Ana sayfa Hastalıklar WBC (Lökosit) Yüksekliği Nedir? – Ne Anlama Gelir? – Nasıl Tedavi Edilir?

WBC (Lökosit) Yüksekliği Nedir? – Ne Anlama Gelir? – Nasıl Tedavi Edilir?

612
WBC Yüksekliği
WBC Yüksekliği

WBC Yüksekliği Nedir?

WBC yüksekliği, vücutta dış ya da iç etkenlerden dolayı olması gerekenden fazla lökosit bulunmasıdır. Bir diğer bir adıyla akyuvar sayısının fazla olmasıdır.

WBC yüksekliği genellikle vücudumuz için fazla bir tehdit teşkil etmez. Ancak, vücudumuzdaki WBC sayısı gereğinden fazla yükselirse, bizi koruması gereken lökositler bu durumda vücudumuzu yok etmeye başlarlar.

Eğer bir benzetmeyle anlatacak olursak; akyuvarları vücudumuzun polislerine benzetebiliriz. Eğer ülkemizde gereğinden fazla polis bulunursa ve sıkı yönetime geçerlerse, aslında bizi ve ülkemizi koruması gereken polisler onu yok eder. Tıp dilinde, vücutta gereğinden fazla WBC bulunmasına lökositoz adı verilir.

WBC ile ilgili temel bilgiler edinmek için WBC Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Bu makalemizde de WBC yüksekliği nedir?, vücudumuzda olan olaylar ve bunların sebepleri nelerdir? Aynı zamanda WBC yüksekliği nasıl tedavi edilirmiş, okumaya devam edelim.

WBC Yüksekliği Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi vücudumuzda gereğinden fazla lökosit bulunması bir hastalıktır.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da bir sebebi vardır. Biz de kanda WBC yüksekliği sebeplerini inceledik ve sizler için bunları iç etkenler ve dış etkenler olmak üzere sıraladık:

 İç Etkenler

 • Akut limfositik lösemi
 • Akut miyelojen lösemi (AML)
 • Alerjik tepkimeler
 • Kronik limfojenik lösemi
 • Kronik miyelojen lösemi
 • Enfeksiyon
 • İltihap
 • Mikroplar
 • Tüberkiloz
 • Kemik iliğinde hasar

Dış Etkenler

 • Sigara içmek
 • Kortizon vb. ilaçlar
 • Toz
 • Stres
 • Vücudu yormak
 • Duygusal travma
 • Sürekli öksürük (hasta olmaksızın)

WBC Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Aşağıdaki tabloda sağlıklı bir insanda olması gereken WBC(Lökosit) değerleri verilmiştir.

YaşKanda mcL başına düşen WBC değeri
Doğumdan hemen sonra9.000 - 30.000
1 - 7 günlük9.400 - 34.00
8 - 14 günlük5.000 - 21.000
15 günlük - 1 aylık5.000 - 20.000
2 - 5 aylık5.000 - 15.000
6 aylık- 1 yaş6.000 - 11.000
2 yaş5.000 - 12.000
3 - 5 yaş4.000 - 12.000
6 - 11 yaş3.400 - 10.000
12 - 15 yaş3.500 - 9.000
Yetişkinler3.500 - 10.500

WBC Yüksekliğinden Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?

Kanda WBC Yüksekliği Nedir? sorusunun cevabını yukarıda yanıtladık. Şimdi hemogram testinin en önemli kan değerlerinden biri olan WBC’nin yüksekliğinden kaynaklanan hastalıklar üzerinde duralım;  

WBC yüksekliğinden kaynaklanan oldukça fazla hastalık mevcut. Eğer bu hastalıkların hepsine değinecek olursak bu makale bir ansiklopediye dönüşürdü. Yine de sizler için biz bu hastalıklardan en önemlilerini bulduk ve onlar hakkında kısa özetler yazdık.

Elbette bu hastalıklar hakkında daha detaylı bilgiler istiyorsanız, o hastalık hakkında yazdığımız makalelerimize de  göz atabilirsiniz.

Akut Limfositik Lösemi

Bu hastalık bir tip kemik iliği kanseridir. İsminde geçen akut hastalığın çok büyük bir hızda ilerleyen bir kanser tipi olduğunun göstergesidir. İsimde geçen limfositik bu kanserin  bir akyuvar tipi olan lenfositlerden kaynaklandığının bir göstergesidir.

Akut Miyelojen Lösemi

Bu hastalık bir tip kemik iliği kanseridir. İsimde geçen akut hastalığın çok büyük bir hızda ilerleyen bir kanser tipi olduğunun göstergesidir. İsimde geçen miyelojen vücutta akyuvar ve alyuvar yapımında kullanılan miyeloidlerden kaynaklandığının bir göstergesidir.

Kronik Limfositik Lösemi

Bu hastalık bir tip kemik iliği kanseridir. İsimde geçen kronik hastalığın diğer kanser tiplerine karşın çok daha yavaş ilerlediğinin bir göstergesidir. İsimde geçen limfositik bu kanserin bir akyuvar tipi olan lenfositlerden kaynaklandığının bir göstergesidir.

Kronik Miyelojen Lösemi

Bu hastalık bir tip kemik iliği kanseridir. İsimde geçen kronik hastalığın diğer kanser tiplerine karşın çok daha yavaş ilerlediğinin bir göstergesidir. İsimde geçen miyelojen vücutta akyuvar ve alyuvar yapımında kullanılan myeloidlerden kaynaklandığının bir göstergesidir.

Miyelofibrosis

Bu hastalık bir tip kemik iliği kanseridir ancak çok nadir olarak görülür. Görülme sebebi genellikle dış etkenlerden kaynaklı olarak kemik iliğinde hasar oluşmasıdır. Hastalık ilk başta tedavi edilirse ölümcül değildir ancak diğer kanser tipleri gibi hasta gittikçe kötüleşir ve ölümle sonuçlanır. En büyük semptomları, kansızlık, yorgun hissetme ve sol taraftaki kaburgalarınızın altında hafif bir ağrı hissetmektir.

Tüberküloz

Bu hastalık genellikle akciğerleri etkileyen çok ağır bir enfeksiyon tipidir. Çok bulaşıcıdır ve insandan insana hava yoluyla geçebilir.

Polisitemi Verası

Bu hastalık nadir bir kemik iliği kanseri tipidir. Bu hastalıkta kemik iliğiniz çok fazla alyuvar üretir. Bunun sonucunda kanınız yoğunlaşır ve damarları tıkamaya başlar. Eğer tedavi edilmezse hareketi kesilen kan hücreleriniz pıhtılaşır ve en sonunda oksijen yetmezliğinden ölümle sonuçlanır.

Romatoid Artrit

Bu hastalık bir romatizma tipi hastalıktır. Romatizmanın aksine eklemlerinizden çok daha fazlasını etkiler. Bunlara örnek olarak kalbiniz, cildiniz ve akciğerleriniz örnek verilebilir. Bu hastalığın sebebi eklemlerinizde iltihap görülmesidir ve bu iltihabın vücudunuzda diğer noktalara sıçramasıdır.

Kan tahlilinde WBC yüksekliği nedir ve yüksekliğinden kaynaklı hastalıklar nelerdir? sorularını cevapladık. Peki ya gebelikte WBC yüksekliği tehlikeli midir?, ne anlama gelir? sorularının yanıtı için okumaya devam edelim.

Hamilelikte WBC Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Hamilelikte WBC yüksekliği konusu oldukça önem arz etmektedir. Öyleyse bu konuyu biraz açalım:

Gebelikte WBC yüksekliği genelde normal karşılanır. Hamilelikte vücudunuzda yüksek sayıda lökosit bulunması oldukça doğal bir durumdur. Haliyle vücudunuz iki farklı insan için akyuvar üretmektedir.

Hamilelikte normal kabul edilen lökosit değerlerini görmek için aşağıda verdiğimiz tablomuza göz atabilirsiniz. Eğer hemogram ya da WBC testinden gelen değerleriniz aşağıda verilen tablolardan daha yüksek ise bu bir hastalık göstergesi olabilir ve bebeğinizin sağlığı için bir tehlike göstergesi olabilir. Yine de telaşlı bir şekilde doktorunuza başvurmadan önce bunun sebebinin bir doğal yollardan kaynaklanıp kaynaklanmayacağını bir düşünün.

 • Stres,
 • yakınlarda geçirilmiş bir hastalık,
 • enfeksiyon,
 • duygusal travma.

Bu durumların tamamı, vücudunuzdaki lökosit sayısını arttıran etkenlerdir. Eğer daha önceden bahsettiğimiz etkenlerden birini yaşadıysanız, bu durum bir sorun teşkil etmez. Ancak aklınıza bu etkenlerden hiç birini yaşadığınız gelmiyorsa hemen doktora başvurmanızı şiddetle öneririz.

DurumNormal Değer Aralıkları
Hamile Olmayan3.5'ten 9.1x109/L
Hamileliğin İlk 3 Ayı5.7'den 13.6x109/L
Hamilelikte 3-6 Ay Arası5.6'dan 14.8x109/L
Hamilelikte 6-9 Ay Arası5.6'dan 16.9x109/L

Bebeklerde WBC Yüksekliği Ne Demek?

Bebeklerde ve çocuklarda WBC miktarı genelde yüksektir. Günün saatlerine göre de değişkenlik gösteren bu değerin yüksekliği çoğunlukla sabah saatlerindedir.

Hemogram(tam kan sayımı) testi sonrası WBC yüksekliği sonucu ortaya çıktıysa, bebek ve çocukların direnç değerleri yetişkinlere nazaran daha az olmasından dolayı bir an önce doktora gidip muayene olmalı, doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Önemli Not: Özellikle yenidoğan bebeklerde WBC değeri yüksekliği bazı durumlarda ciddi sorunlar doğurabiliyor. Bu konuda dikkatli olup bebeğinizi bir an önce doktorunuza götürmeniz en doğru hareket olacaktır.

WBC Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir? – Doğal Yollarla Tedavi Mümkün mü?

Doğal yollarla tedavi mümkün mü? sorusunun cevabı evettir. Vücudumuzdaki lökosit sayısını direk yükseltecek ya da azaltacak besinler bulunmamaktadır. Ancak doğru yollarla beslenerek vücudunuzun lökosit sayısını sağlıklı oranlarda tutmasına yardımcı olabilirsiniz.

Peki bu besinler nelerdir?

Antioksidanlar

Bildiğiniz üzere antioksidanlar vücudumuzda bulunan zararlı maddelerle savaşmalarıyla ünlülerdir. Eğer sık aralıklarda üzüm, soğan, pırasa, sarımsak ya da çay tüketirseniz, vücudunuzdaki lökosit sayısını sağlıklı oranlarda tutmuş ve vücudunuza zarar verecek diğer tehlikeli etkenlere karşı korunmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Omega-3 Asitleri

Omega-3 asitleri tıpkı antioksidanlar gibi vücudumuzun zararlı maddelere karşı savaşmasında yardımcı olur. Sık aralıklarda balık ve ceviz gibi besinler tüketerek vücudunuzdaki Omega-3 seviyesini yükseltebilir ve aynı zamanda vücudunuzdaki lökosit seviyesini dengede tutabilirsiniz.

C Vitamini

Son olarak, herkesin bildiği üzere neredeyse her derde deva olan C vitamini.

Böyle faydalı bir vitamin elbette lökosit seviyelerinin sağlıklı bir seviyede tutulmasında önemli bir rol oynuyor. Limonu, mandalinayı, portakalı, karnabaharı ve dolmalık biberleri bol bol tüketmenizde fayda var.


Ayrıca WBC (Lökosit) Düşüklüğü Nedir? makalemize de göz atarak kan değer aralıklarınızı ve WBC düşüklüğü sebeplerini daha yakından inceleyebilirsiniz..


Kaynak

AAFP

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here