Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Yağ Yaktıran Çaylar – 19 Müthiş Yağ Yakan Çay

Yağ Yaktıran Çaylar – 19 Müthiş Yağ Yakan Çay

426
Yağ yaktıran çaylar
Yağ yaktıran çaylar

Yağ yaktıran çaylar hakkında şaşıranlarla karşılaşıyoruz. Bir çay nasıl yağ yaktırabilir? veya yağ yakıcı çayların özellikleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını yanıtlıyoruz.

Öncelikle bu 19 mükemmel yağ yaktıran çaylar ve adlarını bir görelim:

 • Beyaz çay
 • Barberry çayı
 • Oolong çayı
 • Rooibos çayı
 • Yeşil çay
 • Limon çayı
 • Kedi otu çayı
 • Ashwagandha çayı
 • Bilberry çayı
 • Mate çayı
 • Nane çayı
 • Papatya çayı
 • Lavanta çayı
 • Goji berry çayı
 • Zencefil çayı
 • Kava kava çayı
 • Rezene çayı
 • Kola nut çayı
 • Hibiscus çayı
 • Matcha çayı

Yağ yaktıran çaylar listesini inceledik. Şimdi biraz detaya inelim:

Çoğu Amerikalı için çay sadece çaydır. Siyah çaylar, beyaz çaylar, yeşiller ve kırmızılar. Bunun yanında Japonya, İngiltere ve Güneydoğu Asya’nın geniş kesimlerinde, çay yapraklarının bir çok çeşidi bulunmaktadır. Şarap üzümleri gibi nüanslıdır. Sadece biri ile diğer çay çeşidi arasında lezzet profili değişir. Aynı zamanda sağlık yararları da olur. Çayların hastalıklarla mücadele, metabolizma düzenleme, açlığı bastırma ve kilo verdirme ve stresle mücadele için kullanıldığı bilinmektedir. Tayvanlı araştırmacılar 10 yıl süreyle 1.100 kişi gözlemlemişler ve çay içenlerin, içmeyenlere göre vücutlarında  %20 daha az yağ bulunduğu saptanmıştır. Gelin yağ yaktıran çaylar nelermiş bir göz atalım;

Yağ Yaktıran Çaylar – 19 Müthiş Yağ Yakan Çay


Yağ Yaktıran Çaylar

1. Beyaz Çay

Depolanan yağları parçalar.

Beslenme ve metabolizma dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, vücudu yağ yakması için dürtücü bir etki yarattığı ortaya konmuştur. Aynı zamanda yağ hücrelerinin oluşumunu engellerken vücudun depolanmış yağ parçalama sürecini de hızlandırır. Yine başka araştırmacılar, beyaz çayın kateşin açısından zengin bir kaynak olduğunu keşfetti. Bu kateşinler, hücrelerden yağ salınımını tetikleyen bir antioksidan türüdür ve karaciğerin yağı enerjiye dönüştürmesini hızlandırır.

2. BarBerry Çayı

Yağ hücrelerinin büyümesini engeller.

Goji Berry kökü, meyvesi ve kök kabuğundan oluşan bu çay yağ yakımını hızlandırmak için doğal bir kimyasal içerir. Bir çalışmada, Çinli araştırmacılar goji berry çayının kilo alımını engellediğini ve insülin direncinin gelişimini artırdığını ortaya koydu. Önceki araştırmalar, aynı zamanda, bitkinin tüketilmesinin enerji tüketimini artırabileceğini ve yağ hücrelerinin yüzeyindeki alıcıların sayısının azalmasına yardım ettiğini ve bu sayede gelen flubber kaynaklarını absorbe etme özelliklerini azalttığını buldu. Böylece yağ yaktıran çaylar listesinde yerini almayı başardı.

3. Oolong Çayı

Haftada neredeyse yarım kilo yağ yaktırır.

Bu antioksidan bakımından zengin geleneksel Çin çayı, sadece kolesterol düzeyinizi kontrol almada değil, sindirime ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Yeşil çay gibi, oolong çayı da vücudun yap parçalama hızını artıran ve kilo vermek isteyenlerin en önemli ihtiyacı olan kateşinleri barındırır. 6 hafta süren bir araştırmada, düzenli olarak bu çayı içen kişilerin 1 haftada neredeyse yarım kilo verdiği gözlemlendi.

4. Rooibos Çayı

Yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelliyor.

Rooibos çalı yapraklarından elde edilen bu çay çok güçlü bir yağ yakıcıdır. Güney Afrikalı araştırmacılara göre, bitkide bulunan polifenoller ve flavonoidler – %22’ye kadar yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelliyor.

5. Yeşil Çay

Metabolizma hızınızı artırır.

Yeşil çay sizi fazla kilo almaktan korur. Araştırmacılar, yeşil çayın özelliklerini, kaşinler bakımından zengin, göbekteki bölgesel yağların parçalanmasına destek olan, karaciğerin yağ yakma kapsitesini artıran ve metabolizmayı hızlandıran bir çaydır. Araştırmalar, düzenli yeşil çay içmeyi egzersizle birleştirmenin kilo verme hızını en üst düzeye çıkarılabileceğini söylüyor. Bir çalışmada, 4-5 bardak yeşil çay içip, 25 dakikalık egzersiz yapan bir kişinin haftada 2 kilo azalacağı belirtilmiştir.

6. Limon Çayı

Göbek şişini indirir.

Tuzlu gıdalar ya da alkol göbeğinizi şişirir. Hatta halk arasında bira göbeği diye bir tabir bile oluşmuştur. Limon çayı, d-limonen içeriği sayesinde göbek şişini indirmeye yardımcı olabilir. Antik çağlardan beri diüretik etkileri nedeniyle kullanılmaktadır. Fakt yakın zamana kadar iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel bulgu yoktu. Japon İlaç Derneği dergisinde yayınlanan bir hayvan araştırması, d-limonenin ödem atma etkisi nedeniyle göbekteki şişliği indirebileceğini doğruladı.

7. Kedi Otu Çayı

Kapanan gözlerinize yardımcı olur.

Uyku ile baş etmek büyük bir mücadele. 3 gün boyunca uyku düzeni olmadan yaşamak, vücudun açlık ve iştah düzeyini düzenleyen hormonu olumsuz etkilemek için yeterlidir. Öte yandan, kaliteli uyku, yağ yakma hormonlarının üretimini aktifleştirir. Bu da birkaç kilo vermek isterseniz sizin inçin en öncelikli uygulanması gereken yöntem olabilir. Kedi otu, hafif derecede sakinleştirici olarak bilinen bir bitkidir. Araştırmacılar, kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, deneklerin yarısına kekik özütü ve diğer yarısına plasebo veriyorlardı. Kedioterapi alanların %30 kontrol grubun sadece %4’ü karşısında uyku kalitesinde bir iyileşme olduğu gözlemlendi.

8. Ashwagandha Çayı

Yağ oluşumuna sebep olan hormonları deaktif eder.

Ashwagandha Çayı, size hayat hakkında daha iyi bir bakış açısı kazandırır ve size zarar verebilecek stres hormonlarını azaltır.  Indian Journal of Psychological Medicine’ de yayınlanan bir çalışmada “Ashwagandha kökü özünün güvenle ve etkili bir şekilde strese karşı bir bireyin direncini artırdığını ve dolayısıyla yaşam kalitesini geliştirdiğini” ortaya koymuştur. Kilo verme söz konusu olduğunda stres arkadaşınız değildir. Penn State’de yakın tarihli bir araştırma, stresli durumlara çok fazla tepki gösteren kişilerin bedenlerindeki iltihap düzeylerinde artış olduğu ve bu iltihaplanmanın doğrudan diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıkların yanı sıra obeziteye de davetiye çıkardığı söylenmiştir.

9. Bilberry Çayı

İltihaplanmayı azaltır.

Morbid Nutrition & Food Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yaban mersininin kuzey Avrupalı kuzeni olan bilberry çayını tüketmek, şişirmeyi tetikleyen iltihaplanmayı azaltabilir. Araştırmacılar bu bulgulara gördüklerinde katılımcıları iki gruba ayırdı; bir gruba 1.5 bardak yaban mersini diyeti verilirken diğer grup meyve içermeyen kontrol diyetini takip etti. Deneyin sonunda yaban mersini yiyen grupta, diğer gruptan çok daha az iltihaplanma görüldü.

10. Mate Çayı

Kalori yaktırır.

Mate çayı, vücudun kalori yakma hızını artıran güçlü termojenik etkileri ile bilinir. Aynı zamanda insülin hassasiyetini artırarak kilo vermeyi kolaylaştıran ve yağ yaktıran çaylar arasında yerini üst sıralarda alan çaylardan biri. Yakın tarihli bir çalışmada, katılımcılar iki gruba ayrıldı ve bir grup egzersizden 60 dakika önce plasebo çayı aldı, diğer grup ise yerba mate 1000mg kapsülünü yuttu. Araştırmacılar, antreman yapmadan önce bu bitkiyi tüketenlerin egzersizlerinin yararlı etkilerini artırdığını buldular. Artı olarak, bu demleme steroidlerde yeşil çay gibi %90’a kadar kanserle savaşan antioksidanlardır. Ayrıca, kan şekeri düzeyini dengelemeye yardımcı olan bol miktarda krom ve B vitamini barındırır.

11. Nane Çayı

İştah kapatır.

Nane çayı acıkma hissini azaltır. Büyük bir fincanı nane çayı ile doldurun ve kokusunu içine çekin. Bazı kokular iştahınızı açabilir, ancak nane çayı iştah kapatıcıdır. Journal of Nurological and Orthopedic Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, her iki saatte bir nane çayı koklayan kişilerin ayda ortalama 2,5 kg zayıfladığını keşfettiler. Çay kafein bakımından nispeten düşüktür. Bir bardak çayda, aynı hacimde kahvenin %25’i kadar kafein vardır.  Kafeinsiz çay çeşitlerini yatmadan önce tüketmek faydalıdır.

12. Papatya ve Lavanta Çayı

Enerji verir.

Papatya ve lavanta çayı uykusuzluğa bağlı stresleri azaltarak yorgunluk ve depresyondan korur. Stresin azalması, obezite ve şeker hastalığı gibi kilo ve kan şekeri bozukluklarına doğrudan bağlı olan iltihaplanma seviyelerini azaltır. Almanya’da yapılan bir araştırmada, papatya çayının uyku eksikliği ile ilgili fiziksel belirtileri önemli ölçüde iyileştirdiğini ve hatta kronik olarak uykudan yoksun bırakan depresyon düzeylerinin azalmasına yardımcı olduğu keşfedildi. Bir başka çalışmada, uykusuzluk çeken insanlarda gündüz uyanıklığının iyileştiği gözlemlendi. Papatya konusunda komik olan şey: Yatmadan önce en popüler çay olmasına rağmen aslında uyku uzunluğunu ve kalitesini artırdığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

13. Goji Berry Çayı

Kalori harcamanıza yardımcı olur.

Goji Berry çayı %10 daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Gojilerin hasat edildiği bitki olan Lycium barbarum, diyabet için geleneksel bir Asya tıbbi tedavisinde kullanılır, ancak aynı zamanda zayıflama etkisi vardır. American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada, katılımcılara yemekten sonra tek bir L. barbarum veya plasebo verildi. Araştırmacılar, dozdan bir saat sonra goji grubunun plasebo grubuna göre yüzde 10 daha yüksek bir oranda kalori yaktığını gördüler. Etkiler dört saate kadar sürdü! Çoğu insanlar goji berry çayını yeşil çayla karıştırır, böylece kalori yakımı da artar. Ayrıca Goji Berry Çayına bir göz atabilirsiniz.

14. Zencefil Çayı

Karın şişliğini indirir.

Zencefil gezegende en sağlıklı baharatlardan biridir, aynı zamanda iltihaplanma ile savaşmaktadır. Çoğu araştırmaya göre, zencefil, geleneksel olarak mide ağrısını hafifletmek için kullanılıyor, vücudun birçok genini ve enzimi bloke ederek şişmeye neden olan iltihaplanmayı önler. Bu besin yoğun sebzelerin endişelenmeden tadını çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Tarçın, kakule, karanfil ve zencefilden oluşan bir chai çayının lezzetini tercih edebilirsiniz.

15. Kava Kava Çayı

Evhamlanmaya(Anksiyete) iyi gelir.

Kava Kava endişe verici düşünceyi bastırıyor. Bir çalışmada, 6 hafta boyunca stres sebebiyle uykusuzluk yaşayan hastalara 120 mg kava-kava uygulanmıştır. Sonuçlarda, uyuyamama, süre ve uyanma hali açısından istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olduğunu ortaya konmuştur. Anksiyete kilo alımı için güçlü bir tetikleyici olmasıdır. Günümüzde, Yeme ve Ağırlık Bozuklukları adlı dergide yayınlanan bir çalışmada evhamlanma, “kilo alma ile ilişkili en önemli faktörlerden biri” olarak değerlendirilmiştir. Aslında, yeme bozukluğu olan kişilerin üçte ikisi de endişe çekmektedir ve kaygı genellikle mevcuttur. Ancak Kava Kava çayını dikkatle yudumlayın – çok yüksek seviyelerde, kava kava karaciğer toksisitesine neden olabilir.

16. Rezene Çayı

Belinizi inceltir.

2015 Gıda Biyokimya Dergisi’ne göre, foeniculum vulgare ( rezene olarak bilinir) önemli iltihapla mücadele özelliklerine sahiptir. Hafif, tatlı meyan kökü aromalı çayları, gaz ve diğer gastrointestinal sorunları olanlar uzun süre kullandı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, rezene ilacın tıbbi etkinliği konusunda herhangi bir tavır takınmazken, FDA’ya benzer otlara odaklanan resmi bir kurum olan Almanya Komisyonu, bitkinin etkili bir stres savaşçısı olabileceğini söylüyor.

17. Kola Nut Çayı

Metabolizma hızını artırır.

Kafein miktarı kahveden daha yüksek olduğu için, bu çaylar metabolizma hızınızı artırır.  Physiology & Behavior dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 100 mg’lık tek bir kafein dozundan sonra hem yağsız hem de obez deneklerin metabolik hızında % 3-4’lük bir artış ölçülmüştür. Bu kafein içeren meyveden yapılmış çayı alın.

18. Hibiscus Çayı

Şişkinliğe iyi gelir.

Baskı ve şişkinlik – bu çay, hepsini azaltmanıza yardımcı olabilir. Sayısız çalışmaya göre, bu çekici bitki içerisinde bulunan flavonoidler ve diğer bileşikler, su ve elektrolit dengesini düzenleyen hormon olan aldosteronun vücudu nasıl etkilediğini etkileyerek şişkinlikten korunmada yardımcı oluyor. Hibiscus çayının tadını çıkarın.

19. Matcha Çayı

Yağları yakar ve yağ depolarını azaltır.

Yağ yaktıran çaylar arasında belki de en etkili olanlardan biri Matcha çayıdır. Japon oncha yaprağından ve  taş zeminde inceldikten sonra parlak yeşil bir ince toza dönüşen matcha, kelimenin tam anlamıyla “toz çay” anlamına gelir. Sizin için inanılmaz iyi bir çaydır. Araştırmalar, matcha’da epigallocatechin gallate (EGCG) konsantrasyonunu, mağaza tarafından satın alınan çoğu yeşil çaydan elde edeceğiniz miktardan 137 kat daha fazla olacak şekilde göstermektedir. Bir çalışma, Çay saati için bir sebebin daha mı olması gerekiyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here