar hakkında yazdığımız makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Kanser: Bu hastalığın bir çok tipi bulunur ve hepsinde de farklı etkiler görülür. Bu hastalıklardan kemik iliğini etkileyen faktörler arasında iki etki görülür. Bunlar WBC yüksekliği ya da WBC düşüklüğüdür. Burada elbette akyuvar düşüklüğüne sebep olanlardan bahsediyoruz.

HIV/AIDS: Belki de listemizde en çok dikkat etmeniz gereken hastalığın HIV/AIDS olduğunu söyleyebiliriz. Türkçe adı “İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü” olan ve İnglizice adı “Human İmmunodeficiency Virus” olan bu hastalık, vücudumuzdaki bağışıklık sistemini tamamıyla yok eder. Bu durumda vücudumuzda bir adet bile lökosit bulunmaz iken size en zayıf mikrop bile rahatlıkla öldürebilir.

WBC Düşüklüğünden Kaynaklı HIV Hastalığı

İlki yani HIV ölümcül değildir ve gerekli tedaviyi ve ilaçları alırsanız bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz. Ancak yine de insan temasına girmeniz hastalığı yayabileceğiniz ihtimalinden dolayı önerilmez.

WBC Düşüklüğünden Kaynaklı AIDS Hastalığı

İkinci evresi yani AIDS ölümcüldür HIV‘in aksine vücudunuz lökosit üretimini tamamıyla keser ve geri kalan ömrünüzü hastanede karantina altında geçirmek zorunda kalırsınız.

Sarkoidoz: Sarkoidoz vücudunuzun farklı yerlerinde enfeksiyonlu hücrelerin büyümesidir. Çoğunlukla akciğerler, gözler, ve cilt de görülür. Bu hastalık genellikle hava yoluyla vücuda girmiş yabancı bir maddeye karşı vücudumuzun verdiği tepkidir.

Tüberküloz: Bu hastalık genellikle akciğerleri etkileyen çok ağır bir enfeksiyon tipidir. Çok bulaşıcıdır ve insandan insana hava yoluyla geçebilir.

Lösemi: Lösemi vücutta kan oluşturan dokuları etkileyen bir kanser tipidir. Büyük çoğunlukla kemik iliğinde görülür. Hasta eğer kemoterapiye yanıt vermezse tek tedavi yolu kemik iliği naklidir.

Lupus: Lupus bir otoimmün tipi hastalıktır ve bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına saldırmasına yol açar.

Lupus tespit etmesi oldukça zor bir hastalıktır. Çünkü eklem, cilt, böbrekler, beyin vb. bir çok farklı yerde ortaya çıkabileceğinden dolayı sayısız farklı hastalıkla karıştırılabilir.

Romatoid Artrit: Romatoid Artrit, romatizma tipi  bir hastalıktır. Romatizmanın aksine eklemlerinizden çok daha fazlasını etkiler. Bunlara örnek olarak kalbiniz, cildiniz ve akciğerleriniz örnek olarak verilebilir.

Bu hastalığın sebebi eklemlerinizde iltihap tespit edilmesidir ve bu iltihabın vücudunuzda diğer noktalara sıçramasıdır. Kemik iliğine geçmesinde görülen etkilere göre, vücutta lökosit değerlerini arttırabilir ya da azaltabilir.

WBC Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

WBC (lökosit) düşüklüğü nedir, neden olur ve hangi hastalıklara yol açtığından bahsettiğimize göre şimdi de WBC düşüklüğü nasıl tedavi edilir? konusuna değinme vakti.

Öncelikle eğer böyle bir rahatsızlığınız var ise, elbette bizim ilk tavsiyemiz bir doktora görünmeniz olacaktır. Ancak WBC (lökosit) düşüklüğü henüz hastalık seviyesine ulaşmadıysa, evde kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Etkenlerden arınma veya ekstra vitamin
 • WBC yükseltme hormonları
 • Antibiyotikler

‘dir. Bunları açacak olursak:

Etkenlerden Arınma & Vitamin Takviyesi

Alt başlığımızdan da anlayabileceğiniz gibi ilk yapmanız gereken daha fazla vitamin tüketmek ve vücudunuzda WBC (lökosit) düşüklüğüne sebep olacağını düşündüğünüz etkenlerden arındırmak. Bu etkenlerin neler olabilecekleri hakkında yukarıda biraz bahsettik ve WBC (lökosit) düşüklüğüne ne iyi gelir diye merak ediyorsanız aşağıda da bunlardan detaylıca bahsettik.

Şimdilik kısaca size C vitamini ve B12 vitamini içeren besinleri bol tüketmenizi öneriyoruz.

Son olarak, eğer mikroplardan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız ya da lökosit düşüklüğünü hiç başlamadan durdurmak istiyorsanız, hiyjene daha fazla önem verip bol bol ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

WBC Arttırma Hormonları

2006 yılından beri lökosit düşüklüğünü tedavi etmek için en çok kullanılan yöntem, ilaç takviyesiyle kemik iliğinde akyuvar üretiminin artırılmasıdır.

Alanda en çok kullanılan WBC hormonları, Neupogen ve Neulasta‘dır. Bu hormonlar vücuda iğne yoluyla verilirler ve vücuttaki akyuvar sayılarını arttırmada oldukça etkililerdir.

Bu ilaçların kullanımında oldukça dikkatli olunmalıdır, çünkü oldukça ağır yan etkileri bulunmaktadır. Doktor gözetiminde kontrol edilmez ise bu yan etkiler sağlığınızda kalıcı hasarlara yol açabilir.

Şimdi antibiyotiklere bir göz atalım:

Antibiyotikler

Lökopeni enfeksiyonları önlemek için doktorlar sıklıkla antibiyotik kullanırlar. Ancak bakterilerin ilaca karşı bağışıklık kazanmalarını önlemek için çok sıklıkla kullanılmalarına karşı çıkarlar. Antibiyotikler reçeteyle alınan ilaçlar olduğundan dolay kullanmadan önce kesinlikle doktora başvurmanızı öneririz.

WBC (Lökosit) Düşüklüğüne Ne iyi Gelir? – WBC Düşüklüğü Nasıl Yükseltilir?

Bu soruya vereceğimiz cevap, vücudunuzdaki lökosit sayısını direk yükseltecek ya da azaltacak besinler bulunmamasıdır diyebiliriz. Ancak doğru yollarla beslenerek vücudunuzun sağlıklı bir lökosit sayısında kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Peki bu besinler nelerdir bir bakalım:

Antioksidanlar

Bildiğiniz üzere antioksidanlar vücudumuzda bulunan zararlı maddelerle savaşmalarıyla ünlülerdir. Eğer sık aralıklarla üzüm, soğan, pırasa, sarımsak yerseniz ya da çay içerseniz, vücudunuzun sağlıklı bir lökosit seviyesine ulaşmasını önemli ölçüde sağlamış olursunuz.

Ayrıca sağlığınıza zarar verecek diğer tehlikeli etkenlere karşı vücudunuzu korumanız için önemli besinlerdir.

Omega-3 Asitleri

Omega-3 asitleri tıpkı antioksidanlar gibi vücudumuzun zararlı maddelere karşı savaşmasına yardımcı olur. Sık aralıklarla balık ve ceviz gibi besinler tüketerek vücudunuzda bulunan Omega-3 düzeyini artırabilir, aynı zamanda vücudunuzdaki lökosit düzeyini de normal değer aralıkları arasında kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

C Vitamini

Son olarak herkesin bildiği üzere, neredeyse her derde deva olan C vitamini. Böyle faydalı bir vitamin elbette lökosit seviyelerinin de vücudunuzda sağlıklı oranlarda kalmasına yardımcı oluyor.

İyisi mi siz limonu, mandalinayı, portakalı, karnabaharı ve dolmalık biberleri bol tutun.


Kaynak

MayoClinic

MedLinePlus

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here