Ana sayfa Hobiler We Happy Few Oyun İncelemesi – Gameplay Videosu

We Happy Few Oyun İncelemesi – Gameplay Videosu

481
We Happy Few
We Happy Few

Tüm canlılar doğar, yaşar ve ölür. Bu kainattaki vazifeleri ne ise onu tamamlamaya çalışırlar. Ortak noktada birleştirmemiz gerekirse tüm canlılar hayatta kalmaya çalışırlar. Ama siz bir kaplanı hayatta kalmak için tabiatına aykırı hareket ederken göremezsiniz. Bir balık hayatta kalmak için şehir kurmaz. Bir kartal koloniler kurmaz. Ama insan hayatta kalmak adına her şeyi yapabilir. Hatta diğer insanları köleleştirebilir. Ama merak etmeyin, bunlara fazla girip biraz olsun keyif almak için okuduğunuz bu yazıyı burnunuzdan getirmeyeceğim. O yüzden uzatmadan esas konumuz olan bir hayatta kalma oyunu olarak bizlere merhaba diyen We Happy Few incelemesine geçiyorum.

Öncelikle oyunumuz We Happy Few’den kabaca bahsedelim. We Happy Few bir ‘survival horror’ oyunudur. Yani bu ne demek? Oyun bizi yer yer korkutarak hayatta kalmamızı istiyor demek. ‘Korku tamam da hayatta kalmak ne ola ki?’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Onu da hemen şöyle anlatayım, aynı gerçek hayatta olduğu gibi, oyunda yönettiğimiz karakterimizin de açlık, susuzluk, uyku vb. ihtiyaçlarını gidererek oyunda ilerlememiz demek. Özellikle, en büyük oyun platformlarından biri olan Steam’daki ‘erken erişim’ oyunlarla bu tür şahlanmıştır ama bu başka bir yazımızın konusu olsun. Konuyu fazla dağıtmadan kendi geleneğim olarak önce hikaye ile We Happy Few incelemesine devam ediyorum.

We Happy Few Evreni

We Happy Few oyununun hikayesini tam olarak anlatmak için önce size kısaca evreninden bahsetmek istiyorum. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları gibi olaylardan sonra insanlar, bu tür olaylara geçmişlerinin neden olduğunu öne sürmüşlerdir. ‘Eğer geçmişlerimiz olmaz ise bize mutsuzluk veren sıkıntılarımız da olmaz.’ diyen bir abimiz olan Uncle Jack de geçmişimizi unutturacak bir ilaç bulmayı kafaya koyar ve en sonunda “JOY” adını verdiği bir ilacı icat eder. Bu ilaç insanlara geçmişlerini unutturuyor ve ekstra olarak onlara müthiş bir mutluluk sağlıyor. Kulağa hoş geliyor değil mi? İlacı atacaksın, o sana pişmanlık veren anın var ya püff uçup gidecek ve üstüne üstlük mutlu olacaksın. İşler öyle yürümüyor ama. Bu bir uyuşturucu, bildiğiniz eroin tarzında bir şey ve bunu icat edenler öyle bir toplum yapısı oluşturmuş ki herkesin bunu kullanmasını zorunlu kılıyorlar. Kullanmayanlara da ‘Downer’ yani ‘Pes eden’ denilerek toplumdan soyutlayıp bir karantina bölgesine atıyorlar. Yani yine toplumu idare etmek isteyen bir düzen ve ona kanan insanlar. Umarım evrenin kafanızda canlanmasını sağlamışımdır. Evreni bir nebze öğrendiğimize göre şimdi We Happy Few oyununun kendi hikayesine gelelim.

We Happy Few Hikayesi

İkinci Dünya Savaşı sonrası alternatif bir evrende geçen We Happy Few, 1960’ların İngiltere’sini kendisine mekan edinmiştir. Ana karakterimiz Arthur Hastings, bir gazete ofisinde çalışan, yasalara bağlı ve “JOY” ilacını zamanında alan bir adamdır. Günleri gazete yazılarını onaylamak veya sansürlemek ile geçen Arthur, bir gün kendisi ve ağabeyiyle ilgili eskiden kalmış bir haberi görür ve ilacının etkisi o anda geçmeye başladığı için hatırlamaya başlar. Burada seçim biz oyunculara kalır. İlacı alıp ‘mutlu olmak’ veya geçmişinizi hatırlamak. İlacı alırsanız bir sürpriz sizleri bekliyor ama ilacı almazsanız esas oyunumuz başlıyor. İlacını almayı reddeden Arthur çalışma arkadaşları ile kutladığı bir doğum gününde pot kırar ve arkadaşları onun bir ‘Pes eden’ olduğunu güvenlik görevlilerine ihbar eder. Küçük bir kaçma çabasından sonra yakalanan Arthur, güvenlik görevlileri tarafından kendisi gibi ‘Pes edenler’in tutulduğu karantina bölgesine atılır. Arthur’un bu dünyada hayatta kalması artık biz oyuncuların elindedir.

Evet, hikaye bu kadar sevgili oyun severler. Çünkü bu oyun daha %50’si tamamlanmış bir oyun. Eren erişim sisteminin kötü olduğu taraflardan biri de oyunun biz oynarken gelişmesi ve hikayenin ilerleyen zamanlarda devam etmesi. Ama bu durum bu oyunu kötü yapıyor mu? Gelin buna oynanış kısmında karar verelim.

We Happy Few Oynanışı

We Happy Few incelememize oyunun nasıl oynandığı ile devam edelim. We Happy Few oyununa bir ‘hayatta kalma’ oyunu dedik. Oyun temel olarak karakterimizi doyurmamız, uyutmamız gibi işleri yapmamızı istiyor. Onun dışında bir de ‘crafting’ sistemi mevcut. Yani sağdan soldan topladığımız çeşitli materyallerle hayatta kalmamıza yardımcı olacak eşyalar yapmamız lazım. Oyun bu sistemleri güzel oturtmuş. Zaten içinde bulunduğumuz evren buna çok müsait. Neredeyse unutuyordum, We Happy Few aynı zamanda bir ‘FPS’, yani gözden görünüşlü bir oyun. Hayatı karakterimizin gözünden görüyoruz ve bizi oyuna daha sıkı sıkıya bağlıyor. En önemlisi ise bu dünyada tamamıyla özgürüz. Oyun bizi kısıtlamıyor yani hayatta kalmak için ne gerekirse yapabilirsiniz ve bunlara çalmak, çırpmak ve gerekirse insanları öldürmek de dahil. Hazır lafı açılmışken, oyunda çok basit bir dövüş sistemi var. Bir yandan kendimizi savunurken diğer yandan da rakibimizin ağzına ağzına vurabiliyoruz. Bir de oyundan sosyal bir metre var. Fazla tadını kaçırmadan sadece şunu söyleyeyim yapacağınız şeyler eğer kötü davranışlar ise etrafta insan olmamasına dikkat edin. Son olarak çok hafif bir gizlilik seçeneği var ama bahsetmeye değmeyeceğini düşünüyorum.

We Happy Few oyununun oynanış mekanikleri distopik bir dünyaya çok uygun ve farkına varmadan sizi içine doğru çekiyor. Her ne kadar daha hikaye bazında yarım bir oyun olsa da oynanış olarak We Happy Few şahsen benden geçer not aldı ve sizlere de eğer bu türü seviyorsanız saatler harcatacağına eminim. Şimdi bir de teknik özelliklere bakalım ve We Happy Few incelemesine devam edelim.

We Happy Few Grafikleri

Grafiksel anlamda, We Happy Few beni tatmin etmeyi başardı ama bu demek değil ki herkesi tatmin edecek. Grafiksel tasarım bir seçimdir ve bazılarınızı gerçek gibi gözüken grafikler tavlarken, bazılarınızı da yağlı boyayla boyanmışçasına gözüken grafikler tavlar. We Happy Few ise ikinci kategoriye daha yakın bir oyun yani oyunun grafiklerinde bir tasarım tercihi, bir sanat var. Ama her koşulda güzel gözüktüğünü gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Henüz erken erişim bir oyun olduğu için güçlü bir bilgisayarınız da olsa oyun hafif tekleyebiliyor ama bunlar en fazla 3-4 saniye sürüyor ve oyun zevkinizi baltalamıyor. Yine erken erişim olduğuna verebileceğim başka bir şey de ufak tefek oyun hataları ama oyuna sürekli yama geliyor ve son yamayla oyun bayağı güzel çalışır halde. Sistem gereksinimlerine bakacak olursak da orta halli bir bilgisayar ile oyunu çok rahat bir şekilde deneyim edebilirsiniz.

Kapanış

We Happy Few incelememizin sonuna geldik sevgili oyun severler. Genel hatlarıyla sevdiğim bu oyunu sizlere tavsiye edebilirim ama gene hatırlatayım bu oyun daha hikaye olarak bitmemiş halde. Şu anda sadece Steam platformundan edinilebilen bu oyun şu hali için biraz yüksek bir fiyat istiyor. O yüzden almadan önce nasıl bir oyunmuş önce bir göreyim diyorsanız sizleri aşağıdaki oynanış videomuza alalım. Bir incelemenin daha sonuna geldik sevgili oyun severler. Bitmemiş bir oyuna not vermek istemem ama bu oyun bir notu hak ediyor. We Happy Few incelememi burada sonlandırıyor ve hepinize iyi oyunlar diliyorum. Sağlıcakla kalın…

Oyunun Notu: 7.5/10

Ayrıca gameplay videosunu izlemek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir. Keyifli oyunlar 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here