Ana sayfa Sağlıklı Beslenme Yaşlanmayı Geciktiren Besinler vs. Yaşlandırıcı Besinler

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler vs. Yaşlandırıcı Besinler

285
Yaşlanmayı Geciktiren Besinler vs Yaşlandıran besinler
Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı geciktiren formülleri hepimiz bilmek isteriz. Bunun yanında yaşlanmayı hızlandıran glikasyon ve hücrelerin aşırı oksidasyonu gibi kompleks biyolojik fonksiyonlar olduğu bilinmektedir. Yaşlanma sürecindeki bu hızlanma fazla şeker tüketimi, stres ve toksinlerden kaynaklanmaktadır. Ancak bazı insanlar görüyoruz ki 40 yaşında ancak 60 gibi, bazı insanlar ise olduğundan 20 yaş daha genç görünmektedir. Bu makalemizde sizin de yaşlanmayı geciktiren beslenme, yaşam biçiminizi değiştirme ve bazı yaşlanmayı geciktiren gıda takviyeleri ile 20 yaş genç görünebilmenizin sırrını paylaşacağız.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Daha yavaş yaşlanmak ister misiniz? Cevabınız evet ise daha yavaş yaşlanmak için günlük olarak alınması gereken besinleri antioksidanlar, sağlıklı yağlar, mineraller ve vitaminler olarak sıralayabiliriz.

Anti-oksidan bakımından zengin çaylar – Yeşil çay, beyaz çay, oolong çay, rooibos çayı ve siyah çay. Hücrelerinizi hasardan koruyan polifenoller olarak adlandırılan antioksidanları içerir.

Balıklar – Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için anti-inflamatuar omega-3 yağları içeren balıklar tüketilmelidir.

Yeşil yapraklı sebzeler – Şalgam, pazı, pancar yeşillikleri ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler kemik sağlığını, göz sağlığını ve hatta kanseri önlemede önemli besin maddeleri sağlarlar.

Çilek, Böğürtlen – Kasları korumaya yardım eden ve kanseri önleyebilen antosiyaninler olarak bilinen güçlü antioksidanları ile doludur.

Bitkiler – Zerdeçal ve sarımsak, yaşlanmayı yavaşlatan anti-oksidanlar ve temizleyici besin maddelerini içerir.

Daha Hızlı Yaşlandıran Besinler

Şeker – Glikasyon denilen bir işlemi destekler. Glikasyon hücrelere zarar verir ve kırışıklıklara neden olur. Çoğu insanda yaşlanmayı hızlandıran besindir.

Trans yağlar – Bu işlenmiş yağlar, erken yaşlanmaya, kalp hastalığına ve belirli kanser türlerine yol açabilecek zararlara teşvik eder.

Alkol – Resveratrol olarak bilinen önemli bir anti-oksidan olduğu için zaman zaman bir bardak kırmızı şarap sağlık için yararlı olsa da, genel alkol kullanımı pro-inflamatuar dır ve yaşlanma sürecini hızlandırır.

Yapay şeker veya diğer yapay maddeler – Yaşlanma sürecini hızlandırabilen çok sayıda kimyasal içerir.

Yaşlanma Geciktiren En Etkili 5 Gıda Takviyesi

1. Omega-3 yağları (Günlük 1000 mg Balık Yağı)

Balık yağı içerisindeki omega-3 yağları EPA ve DHA, güçlü anti-inflamatuar ajanlardır ve yaşa bağlı hücresel hasarı azaltabilir.

2. Yeşil superfood toz (Günlük 1 kaşık)

Klorella, çimen suları, yabani meyveler ve yaşlanmayı yavaşlatan bitkiler gibi antioksidan bileşikler açısından zengin gıdalar içerir.

3. Resveratrol (Günlük 250-500 mg)

Kırmızı üzümlerin derisinde bulunan resveratrol, hücresel hasarı azaltır ve yavaş yaşlanmayı sağlar

4. Ginseng (Günlük 500-1000 mg)

Bu bitki kortizol seviyelerini düşürür ve stresin vücuda olabilecek zararlı etkilerini azaltır.

5. Co-enzim Q10 (Günlük 150 mg 2x)

Kalp fonksiyonunu destekleyerek güçlü bir antioksidan gibi davranır ve ayrıca erken yaşlanmayı önlemede kritik olan hücrelerin enerji üretimi için gereklidir.

Yaşam Tarzı Önerileri

Uyku – İyi bir uyku, yaşlanmayı önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir ve göz ardı edilmeyecek sağlık alışkanlıklarından biri olmalıdır. Karanlık, serin bir odada her gün en az 8 saat uyku çekmeyi hedefleyin.

Egzersiz – Aktif olma, eklemlerinizi yağlayarak, detoksifikasyonunu destekleyerek, yağsız kas kütlesini geliştirme ve kardiyovasküler sağlığınızı geliştirme yoluyla zinde olmanızı sağlar.

Yaşlanma Önleyici Yağlar

Lavanta, maydanoz ve sandal ağacı gibi uçucu yağlar, gezegende yaşlanma karşıtı en iyi ilaçlardır. Antioksidanları yüksektir ve doğal olarak hormonları dengeleyen ve hücresel hasarı azaltacak bileşenler içerirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here